"Malta"? Jaka jest?

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

„Malta" jest poznańska

„Malta" wyrasta z poznańskiego środowiska teatralnego i nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Co roku osobną sekcją festiwalu jest „Poznań na Malcie", która prezentuje najnowsze produkcje zespołów teatralnych ze stolicy Wielkopolski.

Nawiązując do tegorocznego Idiomu tegorocznej „Platforma Bałkany", Teatr Nowy poprosił młodych, początkujących reżyserów i scenografów, do przygotowania w ramach Sceny Debiutów spektakli, które zmierzą się z literackim obrazem Bałkanów. W Teatrze Nowym obejrzymy także Porno – przejmujący monodram o poszukiwaniu wolności. Teatr Polski zaprezentuje premierowo Portret trumienny w reżyserii Michała Kmiecika na podstawie książki Kuby Wojtaszczyka oraz cieszące się ogromną popularnością: Drugi spektakl Marty Karasińskiej i Malowanego ptaka Mai Kleczewskiej. Polski Teatr Tańca pokaże tryptyk Wieczory dziadowskie, czyli dzieło Adama Mickiewicza w trzech odsłonach i interpretacjach oraz Żniwa w choreografii Iwony Pasińskiej z muzyką Eugeniusza Rudnika i śpiewem Adama Struga.

W programie nie zabrakło także poznańskich teatrów alternatywnych. Teatr Porywacze Ciał przygotował na festiwal premierę spektaklu Humanicana, po którym możemy spodziewać się dużej dawki parodii i pastiszu oraz odniesień do kultury współczesnej. Teatr Usta Usta Republika w Procesach z przymrużeniem oka odkryje przed nami najcięższe kary sądowe, a Teatr Kotorgo w spektaklu o przewrotnym tytule Star Worst przygotował intergalaktyczny pokaz, zakazany na Marsie, Jowiszu i Aldebaranie. Nie uciekniemy też od poważniejszych tematów: Teatr Ba-Q z Justyną Tomczak-Boczko opowie nam historię matki niepełnosprawnego dziecka, która spędza Całe życie w dresach, a Adam Ziajski w spektaklu Nie mów nikomu pokaże codzienność osób niesłyszących. Nowa wizja: ekskluzje, akty sublimacje Teatru Automaton wtajemniczy widzów w wizję artystycznej utopii, a Michał Stankiewicz w Come true przeprowadzi teatralny eksperyment, włączający w język teatru praktykę hipnozy.

„Malta" jest polska

Zapraszamy na solowe wystąpienia aktorów, reprezentujących różne pokolenia i różne teatralne języki. Na maltańskiej scenie na placu Wolności w tym roku pojawią się: Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald. Będzie można zobaczyć kultowy Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego w wykonaniu Jana Peszka. Danuta Stenka w dowcipnym inscenizowanym czytaniu Życie jest bajką opowie o tym, jak „ciężko być kobietą". Mirosława Żak w literackim stand-upie Wielcy inni. Jezus, Gombrowicz, Osiecka pokaże ludzką twarz słynnych postaci. Mariusz Bonaszewski przedstawi wybrane monologi z dramatów Shakespeare'a i opowie o wyzwaniach, jakie autor Hamleta narzuca scenie. Na klarnecie będzie mu akompaniować Paweł Passini. Buchwald Buchwald to dialog Macieja Buchwalda z samym sobą i widzami.

„Malta" jest międzynarodowa

Dzięki współpracy Malta Festival Poznań i sieci House of Fire, po raz kolejny zaprezentujemy sylwetki twórców obecnych na najważniejszych scenach i festiwalach teatralnych Europy, a dotychczas w Polsce nieznanych. Kate McIntosh w swojej pracy wykorzystuje wiele mediów, tworząc dzieła na pograniczu sztuki i nauki. Choreograf Laurent Chétouane bada złożone relacje zachodzące między tekstem, muzyką, osobowością i ciałem tancerzy.

Kate McIntosh fascynuje napięcie między niszczeniem a tworzeniem, sensem i jego brakiem. Worktable to żywa instalacja dostępna w kilku pomieszczeniach, która pozwala doświadczyć tego, jak rzeczy rozpadają się na kawałki, a potem znów stają się całością. Drugim dziełem artystki prezentowanym na festiwalu „Malta" będzie In Many Hands – laboratorium, wystawa i spektakl w jednym, w którym dotykamy, słuchamy i wąchamy otaczającą nas rzeczywistość.

Odzwierciedleniem poszukiwań Laurenta Chétouane'a jest spektakl Je(u), w którym artysta pyta o doświadczenie ciała i ruchu w tańcu. W Khaos opowie o twórczej i destrukcyjnej mocy chaosu oraz utracie orientacji.

Malta dostępna – odbierz bezpłatną wejściówkę!

Od dziś w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44, pn.-pt., g. 10-19, sob., g. 10-17) czekają na Was bezpłatne wejściówki na wybrane wydarzenia Generatora Malta: Korona Poznania, Pustostany dla migrantów (pokaz filmu Obcy w raju), Pustostany dla migrantów (czytanie w ciemnościach In Our Own Words), Limbo. Jeden widz może odebrać do dwóch bezpłatnych wejściówek na jedno wydarzenie. Nie zdążyłeś? Nie martw się! Druga pula bezpłatnych wejściówek będzie dostępna od 12 czerwca.

Osoby spoza Poznania mogą rezerwować bezpłatne wejściówki, pisząc na adres: bilety@malta-festival.pl. Zarezerwowane bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 16 czerwca w punkcie informacji Malta Festival Poznań na placu Wolności. Pula bezpłatnych wejściówek dla osób spoza Poznania jest ograniczona.

Bilety na spektakle w cenie 15 zł dostępne są na www.malta-festival.pl, na portalu www.bilety24.pl oraz stacjonarnie w Centrum Informacji Miejskiej.

Przypominamy, że osoby zawodowo związane z teatrem mogą w cenie 60 zł kupić akredytację branżową, która upoważnia do wejścia na 5 spektakli, a także do 20% zniżki na zakup wydawnictw książkowych Fundacji Malta, otrzymania katalogu festiwalowego i koszulki, rezerwacji bezpłatnych wejściówek oraz vouchera na rowery miejskie Nextbike.

Program Festiwalu

(-)
Materiał organizatora
30 maja 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...