Mapa na urodziny Brunona Schulza

Mapa "Bruno Schulz i Drohobycz"

Ukazała się w Lublinie bardzo ciekawa mapa, która opowiada o związkach wybitnego pisarza i artysty Brunona Schulza ze swoim rodzinnym Drohobyczem

Mapa ze zdjęciami opowiada, gdzie Schulz uczył się i pracował, gdzie mieszkały jego narzeczone i przyjaciele. 
12 lipca jest dniem urodzin autora "Sklepów cynamonowych" - i z tej okazji nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej ukazała się mapa "Bruno Schulz i Drohobycz" formatu A2, która jest efektem kilkumiesięcznej pracy przede wszystkim Jerzego Jacka Bojarskiego z tejże biblioteki oraz grona lubelskich miłośników autora "Sanatorium pod Klepsydrą". Bojarski wskazał, nanosząc na mapę Drohobycza, i opisał (oraz zlustrował fotografiami) 67 miejsc związanych z życiem pisarza, ważnych dla czasów jego życia jak też dających się zidentyfikować jako realne odpowiedniki jego kreacji literackich (jak Ulica Krokodyli). Wiadomo teraz, gdzie była na przykład stancja narzeczonej Schulza, Józefiny Szelińskiej czy zakład fotograficzny Bertolda Schenkelbacha, z którego Schulz brał płyty szklane i rysował na nich techniką cliche-vere, bądź dawna karczma Putza. Wcześniej podejmowano już takie próby, lecz autorom tamtych map udawało się wskazać zaledwie kilkanaście takich miejsc, a ponadto z trudem rozróżniano różne rodzaje szkół, w jakich uczył Schulz. 

Mapa jest zatem formą opowieści łączącej artystę z miastem, w którym tworzył i może być wdzięcznym przewodnikiem dla wędrówek różnymi tropami Schulza po Drohobyczu, rodzajem esencjonalnego przewodnika po tym galicyjskim, kresowym miasteczku, które w pewnym sensie już nie istnieje, bo należy do przeszłości. Na awersie wokół planu miasta umieszczono fotografie, powtarzając je w pomniejszeniu na drugiej stronie mapy przy notach o poszczególnych miejscach. Na okładkę wybrano odkryte przed kilku miesiącami nieznane szkice do portretów Schulza, wykonane przez Zenona Waśniewskiego, twórcę chełmskiej "Kameny". Pomieszczono tekst prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak o naturze mapy oraz dr Wiery Meniok - o szlakach jakimi można penetrować biografię "zewnętrzną" i "wewnetrzną" Schulza.

 Od 12 lipca będziemy mogli już błądzić po Drohobyczu z mapą, która okaże się być może inspiracją do "czytania" Schulza w kontekście rodzinnego matecznika, w którym żył i tworzył, by na końcu tragicznie zginąć - mówi Jerzy Jacek Bojarski. 

Wicedyrektor MBP Renata Filipiak napisała w słowie wstępnym do mapy: „Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie służyć uwrażliwieniu na Innego, na współbrzmienie różnych kultur, języków i religii. [...] Życzymy Państwu, aby lektura mapy okazała się pomocna w przygotowaniu realnej podróży do «republiki marzeń », a czas wędrówki okazał się spotkaniem z «genialną epoką »". 

Pierwsza publiczna prezentacja mapy odbędzie się jutro o godz. 10 na konferencji prasowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Peowiaków 12, w obecności autora i współautorów. Promocje zaplanowano po wakacjach. Obok MBP współwydawca mapy jest Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
9 lipca 2009
Portrety
Bruno Schulz

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia