Maria Fołtyn

Maria Fołtyn laureatką nagrody Jana Kiepury

Maria Fołtyn laureatką pierwszej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury

Przedstawiciele Kapituły Konkursu wręczą pierwszą statuetkę "Kiepury" wybitnej artystce za całokształt pracy artystycznej 1 lipca 2007 r. w Operze Leśnej w Sopocie. 

Czerwiec 2007. Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury zainaugurowane w kwietniu br. zostały powołane w odpowiedzi na pesymistyczne wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez MTM "Operetka". Raport "Uczestnictwo Polaków w kulturze" pokazuje, jak duża jest potrzeba inicjowania tego typu projektów. 

Tegoroczna Nagroda ma wymiar symboliczny. Przyznana zostaje artystce reprezentującej najwyższy poziom artystyczny, Marii Fołtyn, za wybitne osiągnięcia na promujące kulturę polską na świecie
- mówi Włodzimierz Izban, dyrektor MTM "Operetka".

Od przyszłego roku Nagrody będą przyznawane w następujących kategoriach: Najlepszy spektakl, śpiewak, śpiewaczka, debiut (śpiewaka lub śpiewaczki), reżyser, dyrygent, tancerz oraz nagroda specjalna za całokształt twórczości artystycznej.

Sylwetka Marii Fołtyn

Maria Fołtyn - polska śpiewaczka i reżyser operowy; absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1973), uczennica m.in. Adama Didury, Ludwiga i Wandy Hendrich, Iwo Galla, Ady Sari, a także Giulii Tess w Vercelli oraz W. Baumlera w Lipsku.

Debiutowała rolą Balladyny w operze "Goplana" Władysława Żeleńskiego na scenie Opery Warszawskiej. Była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Wyreżyserowała m.in. spektakle w Hawanie, Meksyku i Ankarze oraz w Bukareszcie. Występowała także z recitalami m.in. w Bonn, Hamburgu, Rzymie, Mediolanie, Moskwie, Leningradzie, Pradze, Nowym Jorku, Toronto i Ottawie i wielu innych. Jest laureatką dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych: w Vercelli i Chiararté. W latach 1978-1998 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. 

W 1988 założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem. W 1999 otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia a 20 listopada 2000 - doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za swą działalność otrzymała wiele państwowych nagród i wyróżnień, m.in. tytuł "Zasłużony dla Kultury Narodowej", Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(-)
Materiały Teatru
30 czerwca 2007
Portrety
Maria Fołtyn

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...