Mariusz Bonaszewski i Jolanta Fraszyńska jako Mistrz i Małgorzata w radiowej Czwórce

"Mistrz i Małgorzata" - Czwórka Polskie Radio

Radiowa Czwórka zaprasza do słuchania kolejnej wspaniałej powieści XX wieku. Tym razem w cyklu „Radiopowieść" przypomni słuchowisko „Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa z udziałem m.in. Mariusza Bonaszewskiego, Jolanty Fraszyńskiej, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego i Jerzego Treli.

Historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty w reżyserii Wojciecha Markiewicza i realizacji Andrzeja Brzoski będzie można słuchać od 25 maja do 1 lipca, codziennie o godzinie 15.40.

W słuchowisku Teatru Polskiego Radia z 2002 roku wystąpili znakomici aktorzy: Jerzy Trela jako Narrator, Mariusz Bonaszewski (Mistrz), Jolanta Fraszyńska (Małgorzata), Piotr Adamczyk (Jeszua Ha-Nocri), Krzysztof Wakuliński (Woland), Jacek Rozenek (Iwan Bezdomny), Jerzy Bończak (Behemot), Zdzisław Wardejn (Michaił Berlioz), Krzysztof Gosztyła (Poncjusz Piłat), Henryk Talar (profesor Strawiński), Grzegorz Damięcki (Korowiow), Marian Opania (Nikanor Iwanowicz Bosy) oraz Grzegorz Wons (Iwan Warionucha).

„Mistrz i Małgorzata" to powieść legenda – jej pierwotna wersja (zatytułowana „Konsultant z kopytem") powstała w 1928 roku, nigdy nie została ostatecznie ukończona przez autora. Pisana latami, w coraz to nowych wersjach i poprawkach, po raz pierwszy trafiła do rąk czytelników 26 lat po śmierci Michaiła Bułhakowa. W listopadzie 1966 roku w miesięczniku „Moskwa" ukazała się – ocenzurowana oczywiście – pierwsza część powieści, a w styczniu 1967 roku wydrukowano część drugą. Pierwsze polskie wydanie ukazało się dwa lata później.

„Mistrz i Małgorzata" to nie tylko jedna z najważniejszych powieści XX wieku, ale też jedno z najbardziej wieloznacznych i tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Połączenie dwóch planów czasowych akcji, dwóch światów i dwóch rzeczywistości od lat fascynuje czytelników. Pierwszy z nich to Moskwa lat 30. i zmienione przez wszechogarniający ustrój totalitarny życie jej mieszkańców; drugi plan stanowi opowieść historyczna osnuta wokół losów Poncjusza Piłata. Obydwa wątki przenikają się w narracji Bułhakowa i uzupełniają, stając się uniwersalną przypowieścią o odwiecznej walce dwóch przeciwieństw: dobra i zła.

Emisja od 25 maja do 1 lipca o godz. 15.40.

Anita Jachimowicz
Polskie Radio Czwórka
26 maja 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia