Masa koncertów, stand-up i monodram. To Fama na czwartek

48. Festiwal Fama - Świnoujście, 13–26.08.2018

Mimo, że od rozpoczęcia 48. Famy mija równo tydzień to Festiwal nie zwalnia tempa. Czwartek to kolejny dzień pełen atrakcji w tym koncertów i sztuk scenicznych. Będzie też wernisaż fotograficzny.


Na początek (tak jak przez ostatnie kilka dni) na terenie Oflagu między 10:00 a 14:00 będzie można kupić festiwalowe gadżety pochodzące w większości w recyklingu. To dzięki FAMIE FASHION, czyli pracowni artystycznej oraz butikowi. Projekt absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu – Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej – od 18:00 do 20:00 zagości też w Beach Barze Pauza.

O godzinie 16:00 rozpocznie się wspólny koncert grającego psychodeliczny pop zespołu DZIWY oraz prezentującego muzykę elektroniczną polsko-brytyjskiego tria MOUNTAIN LAKES. Zagrają w Barze Letnim Hamaki w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE". Jego częścią jest też wernisaż „NIE-POCZTÓWKA", który odbędzie się w Admirale I świnoujskiego uzdrowiska, i pokaz efektów pracy tegorocznej sekcji fotograficznej. Początek o 17:15.

Poza tym swój monodram „KAMICA79" przedstawi MARTA GRYGIER. To o godzinie 18:30 w Miejskim Domu Kultury. Spektakl opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa oraz obowiązkami, a także prawami świata. Wieczorem Fama zagości w Hali w Basenie Północnym. W ramach cyklu „LABORATORIUM MUZYKI" o godzinie 20:00 odbędzie się tam koncert premierowy projektu Grzegorza Duszaka o nazwie GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET. Podstawowym materiałem są w nim oryginalne polskie pieśni ludowe lub melodie nimi inspirowane. Ubogacone jest to m.in. jazzowymi inspiracjami.

Później na scenie w tym samym miejscu pojawi się PAULINA POTOCKA ze stand-upem „WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE". Artystka jest laureatką wielu konkursów i festiwali. Jej show rozpocznie się o 21:15. Na zakończenie czwartkowych wrażeń w hali odbędą się dwa koncerty. O 22:00 pierwszy z nich da grupa OCZYBASZKI. To rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Drugim składem będzie INA WEST i towarzyszący jej muzycy. Pod pseudonimem kryje się przeobrażona odsłona Izoldy Sorenson (właśc. Izabela Wróblewska), znanej wcześniej jako Cosovel. Obecnie tworzy transową i nowofalową elektronikę z elementami folku oraz jazzu. Początek tego występu o godzinie 23:00.

Mamy też nową pozycję w programie, a to dzięki festiwalowej sekcji literackiej. Po zakończeniu ostatniego koncertu zapraszamy na CZYTANIE PERFORMATYWNE, którego inicjatorami są Dawid Panic i Jan Kanty Zienko.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

http://www.fama.org.pl/program
https://www.facebook.com/festiwal.fama
https://www.instagram.com/festiwalfama

23 sierpnia CZWARTEK

10:00 Oflag | FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik / PK
16:00 Bar Letni Hamaki | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | DZIWY, MOUNTAIN LAKES – koncert / PK
17:15 Uzdrowisko Świnoujście S.A. – Admirał I | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | NIE-POCZTÓWKA – wernisaż / PK
18:00 Beach Bar Pauza | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik / PT
18:30 Miejski Dom Kultury | MARTA GRYGIER – monodram KAMICA79, reż. A. Grabowski / PK
20:00 Hala w Basenie Północnym | LABORATORIUM MUZYKI | GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET – koncert premierowy / PK
21:15 Hala w Basenie Północnym | PAULINA POTOCKA – stand-up WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE / PK
22:00 Hala w Basenie Północnym | OCZYBASZKI – koncert / PK
23:00 Hala w Basenie Północnym | INA WEST – koncert / PK

Szczegóły:

23 SIERPNIA, CZWARTEK

FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik
PK

10:00
Oflag
ul. Piastowska 55

FAMA FASHION | Duet tworzą absolwentki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo. Z Famą związane są od lat, lecz w tym roku zadebiutowały w nowej roli. Dzielące je kilometry nie przeszkodziły w powstaniu projektu, ponieważ łączy je wspólna pasja do szycia i projektowania. Wspólne zainteresowania zrodziły myśl o tworzeniu gadżetów festiwalowych dla wszystkich tych, którzy uczestniczą i śledzą Famę od lat, a także dla tych którzy dopiero zaczynają z nią swoją przygodę. Ich produkty mogą się okazać wspaniałą pamiątką na lata czy prezentem dla kogoś bliskiego.

Ekomoda-to przyszłość – Większość gadżetów festiwalowych jest wykonana z recyklingu, z rzeczy pochodzących second-handów m.in zasłon, obrusów czy pościeli. Oczywiście w trosce o zdrowie przyszłych właścicieli materiały zostały wyczyszczone. Wzory na torbach czy koszulkach zostały zrobione własnoręcznie oraz z wykorzystaniem szablonów opartych na identyfikacji wizualnej Famy z poprzednich edycji (autorstwa Zuzanny Rogatty oraz duetu Kaja i Piotr Depta-Kleśta)

Dobro zawsze wraca – Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przekazany na rzecz SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŚWINOUJŚCIU. Fama Fashion będzie tym samym kontynuacją projektu PSA MA FAMA, który realizowany był podczas Famy 2017 i zdobył jedną z głównych nagród (Trójząb Neptuna).

SKŁAD | Maliwna Bil, Pamela Mączyńska

CZAS TRWANIA | 10:00-14:00

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | DZIWY, MOUNTAIN LAKES – koncert
PK

16:00
Bar Letni Hamaki
ul. Piłsudskiego
Location Latitude: 53.916738015215785
Location Longitude: 14.249219339147885

DZIWY | DZIWY wyszły z puszczy wiele lat temu. Od tego czasu uprawiają nietuzinkowe, psychodeliczne piosenki po polsku i łotewsku na kontrabas, gitarę, perkusję i głos. W ostatnich latach DZIWY wystąpiły na kilkudziesięciu scenach w ramach najrozmaitszych imprez, festiwali, recitali i wernisaży oraz popadały w mniej lub bardziej twórczy letarg. W maju 2018 roku odbyła się premiera debiutanckiego, wielce wyczekiwanego i utęsknionego eponimicznego albumu długogrającego.

SKŁAD | Dans Lubinskis – wokal; Marek Szychta – gitara; Łukasz Kryś – kontrabas; Piotr Szpalik – perkusja

www.facebook.com/dziwy

MOUNTAIN LAKES | Polsko-brytyjskie trio grające muzykę elektroniczną. Historia zespołu sięga 2013 roku, kiedy Wayne opuścił Anglię, by przemierzywszy Europę zamieszkać w Warszawie. „Szukałem zespołu, z którym mógłbym pracować nad moimi pomysłami. Wiedziałem, że piosenki potrzebują damskiego wokalu. Na szczęście poznałem Joannę i razem nagraliśmy EPkę 'Eyesore' w 2014 roku". Następnie postanowili znaleźć muzyków, którzy dopełnili by zespół. „Zaprosiłam mojego kolegę, Kubę, na naszą próbę. Muzycznie od razu między nami zaiskrzyło i już wiedzieliśmy, że nie musimy dalej szukać", opowiada Asia. „Testowaliśmy nasze piosenki na żywo", dodaje Kuba. „I jak do tej pory spotkaliśmy się z bardzo fajnymi reakcjami od ludzi, którzy przychodzili na nasze koncerty w Polsce. Zagraliśmy też w Kairze. Tamtejsza publiczność naprawdę wczuła się w nasze kawałki." W 2018 roku zespół wydał dwa kolejne single – „The Quiet Sun" i „Storms". Album z całkowicie nowym materiałem pojawi się później tego roku. „Pisząc i pracując nad naszymi piosenkami zawsze staramy się szukać nieoczywistych rozwiązań, jednak naszym celem niezmiennie jest wyrażanie emocji drzemiących w utworach w najprostszy sposób", opowiada Wayne.

Mountain Lakes istnieje po to, by obserwować, jak postrzegamy i przeżywamy nasze życie. Wszystko równoważy się przez lustrzane odbicie, a w muzyce znajdujemy wyzwolenie. Kompozycje i słowa utworów są wynikiem przyglądania się światu zza okien pociągów, autobusów i z perspektywy parkowych ławek. Dźwięki otoczenia i codzienne małe sprawy również znalazły w nich swoje miejsce. Elektronicznym dźwiękom dodaje blasku polska część zespołu. Kuba, gitarzysta, nadaje im harmonijną głębię, a Joanna, wokalistka, powiew świeżości. Podróżowanie umożliwia nam zdystansowanie się do codziennej rutyny i pozwala świadomie spojrzeć na otaczający świat. Wayne swoją ideą, muzyką i produkcją stara się oddać wrażenie tej racjonalnej percepcji.

SKŁAD | Wayne Hood – elektronika, chórki; Joanna Cisowska – wokal; Kuba Bujakowski - gitara

www.facebook.com/mountainlakesmusic

https://www.youtube.com/watch?v=-4-OKSnKVIE

https://www.youtube.com/watch?v=WSHxTnmsB28

LOKALIZACJA | Bar letni Hamaki (dawny Domek Baby Jagi) znajduje się na ul. Piłsudskiego, między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | NIE-POCZTÓWKA – wernisaż
PK

17:15
Uzdrowisko Świnoujście S.A. – Admirał I
ul. Żeromskiego 13

Tegoroczne warsztaty fotograficzne „Nie-pocztówka" doczekały się podtytułu: „Teatr jednego aktora". Autorzy skupią się na fotografowaniu w miejscach, które są charakterystyczne dla Świnoujścia. Miejsca te będą scenografią do zaaranżowania wymyślonych przez nich, absurdalnych w kontekście codzienności tych miejsc, sytuacji zagranych przez nich samych.

AUTORZY| SEKCJA FOTOGRAFICZNA, kurator: TOMEK SIKORA

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik
PT

18:00
Beach Bar Pauza
Plaża, wejście od ul. Gierczak
Location Latitude: 53.92211529999999
Location Longitude: 14.25046210000005

FAMA FASHION | Duet tworzą absolwentki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo. Z Famą związane są od lat, lecz w tym roku zadebiutowały w nowej roli. Dzielące je kilometry nie przeszkodziły w powstaniu projektu, ponieważ łączy je wspólna pasja do szycia i projektowania. Wspólne zainteresowania zrodziły myśl o tworzeniu gadżetów festiwalowych dla wszystkich tych, którzy uczestniczą i śledzą Famę od lat, a także dla tych którzy dopiero zaczynają z nią swoją przygodę. Ich produkty mogą się okazać wspaniałą pamiątką na lata czy prezentem dla kogoś bliskiego.

Ekomoda-to przyszłość – Większość gadżetów festiwalowych jest wykonana z recyklingu, z rzeczy pochodzących second-handów m.in zasłon, obrusów czy pościeli. Oczywiście w trosce o zdrowie przyszłych właścicieli materiały zostały wyczyszczone. Wzory na torbach czy koszulkach zostały zrobione własnoręcznie oraz z wykorzystaniem szablonów opartych na identyfikacji wizualnej Famy z poprzednich edycji (autorstwa Zuzanny Rogatty oraz duetu Kaja i Piotr Depta-Kleśta)

Dobro zawsze wraca – Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przekazany na rzecz SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŚWINOUJŚCIU. Fama Fashion będzie tym samym kontynuacją projektu PSA MA FAMA, który realizowany był podczas Famy 2017 i zdobył jedną z głównych nagród (Trójząb Neptuna).

SKŁAD | Maliwna Bil, Pamela Mączyńska

CZAS TRWANIA | 18:00-20:00

LOKALIZACJA | Beach Bar Pauza znajduje się na plaży, wejście od ul. E. Gierczak.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

MARTA GRYGIER – monodram KAMICA79, reż. A. Grabowski
PK

18:30
Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1

KAMICA79 | Przedstawienie podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są osobiste refleksje autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp? Człowiek, aby się rozwijać, musi działać, aby działać, potrzebny jest mu cel. Cel natomiast musi być wyraźnym punktem odniesienia do ludzkich zachowań ułatwiającym człowiekowi obranie właściwej drogi do samorealizacji. Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia: z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się i działania.

Spektakl dyplomowy zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, którego producentem jest Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz Teatr Kana w Szczecinie. Spektakl dotychczas grany był w ramach: X Biesiady Teatralnej w Katowicach (główna nagroda), Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt w Szczecinie, Barlineckiego Lata Teatralnego, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego PRO CONTRA w Szczecinie, Festiwalu Teatralnego BRAMAT w Goleniowie, V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest w Łodzi (I nagroda), Spotkań Teatralnych STRACHY w Krośnie.

Monodram / Występuje: Marta Grygier / Reżyseria: Arti Grabowski / Prapremiera: 2017, Teatr Kana w Szczecinie / Premiera: 2017, Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

MARTA GRYGIER | Z wykształcenia animatorka kultury i pedagog resocjalizacyjny. Od 17 lat związana z życiem kulturalnym Barlinka (woj. zachodniopomorskie), gdzie działa z różnymi grupami społecznymi. W Barlinku prowadzi grupę młodzieżową Teatr Wiatrak, jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni" - Mały Dom Kultury, którego jest także współzałożycielką. Pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie założyła Grupę Teatralną „Burza Mózgów". Pasjonatka art-terapii, kultury ludowej, biegania i sztuk walki.

ARTI GRABOWSKI, DR HAB. | Artysta interdyscyplinarny, autor ponad 200 akcji, performansów, happeningów, spektakli wystawianych na festiwalach sztuki performance, festiwalach teatralnych, przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie adiunkt oraz kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów (ASP Kraków). Aktor Teatru Porywacze Ciał (2004-2009). Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki (2001-2009), Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (od 2012). Kurator i współorganizował wielu festiwali sztuki performance i akcji o zasięgu międzynarodowym.

www.facebook.com/Kamica79-2020899144903774

LABORATORIUM MUZYKI | GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET – koncert premierowy
PK

20:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET | Autorski projekt Grzegorza Duszaka. Muzyka łączy w sobie myśl jazzową, awangardową i tradycyjną. Podstawowym materiałem są oryginalne polskie pieśni ludowe lub melodie nimi inspirowane. Nadrzędną ideą jest zilustrowanie zdarzeń, krajobrazów i emocji występujących w treści pieśni.

Podobnie do amerykańskich muzyków jazzowych, którzy inspirowali się muzyką gospel, w tym projekcie Wyżykowski sięga do swoich etnicznych źródeł muzycznych – polskich pieśni ludowych. Trudno mówić o konkretnym gatunku, w który wpisywać miałby się Undecymet, mieszają się tu bowiem rozmaite inspiracje Grzesia, od wszelkich odmian jazzu przez kościelną muzykę modalną, barokowy kontrapunkt, plamę barwną impresjonizmu czy kontrastowość ekspresjonizmu. Wszystko to ma na celu wysunięcie na pierwszy plan tego, co w muzyce najważniejsze – historie, emocje, obrazy. Niezależnie od perspektywy, z której spojrzymy na projekt, zawsze pojawi się element zaskakujący w odniesieniu do narzuconej konwencji. W kontekście zespołu jazzowego niestandardowym będzie instrumentarium, z punktu widzenia muzyki folkowej – brzmienie i harmonika.

WYKONAWCY | Grzegorz Duszak – wokal, kier. muzyczny; Aleksandra Bogucka – wokal; Paulina Mazepa-Zastawna – wokal; Jakub Dobrzański – wokal; Łukasz Jankowski – flety; Michał Aftyka – kontrabas; Radosław Mysłek – perkusja; Gustaw Klubczewski – altówka; Iga Czarnota – altówka; Martyna Pasierbek – wiolonczela; Konstancja Osmolińska – wiolonczela; Zuzanna Jakimowicz – skrzypce; Anna Bednarek – skrzypce; Karolina Gutowska – skrzypce; Klaudia Ciosek – skrzypce

GRZEGORZ DUSZAK | Kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta. Podczas edukacji w ZPSM II stopnia im. F. Chopina na wydziale wokalno-estradowym śpiewał w zespole wokalnym Jazz City Choir. Później założył własny męski kwartet a cappella – Nieczuli Gentlemani. Tam zaczął pisać aranżacje. Wraz z Gentlemanami zajął I miejsce w konkursie „Niemen non stop", III miejsce w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej" oraz III miejsce w „Festiwalu piosenki i ballady filmowej" (tu w składzie powiększonym o jeden głos żeński – Aleksandrę Bogucką). Po rozpadzie Gentlemanów powstał kwintet Grzeczni Chłopcy (perkusja, kontrabas, fortepian, flet poprzeczny, wokal/gitara). Tu powstały pierwsze autorskie piosenki, które łączyły jazz z poezją. Największą inspiracją stał się Bolesław Leśmian. Z piosenek napisanych do jego wierszy powstał spektakl „Leśmian" wystawiany na deskach teatru Scena przy Krakowskim Przedmieściu. Tu skład Chłopców został wzbogacony o trio smyczkowe oraz trzy żeńskie wokale. Muzyka nawiązuje do polskiego folkloru, muzyki klasycznej, a czasem cerkiewnej. Później Chłopcy zmienili kierunek działania i zaczęli grać popularne piosenki w aranżacjach swingowo-tanecznych. Następny skład Grzegorza to septet a cappella GooseBumps, z którym obecnie jest w trasie koncertowej po całej Polsce. Tutaj z kolei króluje pop i hip-hop.

Koncert jest częścią cyklu „LABORATORIUM MUZYKI", realizowanego na Famie od 2012 roku. Jego celem jest realizacja projektów premierowych, prezentacja renomowanych grup z Polski i zagranicy oraz konfrontacja stylów muzycznych i prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji (muzyka poważna, jazzowa, tradycyjna, improwizowana).

PAULINA POTOCKA – stand-up WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE
PK

21:15
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

PAULINA POTOCKA | Stand-uperka, artystka, solistka, kobieta eksperymentalna. Obszary zainteresowania Pauliny Potockiej to przede wszystkim fragmenty rzeczywistości zatopione w wątpliwościach i braku pewności co do własnych przekonań na temat ludzi i świata. Rzecz o zmaganiu się z własną dynamiką życia postrzeganą często jako gra albo nawet lenistwo. A generalnie chodzi tylko o bezpośpiech. Rytm życia inny niż szybki.

W 2017 roku po raz drugi zdobyła tytuł „Królowej Łgarzy" w Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni, dzięki temu fragmenty jej programu można było usłyszeć w Radiowej Trójce. II miejsce w Przeglądzie Kabaretowym PAKA w 2018 roku. I miejsce na Festiwalu Mulatka w Ełku, wyróżnienie na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry, II miejsce na Festiwalu Fermenty, II miejsce na Festiwalu One Man Show „Ludzik" 2017. Występowała w takich telewizjach jak Polsat, TVP Rozrywka, TVP2 oraz Comedy Central Polska. Razem z Łukaszem Kozłowskim prowadzi w Białymstoku własną scenę stand-upową „Potocka&Kozłowski prezentują".

www.paulinapotocka.pl
www.facebook.com/PaulinaPotockaBardzo

https://www.youtube.com/watch?v=4Cc57wn5PKE

OCZYBASZKI – koncert
PK

22:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

OCZYBASZKI | Rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Zespół powstał w 2016 roku, debiutując na poznańskim Dragon Folk Feście. W kolejnych latach, oprócz autorskich koncertów, występował na scenie przed takimi artystami jak Natalia Grosiak, Joao de Sousa czy Stanisław Soyka (w ramach Wrocławskich Spotkań Literacko-Muzycznych, na których Oczybaszki wygrały pierwszą nagrodę). Obecnie zespół jest na etapie finalizacji pracy nad płytą promocyjną (EP), gdzie zawarta będzie część dotychczasowego dorobku – utworów inspirowanych tematyką wsi polskiej, legend morskich oraz opowieści dla dzieci. Do jednego z utworów powstał także klip video, we współpracy z wrocławską artystką – Magdaleną Jarych. Najnowsze zaś utwory są zaczątkiem pełnometrażowego materiału, który przedstawiać będzie spójną opowieść jednego bohatera, pisaną na podstawie legend morskich z folkloru ludów całego świata.

Oczybaszki to to, co pierwotne, proste i emocjonalne. To, z czego wyrastamy. Zespół zatacza szerokie kręgi wokół folku. Czuje w nim oswojony mrok i nostalgię, ale też bezpieczeństwo - dlatego, chcąc nie chcąc, ciągle krąży wokół niego, jak się krąży wokół domu rodzinnego. Muzykę grupy charakteryzuje minimalizm formy, zaskakujące, często zmieniające się instrumentarium oraz senno-baśniowa atmosfera. Na koncertach budowana jest przestrzeń, pozwalająca skupić się na opowieściach zawartych w tekście.

SKŁAD | Baszka Biel – śpiew, gitary; Ola Biel-Gocał – śpiew, melodyka, duduk, flet poprzeczny, dzwonki chromatyczne; Michał Sember – gitara elektryczna, kalimba; Michał Biel – saksofon barytonowy

www.facebook.com/Oczybaszki

https://www.youtube.com/watch?v=ydixTlq_yvk

INA WEST – koncert
PK

23:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

INA WEST | Przeobrażona muzyczna odsłona Izoldy Sorenson, która w 2015 roku wydała swój debiut. Płyta Cosovel otworzyła jej drzwi na największe festiwale w Polskie (Tauron Nowa Muzyka, Orange Warsaw Festival) i za granicą (The Great Escape, Reeperbahn, MENT, Mu:Con, Zandari). Debiutancki album wydała pod pseudonimem Cosovel (2015), obecnie jako Ina West tworzy transową, nowofalową elektroniką z elementami folku i jazzu, łącząc minimalistyczny chłód brzmienia wczesnego Depeche Mode z koncertową energią Die Antwoord. Singiel „Spring" zwiastuje jej drugie wydawnictwo. „Spring powstał zimą. Z wychłodzenia. Było mi zimno w stopy, odpływałam w sen o mojej nienapisanej płycie. Pod koniec lutego wróciłam z trasy po Bałkanach, myślałam o tym, żeby uchwycić jeden smak, jedną fakturę. Ciepło i słodkie skórne zapachy. Tęskniłam za czymś organicznym. Prażącym upałem i nigdzie cienia."

W wydaniu na żywo wraz z zespołem serwuje połączenie klasycznego instrumentarium (perkusja, skrzypce, syntezatory, gitara basowa, ukulele), tanecznego bitu i surowych wokalnych harmonii. „Cosovel jest nie tylko hołdem złożonym Srecko Kosovelowi, lecz także moją osobistą drogą poszukiwań i przeobrażeń zainspirowaną Bałkanami. Od czasu debiutu moje życie przewróciło się do góry nogami. Przeprowadzka na Bałkany były moją pierwszą wielką przygodą. Wiedziałam, że wkrótce musi wydarzyć się coś więcej. Idąc za przesłaniem Kosovela, postanowiłam otworzyć się na Zachód. Ostatni rok mojego życia spędziłam w Bristolu, odkrywałam siebie i podziwiałam inność. A po powrocie, przy wsparciu moich wspaniałych przyjaciół, mogę realizować moją pasję jako nowy rozdział. W składzie zespołu na żywo zagra: Magdalena Laskowska (skrzypce, syntezatory, ukulele, wokal) – pierwsze skrzypce grające m.in. z Ralphem Kamińskm i The Dumplings Orkiestra; Jakob Kiersch (perkusja, syntezatory, wokal) – znany z projektów Alphaville, Godz of Blitz, Julia Marcell. O wizualizacje na żywo zadba Dariusz Skarżyński.

SKŁAD | Izabela Wróblewska – wokal, gitara basowa, klawisze; Magdalena Laskowska – skrzypce, klawisze, wokal; Jakob Kiersch – perkusja, wokal; Dariusz Skarżyński – wizualizacje

www.facebook.com/inawestina

https://www.youtube.com/watch?v=7ljJk_ep39U

 

Wojciech Zagaj
Materiał organizatora
23 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia