Masłowska na wyspie

"Metallflickan" - reż. Natalie Ringler - Teater Galeasen w Sztokholmie

22 lutego w legendarnym sztokholmskim Teater Galeasen odbędzie się premiera sztuki Doroty Masłowskiej. "Metallflickan" (Metalowa Dziewczynka) czyli "Między nami dobrze jest" w przekładzie Jaremy Bielawskiego reżyseruje znana szwedzka reżyserka i aktorka Natalie Ringler

Teater Galeasen działa od 1983 roku i należy do najbardziej liczących się scen niezależnych w Szwecji. Wraz z premierą sztuki Doroty Masłowskiej, po dwuletnim remoncie zabytkowego budynku teatru, Galeasen powraca do swojej dawnej siedziby na sztokholmską wyspę Skeppsholmen.

- Każda premiera w Galeasen jest wydarzeniem, jednak o tej mówi i pisze się już od zeszłej jesieni. Premiera polskiej sztuki zainauguruje powrót teatru na własną scenę, co jest już wydarzeniem samym w sobie - mówi Michał Piotrowski z Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Jednym z głównych inicjatorów oraz partnerów projektu jest Instytut Polski w Sztokholmie, który ma także przyjemność zaprosić Dorotę Masłowską na premierowy pokaz jej sztuki w Sztokholmie.

- Mamy ogromną nadzieję, że szwedzka premiera „Między nami dobrze jest” zapoczątkuje odkrywanie pisarstwa Doroty Masłowskiej w Szwecji - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Katarzyna Tubylewicz. - Jak dotąd nie została przetłumaczona na szwedzki żadna z jej wcześniejszych książek, ale reakcje mediów na przygotowywaną w Galeasen premierę dają nadzieję na to, że fenomen Masłowskiej i tutaj zostanie nareszcie dostrzeżony. Dodam, że film „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego został bardzo dobrze przyjęty na naszym festiwalu filmów polskich Kinoteka Stockholm.

Premierze towarzyszyć będzie pokazywana we foyer teatru, przygotowana przez znanego szwedzkiego fotografa Cato Leina, wystawa fotografii prezentująca serię portretów polskich pisarzy i poetów.

- Współpraca z Teater Galeasen daje gwarancję wysokiego poziomu artystycznego, genialnych aktorów. Jedną z głównych ról gra ostatnio niesamowicie popularna Annika Hallin. Jako ciekawostkę mogę wspomnieć, że jej mężem jest sam Lars Norén. Brawurowe wystawienie właśnie jego sztuki „Sakrament” stało się w 1987 przełomem w historii teatru Galeasen – dodaje Michał Piotrowski koordynujący współpracę ze sztokholmskim teatrem.

Klaudia Krzepicka
Instytut Polski w Sztokholmie
2 lutego 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...