Metafizyczna przemiana

"Kantata na cztery skrzydła" - aut. Robert Brutter - reż. Jan Buchwald - Polski Teatr w Wilnie

7 grudnia 2022 roku o godzinie 19.00 w Teatrze na Pohulance odbędzie się nowa premiera Polskiego Teatru w Wilnie (Teatr na Pohulance) - ,,Kantata na cztery skrzydła" w reżyserii Jana Buchwalda. Autorem sztuki jest Robert Brutter, znany telewizyjnej publiczności ze scenariuszy, m.in. do seriali ,,Ranczo" i ,,Rodzina zastępcza".

Twórcy, w zabawny sposób, opowiedzą nam poważną historię o dziewczynie, która zmaga się z depresją. Przed samobójstwem ostrzegają ją jednak dwaj Aniołowie – niebiańscy posłańcy na tytułowych czterech skrzydłach. W sztuce Roberta Bruttera świat metafizyczny współistnieje ze światem realnym.

Świadomość tego, że w sytuacjach granicznych do człowieka mogą przyjść posłańcy, którzy poprowadzą go przez przepaść, daje nadzieję. Nadzieja ta potrzebna jest szczególnie w trudnych czasach, w których obecnie żyjemy.

Można spodziewać się, że spektakl będzie niezwykle aktualnym komentarzem współczesności. Obecnie coraz częściej ludzie zmagają się z problemami, lecz nie odnajdują wsparcia w swoim otoczeniu. Być może ,,Kantata na cztery skrzydła" stanie się odpowiedzią na pytanie, jak pogodzić się z samym sobą.

Czy Aniołowie zmienią życie bohaterki? Tego dowiemy się na premierze.

Na scenie zobaczymy Bożenę Sosnowską, Mirosława Szejbaka i Romana Niedźwieckiego. Autorką scenografii jest Greta Subatavičiūtė.
__

Jan Buchwald: reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, dyrektor teatrów.

Urodził się 20 marca 1950 r. W roku 1974 ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, po czym związał się z TVP, gdzie pracował jako redaktor Teatru Telewizji i dziennikarz (1975–1982). W roku 1987 po ukończeniu Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Warszawie powrócił do TVP, gdzie organizował dział widowisk Programu 2 TVP – Studio Teatralne Dwójki, którym kierował przez kilka lat. Po połączeniu działów teatralnych obu programów telewizyjnych pracował jako zastępca redaktora naczelnego Teatru Telewizji. W sezonie 1989/1990 był etatowym reżyserem Teatru Polskiego we Wrocławiu, a następnie w sezonie 1990/1991 Teatru Powszechnego w Łodzi. W latach 1994–1998 dyrektor naczelny i artystyczny Państwowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a także dyrektor Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Następnie w latach 1999–2002 był dyrektorem naczelnym Teatru Rozmaitości w Warszawie. Od 2007 do 2011 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera[1]. Dzięki jego staraniom w sezonie 2009/2010 roku nastąpiła modernizacja budynku Teatru Powszechnego. Od 2013 roku jest prezesem zarządu Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera. Wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii oraz w PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Doktor sztuki teatralnej.

Zofia Ścigaj
Dziennik Teatralny
7 grudnia 2022
Portrety
Jan Buchwald

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...