Michał Walczak Fest

Dwa tygodnie - cztery spektakle

Przez dwa tygodnie można zobaczyć w Warszawie cztery spektakle na podstawie jego sztuk. Michał Walczak jest jednym z najchętniej wystawianych młodych dramatopisarzy

W Teatrze Narodowym w sobotę odbędzie się prapremiera "Polowania na łosia". Laboratorium Dramatu na następny weekend przygotowuje także prapremierę jego nowego tekstu "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś". Do Teatru na Woli w piątek w cyklu "Polscy autorzy z Polski" przyjeżdża "Pierwszy raz" z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W tym czasie możemy wybrać się również na oblegany, napisany i wyreżyserowany przez Michała Walczaka one man show "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" grany przez Rafała Rutkowskiego w klubokawiarni Chłodna 25.

To powrót na warszawskie sceny autora "Piaskownicy" i "Podróży do wnętrza pokoju".
"Piaskownica" napisana w 2001 roku była debiutem dramaturgicznym Michała Walczaka, wówczas jeszcze studenta reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Krytycy okrzyknęli go "najciekawszym autorem młodego pokolenia". Podkreślano, że w "Piaskownicy" połączył realizm z poetyką snu. Kolejny jego tekst "Podróż do wnętrza pokoju" porównywano z "Kartoteką" Tadeusza Różewicza. 

Dziś na swoim koncie ma 16 dramatów. Reżyserzy chętnie wystawiają jego sztuki, "Piaskownicę" zrealizowano aż 15 razy. "Piaskownica" i "Pierwszy raz" doczekały się także dobrze przyjętych przez prasę premier, m.in. w teatrach off-Broadway z amerykańską obsadą. 

- Myślę, że teatry lubią moje dramaty z dwóch powodów. Pierwszy to pragmatyzm: można je dość łatwo wystawić, bo są małoobsadowe. A drugi powód to brak dokładnych didaskaliów. Nie opisuję precyzyjnie, jak sztuka ma być wyreżyserowana, daję duże pole do interpretacji moich tekstów, twórcy chyba to lubią - mówi Michał Walczak.

W najnowszych sztukach "Polowaniu na łosia" i "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś" podobnie jak w poprzednich autor portretuje pokolenie 30-latków, swoje pokolenie. - Interesuje mnie podglądanie siebie i znajomych. Często pokazuję bohaterów w sytuacjach inicjacji. Te momenty życia są tragikomiczne, bo musimy zmierzyć się z wyniesionym z domu wychowaniem katolickim i liberalnym, popularnym dzisiaj, podejściem do życia. Takie "kolizje" są ciekawe dla dramatopisarza - mówi Michał Walczak.

"Polowanie na łosia", które w Teatrze Narodowym reżyseruje Igor Gorzkowski, to czarna komedia romantyczna. W jednym pokoju Eliza (Kinga Ilgner) i Konrad (Bartłomiej Bobrowski) siadają z rodzicami do kolacji zaręczynowej, a w drugim leży zraniony przez młodych były kochanek Elizy (Krzysztof Wakuliński). Tytułowi bohaterowie sztuki "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś", którą w Laboratorium Dramatu przygotowuje Piotr Jędrzejas, to niedojrzali trzydziestolatkowie. Odrzucili wartości rodziców, ale jeszcze nie określili własnych, którymi chcą się kierować w życiu.

W "Pierwszym razie" w reżyserii Tomasza Mana - przedstawieniu z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie - mieszkańcy blokowiska próbują odbyć inicjację seksualną tak, jak opisują ją kolorowe magazyny dla młodzieży. Niestety, za każdym razem coś przeszkadza im spełnić wymarzony plan. Przedstawienie będzie można zobaczyć w ramach występów gościnnych w Teatrze na Woli. Dla tego teatru Michał Walczak napisał specjalnie sztukę "Amazonia", którą możemy przeczytać w wydanej właśnie antologii "Wolna Wola. Dramaty Teatru Na Woli".

Teatr Narodowy: "Polowanie na łosia" Michała Walczaka, reż. Igor Gorzkowski, premiera: 18 kwietnia, godz. 19.30, Scena Studio

Występują: Kinga Ilgner, Bartłomiej Bobrowski, Henryk Talar, Halina Skoczyńska, Krzysztof Wakuliński.

Laboratorium Dramatu: "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś", reż. Piotr Jędrzejas, premiera: 24 kwietnia, godz. 19 

Występują: Agnieszka Warchulska, Tadeusz Łomnicki, Błażej Wójcik, Jarosław Ciołek.

Teatr Na Woli: gościnny pokaz spektaklu Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy, "Pierwszy raz" Michała Walczaka, reż. T. Man, 17 kwietnia, godz. 19

Występują: Teresa Dzielska, Robert Rutkowski.

Klub Chłodna 25: "To nie jest kraj dla wielkich ludzi", scen. i reż. M. Walczak, 19, 23 kwietnia, godz. 20

Występuje: Rafał Rutkowski.

(mb)

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
16 kwietnia 2009
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia