Między kobietami wojna

Rok Kobiet w Teatrze Wielkim w Poznaniu - O wrogości i władzy w operze "Maria Stuarda"

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu rozpoczął w styczniu nowy sezon - Rok Kobiet. Zaprezentowanych zostanie dziesięć premierowych spektakli operowych, z których każdy opowiadać będzie historię innej bohaterki. Twórcy sięgną zarówno do opery romantycznej, pokazując świetnie znane publiczności tytuły, takie jak Tosca, czy Turandot - megawidowisko plenerowe, które wyreżyseruje Michał Znaniecki - jak i oper rzadziej goszczących na polskich scenach

Nie zabraknie także całkowitych nowości: już w lutym planowana jest prapremiera Ofelii Prasquala, opery zamówionej przez Teatr u kompozytora. Wśród realizatorów również pojawiać się będą kobiety – Lady Makbet Mceńskiego Powiatu wyreżyseruje Barbara Wysocka, Śpiącą Królewnę – Zofia Dowjat.

Chcąc pobudzić do działania i zaktywować poznańskie środowisko, organizujemy cykl debat, spotkań i warsztatów, kierowanych specjalnie do kobiet. Będą one towarzyszyć wszystkim premierom odbywającym się na dużej scenie Teatru. Wśród partnerów, z którymi podjęta została współpraca, znajdują się Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA, Centrum Praw Kobiet, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Festiwal „No women no art”, Babiląd, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Partia Kobiet, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo”.

Będziemy mówić między innymi o tym, jak walczyć z depresją, jak radzić sobie z agresją, ale także jak się rozwijać i jak budować własne poczucie wartości. Cykl spotkań otworzy debata pt. Między kobietami wojna. O wrogości i władzy w operze „Maria Stuarda”. Wezmą w niej udział dr Agnieszka Graff (UW), dr Maria Solarska (UAM), dyr. Renata Borowska – Juszczyńska (Teatr Wielki). Rozmowę poprowadzi Bogna Kociołowicz – Wiśniewska (Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA). Spotkanie będzie miało formę panelu dyskusyjnego - dr Agnieszka Graff przedstawi i porówna amerykańskie zjawisko backlash z jego polskimi przejawami, opowiadając jednocześnie o społecznych aspektach wrogości między kobietami.

O nierówności jako efekcie hierarchicznej relacji różnicy płci konstruującej kobiety i mężczyzn oraz o sytuacji kobiet z niej wynikającej opowie dr Maria Solarska.

„Maria Stuarda” to opera w dwóch aktach, odwołująca się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Tragiczne, a zarazem burzliwe losy monarchini, stały się tematem dzieł literackich, pośród których wymienić należy dramaty Juliusza Słowackiego i Friedricha Schillera. Libretto opery Donizettiego skupia się wokół relacji pomiędzy tytułową bohaterką oraz jej kuzynką, Królową Elżbietą I. Jest to przejmująca historia nieszczęśliwej miłości, która zniszczona została w imię władzy i opłacona najwyższą ceną jaką jest ludzkie życie.

Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o godz. 18.00 w Sali Drabowicza. Wstęp wolny.

Uczestnicy debaty otrzymają specjalny kupon rabatowy, który upoważnia do zakupu biletu w cenie 25 zł.

Magdalena Sowińska
Materiały Teatru
19 stycznia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...