Między Polską a Norwegią

Rezydencje artystyczne Lublin - Bergen - Centrum Kultury w Lublinie

Konfrontacje Teatralne i Proscen Bergen powołały do życia nowy projekt, oparty na warsztatach dla operatorów kulturalnych i rezydencjach artystycznych w Polsce i Norwegii

Dotychczas w ramach projektu reprezentanci Konfrontacji Teatralnych odbyli wizytę studyjną w trakcie Festival International Bergen, oprócz tego w czerwcu w Lublinie rozpoczęły  się  warsztaty dla 30 młodych menadżerów z Lublina i całej Polski dotyczące administracji, zarządzania i animacji międzynarodowych projektów artystycznych (kolejna część warsztatów we wrześniu), pięcioro z nich pojedzie do Bergen na rezydencję w trakcie Festiwalu Meteor. Rezydencja Artystyczna jest projektem polegającym na wielomiesięcznej ścisłej współpracy miedzy artystami i menadżerami z Polski i Norwegii, dzięki której mają powstać następujące projekty:

Karen Foss Quiet Works – nowy autorski projekt znanej norweskiej tancerki i choreografki – Karen Foss, przy współpracy z tancerzem Danielem Racekiem - w dniach 8-16 lipca poprowadzą oni w Lublinie zamknięte warsztaty z Lubelskim Teatrem Tańca  – prace te będą kontynuowane w studiu Carte Blanche w październiku. Lubelscy tancerze pod kierunkiem Karen Foss przygotowują spektakl rozpoczynający się w sposób przepiękny, hipnotyczny, "sprawiający wrażenie, że tancerze tańczą sami z siebie i dla samych siebie jedynie". Ilustrowane nastrojową zmienną, i z czasem gwałtowną  muzyką oszczędne, precyzyjne ruchy artystów zabiorą nas w baśniową podróż zmieniając się nagle w ciała porwane rozedrganym, chaotycznym rytmem, wywołując w widzach pragnienie – i wrażenie – podróży w czasie i przestrzeni.

Reżyser Grith Ea Jensen we współpracy ze scenografką Susanne Irene Fjortoft oraz zespołem artystów przygotowuje projekt "Turning into Saints", którego ostatnia faza przygotowawcza przeprowadzona zostanie w pierwszej połowie sierpnia w Lublinie. Inspiracją był zbiór dramatów Erika Ehn – amerykańskiego dramaturga, reżysera i pedagoga teatru – "The Saint\'s Plays". Są to sztuki luźno oparte na życiu biblijnych postaci oraz świętych. Ehm umieszcza bohaterów i ich cierpienie we współczesnym kontekście, stara się przekraczać granice empatii i wiary przez konfrontację odwiecznej potrzeby duchowości z otaczającą nas rzeczywistością. Podczas pobytu w Lublinie artyści będą pracować nad częścią "Tree of Hope".

Kolejnym wydarzeniem rezydencji artystycznej w sierpniu jest produkcja norweskiej grupy NONcompany – KAZAK. KAZAK jest projektem trzyczęściowym, poświęconym fascynacji tajemnicami tajgi. Pierwszy etap projektu KAZAK rozpoczął się w czerwcu 2011 roku – członkowie NONcompany wyruszyli z Elverum w Norwegii na wyprawę z zamiarem przejścia tajgą jak najdalej na wschód w głąb Federacji Rosyjskiej. Podczas trwającej nadal podróży kluczowa jest współpraca z napotkanymi ludźmi poprzez zbieranie materiałów i przygotowywanie trzech nowych spektakli – w 2011 "The Expedition", rok później "KAZAK", i "Wunderbaum" w roku 2013. Cały czas, niezmiennie, głównym tematem projektu jest tajga – zarówno sama w sobie, jak i w odczuciu i reakcji artystów. Pobyt NONcompany w Lublinie będzie ściśle związany z przygotowaniem pierwszej części – przedstawienia o podróży przez tajgę i zależnościach między drzewami. Produkcja ma być ukończona w październiku, a pokaz premierowy odbędzie się w ramach Festiwalu Meteor.

Norweska tancerka i choreografka z Bergen – Marit Loe Bjornstad w Lublinie zamierza pracować nad swoim najnowszym projektem: Cover Dance, spektaklem, który swoją premierę będzie miał w listopadzie 2011 w Bergen. Marit jest doświadczoną i wszechstronną artystką, opiera się na wielu środkach wyrazu, oprócz tańca stosuje w swoich pokazach różne rodzaje muzyki na żywo, fotografie, teksty, wizualizacje. Jak sama twierdzi, poszukuje różnych sposobów aby umiejscowić każdy element we własnej przestrzeni, jednak nadal w relacji z innymi częściami składowymi przedstawienia. Marit Loe Bjornstad pragnie poruszyć temat kontrastu pomiędzy kształtem ruchu a wrażeniem jego wykonania – jak "wypełnienie" ruchu różnymi emocjami może nadać mu kompletnie różny charakter. 

Tomasz Bazan i Teatr MAAT z Lublina pracować będą w sierpniu w Proscen nad nowym projektem, którego premiera planowana jest na przyszły rok. Głównym tematem jest pytanie o własną płeć, o sens pozostawania w jednej konfiguracji wobec twardej rzeczywistości wyznaczanej przez fakty współzależności społecznych. Główną osią fabularną OR-LAN-DO jest jedno popołudnie, kiedy dochodzące do naszej świadomości fakty zmieniają nas, spotkanie w terminalu lotniska jest metaforą ostatniej podróży i powzięcia wiążących decyzji. Przy spektaklu współpracować będą aktor dramatyczny Jacek Poniedziałek i tancerz Tomasz Bazan.Na podstawie ‘ORLANDO’ Wirginii Woolf, ‘MALOWANEGO PTAKA’ Jerzego Kosińskiego, traktatów filozoficznych Franka Herberta, ODYSEI Homera oraz tekstów młodego dramaturga Szczepana Orłowskiego. Przestrzeń wydarzenia wyznacza minimalistyczna, jednolita, monolityczna, drewniana podłoga, która buduje ramy fizyczne procesu scenicznego – wg koncepcji Niemieckiego scenografa i designer’a Martina Shwitzsha. Przestrzeń – to jeden pokój, jedna chwila, moment dokonywanej metamorfozy i punkt do jej obserwacji. Ważnym uzupełnieniem scenografii Martina Shwitzsha będą animacje poklatkowe Patrycji Płanik – wycinki, flesze rzeczywistości okresu dzieciństwa bohaterów.

Swoistym podsumowaniem projektów rezydencyjnych Lublin-Bergen będzie wymiana krytyków teatralnych podczas największych festiwali - na Festiwal Meteor pojadą lubelscy krytycy a norwescy pojawią się w Lublinie podczas Konfrontacji Teatralnych w październiku.

 Efektem warsztatów odbywających się w Polsce i Norwegii będzie także podręcznik gromadzący materiały z wykładów i laboratoriów, wydany w ramach biblioteki Konfrontacji Teatralnych – na lubelskim festiwalu 15 października będzie miała miejsce promocja publikacji, a niedługo potem, 26 października na Festiwalu Meteor w Bergen w Norwegii.

(-)
Materiały Organizatorów
13 lipca 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia