Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski coraz bliżej

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu - 10-17 października 2020

W Radomiu trwają przygotowania do XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który od 1993 roku organizowany jest co dwa lata przez tutejszy Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego. W tym roku odbędzie się on w dniach 10 – 17 października.

Festiwal, zgodnie z nazwą, prezentuje dzieła Witolda Gombrowicza, związanego rodzinnie z Ziemią Radomską, przygotowane przez polskie i zagraniczne teatry. Imprezę, która od siedmiu edycji ma charakter konkursu, wspiera wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz. Zgodnie z tradycją, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczyna spektakl przygotowany przez gospodarzy, czyli Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W tym roku będzie to „Pornografia" w reżyserii Jana Hussakowskiego. Radomianie zaprezentują też ostatnią przedpandemiczną swoją premierę, jaką był „Tancerz" wyreżyserowany przez Kingę Dębską na podstawie opowiadania Gombrowicza „Tancerz mecenasa Kraykowskiego".

Ciekawą wersję „Biesiady u hrabiny Kotłubaj" w reżyserii Magdaleny Piekorz przedstawi Fundacja Republika Marzeń z Warszawy. W tytułową rolę hrabiny wciela się tu Jan Peszek, Starą Markizę zagra Jerzy Fedorowicz, w roli Barona de Apfelbauma wystąpi znakomity językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, a Kucharzem będzie Mateusz Gessler. Przedstawienie „Bankiet" oparte m.in. na opowiadaniu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj" przywiezie do Radomia Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni. Spektakl wyreżyserował Tadeusz Bradecki.

Widzowie XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego będą mogli zobaczyć aż trzy realizacje „Iwony, Księżniczki Burgunda". Jedną z nich przygotował niezależny teatr Maladype założony w Budapeszcie przez Zoltána Balázsa, który jest także reżyserem spektaklu „Yvonne". Ten sam dramat patrona festiwalu pokażą też aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz) i studenci IV roku Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Wyreżyserował go Radosław Rychcik. Tego samego reżysera „Ślub" przedstawią z kolei aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyjedzie do Radomia z przedstawieniem „Opętani" w reżyserii Igora Gorzkowskiego, a Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie - z „Trans - Atlantico" w reżyserii Tomasza Gawrona. Ciekawie zapowiadają się również „Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem" przygotowane przez Mikołaja Grabowskiego z aktorami krakowskiego Teatru Bagatela i „Ferdydurke" nomadycznego Living Space Theatre założonego przed 4 laty w Katowicach przez absolwentów PWST w Krakowie. XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu zakończy koncert inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza „Triple Fish" przygotowany przez artystów z Belgii. Po nim nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie festiwalu.

Radomska impreza to nie tylko przedstawienia oparte na twórczości patrona festiwalu. Towarzyszyć jej będzie wystawa plenerowa z muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i wystawa plakatów gombrowiczowskich. Codziennie po prezentacjach w Klubie Festiwalowym odbywać się będą spotkania z twórcami spektakli, a także działać będzie Studio Festiwalowe, które będzie jej transmitować w sieci.

Dokładny terminarz prezentacji festiwalowych jest dostępny na stronie internetowej teatru w Radomiu w zakładce MFG.

Krzysztof Krzak
KTO - Kulturalne To i Owo
14 września 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...