Międzynarodowy projekt Teatru im. Sewruka

Szekspirowska "Burza" w nowym ujęciu

Nowe spojrzenie na "Burzę" Szekspira, wyjście poza sztywną scenę teatru oraz przełamanie kulturowych i językowych barier - a wszystko to dzięki nowemu projektowi, realizowanemu przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

"Storm", a właściwie "Burza Szekspira: Ontologia, Rekonstrukcja i Manipulacja" - to coś więcej niż standardowe przedstawienie, to trans-narodowe (Portugalia-Anglia-Polska) widowisko, które jako scenerię wykorzystuje przestrzeń na wolnym powietrzu, tworząc scenografię z przepięknych i różnorodnych krajobrazów oraz miejsc, w których będzie grane.

Z ogłoszenia w Internecie

-    Główna ideą spektaklu jest pokazanie, że "wybaczanie jest jednym ze sposobów zemsty" - mówi Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru. - Sztuka ma na celu ukazanie ponadczasowego problemu, jakim jest konieczność współistnienia między sąsiadami.

Z inicjatywą niekonwencjonalnego przedstawienia szekspirowskiej "Burzy" wyszedł Carlos Carvalheiro z portugalskiego Teatru Fatias de Ca, który współpracę z elbląskim teatrem zainicjował za sprawą... ogłoszenia w internecie.

-    Postanowiliśmy znaleźć skłonne do współpracy z nami teatry i okazało się, że Teatr im. Aleksandra Sewruka chętnie weźmie udział w przedsięwzięciu, i co więcej, posiada odpowiednie warunki do współpracy oraz doświadczenie w tego typu przedstawieniach - mówi Carlos Carvalheiro.

Istotnie, zarówno teatr z Portugali, jak i z Elbląga, realizowały wcześniej podobne spektakle. Portugalczycy mają na swoim koncie współpracę m.in. z japońskimi aktorami, natomiast elblążanie kooperację z Ukrainą przy spektaklu "Tango".

-    Wszyscy aktorzy będą grali w swoich językach narodowych. Nie będzie jednak problemów ze zrozumieniem poszczególnych sekwencji - zapewnia dyrektor elbląskiego teatru. - Do obsady wprowadzone zostaną dwie dodatkowe postacie, pełniące jak gdyby funkcję translatorów-lektorów, tłumaczących teksty na język takiego kraju, w którym aktualnie grana będzie sztuka.

Ekspresyjny i ekscytujący

Jak zapowiadają realizatorzy, spektakl będzie żywy, ekspresyjny i ekscytujący dla widza, a równocześnie... ciężki dla aktorów.

- Stopień trudności takiego przedsięwzięcia jest duży, ale z pewnością realizacja wszystkich jego założeń pomoże nam w przyszłości tworzyć podobne projekty - zauważa Mirosław Siedler. - Uwaga aktorska podczas prób i spektakli musi być niezwykle wyczulona. Każdy musi bardziej się skupić na tekście, którego czasem po prostu nie będzie rozumiał.

Niezwykłe w tym przedsięwzięciu jest to, że ilekroć spektakl będzie wystawiany, za każdym razem będzie wyglądał zupełnie inaczej. Inni aktorzy, główni reżyserzy i miejsca, a jednak wszystko spójnie dopracowane i zgrane do najmniejszego szczegółu.

Jak zapowiada Carlos Carvalheiro, pierwszy spektakl grany będzie w Portugalii, w zamku Templariuszy. Scenografię stworzą niezwykłe skały ze śladami dinozaurów, co gwarantuje niezwykły, tajemniczy klimat. W naszym kraju zaplanowano natomiast cztery, równie niezwykłe i klimatyczne miejsca prezentacji: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Wzgórze Katedralne we Fromborku, Kadyny oraz Gdynia-Kolibki.

O miłości, zabijaniu i piciu

W trakcie godzinnej wariacji na temat Szekspira, widzowie będą świadkami niezwykłego performancu, wchodząc niemalże w środek akcji.

- Szekspir jest niezwykle uniwersalny. Jego sztuki opowiadają o miłości, zabijaniu, piciu i wszystkim tym, co można spokojnie odnieść do czasów współczesnych. Myślę, że każdy znajdzie w tym spektaklu coś dla siebie - zapowiada Carlos Carvalheiro.

Dokładne terminy wystawienia widowiska "Burza Szekspira: Ontologia, Rekonstrukcja i Manipulacja" nie są jeszcze znane.

W polskiej obsadzie zobaczymy aktorów elbląskiego teatru: Irenę Adamiak (Tłumacz Mediolan), Beatę Przewłocką (Tłumacz Neapol), Martę Masłowską (Ariel I), Krzysztofa ""Bartoszewicza (Kaliban), Tomasza Czajkę (Antonio), Krzysztofa Grabowskiego (Trinkulo), Jacka Gudejkę (Sebastian), Artura Hauke (Stefano), Jerzego Przewłockiego (Alonso), Mirosława Siedlera (Prospero) oraz grających gościnnie: Małgorzatę Jakubiec-Hauke (Ariel II), Małgorzatę Rydzyńską (Miranda) i Krzysztofa Kolbe (Ferdynand).

Joanna Szacherska
Dziennik Elbląski
25 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...