Międzynarodowy Wieczór Tańca w Centrum Kongresowym UP
Społeczne Ognisko Baletowe w LublinieW tanecznym tropikalnym wręcz klimacie, z uwagi na panujące w Lublinie upały, Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie podsumowało jubileusz swojego 55. lecia. W ostatni weekend na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w światłach jupiterów wystąpili młodzi pełni pasji tancerze z Polski, Belgii, Białorusi, Chin i Ukrainy
Zobaczyliśmy różne gatunki tańca zaprezentowane na zdumiewająco wysokim poziomie. Co najważniejsze na tle profesjonalnych tancerzy bardzo dobrze wypadły uczennice naszego lubelskiego ogniska baletowego.
Międzynarodowy Wieczór Tańca odbył się w ramach Dziecięco-Młodzieżowych Międzynarodowych Spotkań Baletowych, imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca co dwa lata. W tym roku w Lublinie wystąpiły: grupa Imago Tijl z Nerpelt w Belgii prowadzona przez Luca Morrena, Julia Kiczygina i Sergiusz Kaczora, soliści Teatru Wielkiego Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie na Ukrainie oraz uczniowie Szkoły Baletowej ze Lwowa.
Po raz pierwszy imprezę wzbogaciły egzotyczne klimaty jakie stworzyła urocza, bardzo utalentowana, Yuanyuan Song z Chin, występująca w kimonie i z wachlarzem w jednym z tradycyjnych tańców "Magiczna pałeczka". Wysoki poziom zaprezentowali też studenci z Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na Białorusi, gdzie obecnie studiuje Ewelina Kruk, absolwentka SOB w Lublinie, która była niekwestionowaną gwiazdą koncertu.
Piękna i pełna wdzięku Ewelina Kruk to wychowanka znanej tancerki i choreograf Walentyny Łysenkowej, profesor w Katedrze Choreografii Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W tańcu solo zachwyciła "Kołysanką" we własnej choreografii i świetnie zatańczyła do utworu "Umierający łabędź" z "Karnawału zwierząt" Camille\'a Saint-Saens\'a. Ewelina pokazała wielki talent taneczny i aktorski. Świetna była w duecie, kiedy z Wasilim Korzepinko zatańczyła "Szecherezadę" Rimskiego-Korsakowa. Lublinianie mogą być dumni z tak zdolnej tancerki, która pierwsze kroki baletowe stawiała nie gdzie indziej tylko w Społecznym Ognisku Baletowym.
Jak zawsze nie zawiedli tancerze z Belgii. Grupa Imago Tijl przygotowała fascynujące występy do muzyki etnicznej i współczesnej.
Uczniowie Szkoły Baletowej we Lwowie zapewnili nam sporą dawkę baletu klasycznego i tańca charakterystycznego. Kolejny raz też podziwialiśmy Julię Kiczyginę i Sergiusza Kaczurę z Teatru Wielkiego Opery i Baletu we Lwowie. To był balet na najwyższym światowym poziomie, niezwykle rzadka okazja w Lublinie.
Największą niespodzianką dla lubelskiej publiczności były występy uczennic Społecznego Ogniska Baletowego. Docenić należy wielki wysiłek i prace jaką włożyły w przygotowanie bardzo trudnych choreografii. Dziewczyny pokazały, że są wszechstronnymi tancerkami, które dobrze czują się zarówno w tańcu klasycznym jak i współczesnym, a techniką nie odbiegają poziomem od tancerzy ze szkół baletowych za granicą. Na dowód, ze nie ma w mojej ocenie przesady, wystarczy wspomnieć tylko jak ładnie zatańczyły "Walca" Eugenii Doga, w choreografii Walentyny Łysenkowej czy "Taniec Węgierski" w choreografii Sergiusza Najenko, tancerza, choreografa Teatru Wielkiego Opery i Baletu we Lwowie.
Koncert poprowadził Jerzy Kurczuk, aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Honorowy Patronat nad Międzynarodowym Wieczorem tańca objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin. Wysoki poziom imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca w Lublinie doceniły władze województwa. Obecny na koncercie Mirosław Korbut, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie wręczył Alicji Kowalczyk, dyrektorce Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie, Medal Marszałka Województwa Lubelskiego za wkład w rozwój kultury naszego regionu.