Minister Kultury i taniec współczesny

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego w Bytomiu

Dzisiaj w Bytomiu będzie miała miejsce wizyta Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego. oprócz tego trwają nadal Mała Konferencja Tańca Współczesnego, Warsztaty Tańca Integracyjnego, Warsztaty Terapii przez Ruch, Międzynarodowe Seminarium Krytyków i Historyków oraz warsztaty pisania o tańcu.

O godzinie 19.00 na scenie głównej w  Śląskim Teatr Tańca / ul. Żeromskiego 27, Bytom/ zobaczymy spektakl:
   
Yossi Berg & Oded Graf (Izrael) 4 Men, Alice, Bach and the Deer 

Spektakl został wybrany przez krytyków jako jedno z pięciu najważniejszych wydarzeń tanecznych w Izraelu. Jedna część wynika z drugiej, przedstawione zostają dwa punkty widzenia na daną sytuację. Fascynujący wieczór, para tancerzy odzwierciedla złożoną znajomość dwojga rozpaczliwie samotnych, zniewolonych brakiem wzajemnego zaufania ludzi.

Yossi i Oded są niezależnymi tancerzami i choreografami, którzy rozpoczęli współpracę w 2005 roku. Duet z powodzeniem prezentuje własną twórczość na całym świecie, o czym świadczą laury w międzynarodowych konkursach choreograficznych w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Występowali m.in.: w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Luksemburgu, Polsce, Czechach, Szwecji, Chorwacji, Danii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Grecji oraz na Tajwanie i Litwie. Ich spektakl Heroes został wybrany przez krytyków jednym z pięciu najlepszych spektakli tanecznych w Izraelu. W roku 2008 otrzymali stypendium w ramach programów A.I.R. (Artists In Residence) Movement Research w Nowym Jorku i Artist Village w Taipei. W najbliższym czasie (2009 – 2010) ich występy można będzie zobaczyć w Tanzplan w Dreźnie oraz w teatrze Dansescenen w Kopenhadze.

Ferenc Feher (Węgry) Orpheus maraton

Ferenc Feher jest doświadczonym tancerzem oraz choreografem, który nigdy nie uzyskał formalnego wykształcenia w dziedzinie tańca. Swój unikatowy styl zainspirowany techniką free style oraz techniką sztuk walki, zawdzięcza wieloletniej praktyce, którą zdobył współpracując z Finita la Commedia - Anikó Juhász (O. Caruso). Był wielokrotnie nagradzany zarówno w kraju, jak i za granicą. Swoją pierwszą wygraną otrzymał w 2000 roku, a następnie w 2001 roku na na 1-szym i 2-gim festiwalu Solo Dance. Od tego czasu był także laureatem nagrody za najlepszy występ (Alternative Theatre Assembly of Hungary, 2002, 2003), nagrody za występ solowy (Contemporary Dance Festival of Veszprém, 2002), nagrody dla zwycięzcy (1st Prague International Original Dance Project Competition, 2002), nagrody Grand Herendi (7th Contemporary Dance Festival w Veszprém, 2005), nagrody dla najlepszego aktora (17h Cairo International Festival Experimental Theatre, 2005), nagrody dla najlepszego reżysera ( Szegedi Alternative Theatre Festival, 2007). Ostatnio zdobył także II i III nagrodę na festiwalach International Contest of Nonverbal Theatre w Estonii (2008) oraz International Solos and Choreography Contest na Gran Canaria (2008). Występował również w Niemczech, Finlandii, Słowacji, Serbii, Bośni, Rosji, Polsce, Włoszech, Belgii, Iranie, Egipcie czy Stanach Zjednoczonych. Myślą przewodnią twórczości Ferenca Fehera jest rytm naszego ciała jako nasze prawo. Ferenc używa techniki free style. Jego praca sceniczna przypomina formułę teatru ruchu.
 
godz. 21.30 – spektakl scena alternatywna Elektrociepłownia Szombierki 
   
Eliza Hołubowska (Polska) Mijanie

Iwona Olszewska (Polska) Kilka piosenek o miłości

Na Wieczorze twórczości kobiecej, zagrane zostaną dwa spektakle opowiadające historie z życia kobiet, gdzie miłość przeplata się z nienawiścią, a wszystko opowiedziane jest za pomocą tanca przez dwie niezwykłe osobowości sceniczne.

Karolina Staneczek - Pucher
Materiał Festiwalu
9 lipca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...