Misterium, sen i marzenia

"Jaskółka" - reż. Żanna Gierasimowa - Teatr Rampa w Warszawie

Płyta Jaskółka autorstwa Roksany Vikaluk, z okazji wydania której chcielibyśmy spotkać się z Państwem w Teatrze Rampa, kryje w sobie pewną tajemnicę.

W grudniu 2009 roku miała miejsce premiera niezwykłego spektaklu pt. Jaskółka opartego na motywach opowiadania Iwana Turgieniewa Żywe relikwie. Jego reżyserką, adaptatorką i scenografką jest wyjątkowa artystka Żanna Gierasimowa. Udało się jej utkać cudowne, pełne mistycyzmu przedstawienie, w które wplotła wątki tradycji chrześcijańskich i prasłowiańskich obrzędów pogańskich.
Więlką inspiracją dla powstania tego przedstawienia  stała się muzyka oraz oprawa wokalna autorstwa Roksany Vikaluk. W spektaklu tym artystka występuje aż w trzech rolach: jest kompozytorką, wokalistką i – po raz pierwszy w swej karierze – aktorką.

Podstawą do stworzenia szaty muzycznej przedstawienia stały się (zrekonstruowane i rozwinięte z dosłownie kilku zachowanych oryginalnych motywów) przepiękne zaśpiewy starosłowiańskie oraz rosyjskie i białoruskie pieśni obrzędowe. W wykonaniu Roksany, wiodą one słuchaczy zapomnianą ścieżką wprost do prastarych korzeni, budząc na nowo więź z odległym dziedzictwem. Wyśpiewane tradycyjnie, w ich pierwotnym brzmieniu, w sposób czysty i żywiołowy, wplecione w przestrzenie ambientowych brzmień elektronicznych, nabierają wymiaru misterium, snu, marzeń….

Muzyka i śpiew to zdecydowanie bardzo mocne strony tego spektaklu. Nadto wybrzmiewają one szczególnie, dzięki wyjątkowości dekoracji i grze świateł scenicznych. Przede wszystkim jednak są one doskonałym uzupełnieniem gry aktorskiej znakomitej Brygidy Turowskiej-Szymczak. Odtwarzana przez nią Łukieria z poruszającą prostotą opowiada o swoim tragicznym losie. Siłą pozwalającą jej zachować niezmącony spokój i godność jest bliźniaczo do niej podobna, wolna, swobodna i rozśpiewana niczym jaskółka postać – jej własne duchowe odbicie. Występująca w tej roli Roksana z jej cudownym śpiewem, wspaniale ukazuje wzajemne przenikanie się sfer realnej i tej z pogranicza mistycyzmu, łączac je w harmonijną całość.

Na płycie udało się zarejestrować nie tylko muzykę. Nie są to po prostu pieśni, lecz raczej muzyczna opowieść. Już przy pierwszych jej dźwiękach cała magia spektaklu odżywa w wyobraźni na nowo…

Wyjątkowym klimatem tego dzieła pragniemy podzielić się z Państwem w dniach 22 oraz 23 lutego od godz. 19.00 w Teatrze Rampa. Po spektaklu w foyer Teatru zapraszamy Państwa na poczęstunek. Można będzie porozmawiać z twórcami przedstawienia, a Roksana Vikaluk będzie podpisywać swoje płyty.

oprac. mo
Materiały Teatru
14 lutego 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...