Mistrzowie teatru na wrocławskiej Olimpiadzie w roku 2016
Europejska Stolica Kultury- To będzie jedno z największych przedsięwzięć teatralnych w historii Wrocławia i jedno z najważniejszych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury - zapowiadział Olimpiadę Teatralną w 2016 roku prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. W Operze Wrocławskiej o historii, idei i szczegółach programu opowiadali jej twórca i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, Theodoros Terzopoulos, Maja Kobakhidze (sekretarz wykonawczy OT) oraz Jarosław Fret, kurator ESK ds. teatru i dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
- Na świecie mamy wiele festiwali teatralnych, ale mają podobną formę. Tak jest ze wszystkim we współczesnym świecie, ginie różnorodność i bogactwo kulturowe. Olimpiada Teatralna to coś więcej niż festiwal, pokazujemy na nim nie tylko najlepsze spektakle, ale to co wypracowali wielcy mistrzowie teatru XX wieku oraz to co indywidualne i zróżnicowane kulturowo - tłumaczył Theodoros Terzopoulos. - Bardzo się cieszę, że tym razem Olimpiada zawita do Wrocławia, do którego przyjeżdżam od paru lat i widzę, jak z miasta kultury staję się już europejskim miastem kultury - dodał grecki artysta teatru, który wzorując się na idei "europejskiej stolicy kultury", wypracował ideę Olimpiady, a gościła ona już m.in. w Moskwie, Seulu i Stambule. Olimpiada Teatralna 2014 rozpoczęła się właśnie Pekinie. Za kilka dni do Chin pojedzie Jarosław Fret, który przejmie z rąk organizatorów "znicz olimpijski" (ma formę wazy) i przywiezie go do Wrocławia.
Maja Kobakhidze cieszyła się, że następna Olimpiada zawita do miasta Grotowskiego, kraju Kantora, Swinarskiego, wielu współczesnych i uznanych twórców, takich jak Krystian Lupa czy Krzysztof Warlikowski oraz innych młodych reżyserów, którzy zachwycają swoimi realizacjami całą Europę. – Dwa lata temu w Moskwie, gdzie Olimpiada Teatralna była wielkim sukcesem, podczas jednego z festiwali zaprezentowali się twórcy teatralni z Polski. Ukazało się mnóstwo entuzjastycznych recenzji, a tytuł jednej z nich brzmiał "Jak to możliwe, że polski teatr jest najlepszy na świecie?" - chwaliła naszych twórców Maja Kobakhidze, ciesząc się, że tym razem Olimpiada Teatralna trafi właśnie do Polski i Wrocławia. - Olimpiada z założenia to coś więcej niż festiwal, to pokazanie najlepszych teatralnych koncepcji i platforma dla twórców z różnych krajów i kręgów kulturowych - dodawała organizatorka OT.
Organizatorzy Olimpiady zapowiedzieli, że chcieliby, aby Wrocław stał się w 2016 roku nie tylko europejskim, ale i światowym centrum pogłębionej i wielowątkowej refleksji na temat historii, współczesności, a także perspektyw rozwoju sztuki teatru i dramaturgii.
Jarosław Fret przedstawił po raz pierwszy ramowy program Olimpiady, która odbędzie się w październiku i listopadzie 2016. Zapowiedział też, że szczegółowe informacje, z nazwiskami mistrzów teatru, którzy przyjadą do Wrocławia i tytułami spektakli, będą podawane sukcesywnie w 2015 roku. - Hasłem wrocławskiej Olimpiady będzie parafraza cytatu z Jerzego Grotowskiego „Świat - miejscem prawdy". Chociaż to olimpiada i przyjadą najlepsi to nie będzie u nas artystycznych wyścigów, tylko wielkie światowe święto kultury i teatru - mówił Jarosław Fret.
Wśród kilku linii programowych jedną z najważniejszych będzie trzytygodniowa prezentacja mistrzów teatru - każdy dzień będzie poświęcony innemu twórcy. Wśród nich znajdą się Tadashi Suzuki, Robert Wilson, Wole Soyinka, Peter Brook, Eugenio Barba, czy Romeo Castellucci.
Innym nurtem programowym Olimpiady będzie Dolnośląska Platforma Teatralna. We Wrocławiu zagoszczą teatry z Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry i innych scen z całego regionu. Dolnośląska Akademia Teatru Alternatywnego, z warsztatami i seminariami, wystartuje już w 2015 roku.
- W ramach Olimpiady widzowie będą mogli wziąć udział także w Festiwalu „dziady", w czasie którego będą prezentowane nie tylko spektakle nawiązujące do naszego arcydramatu, w tym "Dziady" realizowane przez Teatr Polski, ale i odkryjemy fenomen tradycji obecnej w kulturze polskiej i współczesnym teatrze – poinformował Fret.
Jarosław Fret opowiadał również o „Eastern Line", czyli linii poświęconej prezentacji młodego, niezależnego teatru z Europy Środkowo-Wschodniej oraz o „Pełnoprawnej Sztuce Osób Niepełnosprawnych". - To nie będą działania integracyjne, tylko pełne oddanie niepełnosprawnym przestrzeni scen teatralnych – mówił szef kuratorów ESK. - Dodam tylko, że ta wielka Olimpiada jest jednym z blisko pięciuset punktów programu Europejskiej Stolicy Kultury.
Rafał Dutkiewicz zapowiedział otwarcie we Wrocławiu Muzeum Teatru i znienacka zwrócił się do Theodorosa Terzopoulosa o sprezentowanie Wrocławiowi eksponatów ze swojego teatru. Zaskoczony, ale uradowany szef Olimpiady Teatralnej obiecał, że z przyjemnością obdaruje Wrocław teatralnym eksponatem.
Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
ESK 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW.
Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.