Młody dramat węgierski w warszawskim Dramatycznym

Czytania trzech dramatów węgirskich autorów

8 lipca o 17.30 i 20:00 oraz 9 lipca o 19:00 w Sali im. W. Zatorskiego odbędą się czytania trzech dramatów najwybitniejszych młodych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego ("Szczaw, frytki"), Jánosa Háya ("Most nad doliną") i Csaby Székelya ("Bańskie kwiaty").

Po czytaniach widzowie będą mogli spotkać się z autorami i tłumaczami sztuk oraz ze znawcami polskiego i węgierskiego teatru.

Uzupełnieniem tego punktu programu będzie promocja książek: "Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego" (2010) oraz "Młodzi Węgrzy online" (2013).

Zoltán Egressy "Szczaw, frytki"

Autor przygląda się trzem sędziom w szatni przed, po i w trakcie ważnego meczu piłkarskiego. Dla sędziego głównego stawką jest przepustka do międzynarodowych rozgrywek. Sukces osiągnie tylko wtedy, gdy arbitrzy liniowi grać będą fair i zespołowo. Złamane serca, złamane kariery, wielkie nadzieje. Kto wygra mecz?

Zoltán Egressy (ur. 1967) - pisarz, poeta, dramatopisarz. Autor kultowej sztuki "Portugalia" (1997) przeniesionej później na ekran kinowy. Jego kolejnym sukcesem okazał się dramat "Szczaw, frytki" (1998), który odniósł sukcesy na scenach m.in. w Anglii, Niemczech, Rumunii i Serbii.

Przekład: Jolanta Jarmołowicz

Reżyseria: Aldona Figura

Obsada: Sędzia główny (Laci) - Sebastian Skoczeń, Sędzia liniowy I (Mydło) - Robert T. Majewski, Sędzia liniowy II (Artysta) - Mariusz Drężek

Csaba Székely "Bańskie kwiaty"

Iván mieszka z umierającym od lat ojcem w prowincjonalnym Siedmiogrodzie, w wiosce, która słynie z bardzo dużego odsetka samobójstw. Odkąd zamknięto kopalnię, w której pracował, spędza całe dnie, opróżniając kolejne butelki alkoholu i i czekając na śmierć ojca. W jego domu regularnie pojawiają się Ilonka, przyrodnia siostra, w której kochają się wszyscy mężczyźni we wsi, rozgoryczony lekarz Michály oraz sąsiadka Irma i jej wiecznie zadowolony mąż Illés. Csaba Székely swoją okraszoną humorem opowieść o miłości i frustracji snuje w gęstych oparach, palinki, miejscowego trunku.

Csaba Székely (ur. 1981) - pochodzący z Siedmiogrodu pisarz i autor sztuk teatralnych. W ostatnich kilku latach laureat wielu nagród na Węgrzech i za granicą. Laureat nagrody BBC za najlepsze europejskie słuchowisko radiowe ("Do You Like Banana, Comrades?", 2009). Sławę przyniosła mu trylogia "Bányavidék", której pierwszą część stanowi sztuka "Bańskie kwiaty" (2011).

Przekład: Daniel Warmuz

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

Obsada: Iván - Przemysław Bluszcz, Mihály Csillag - Piotr Siwkiewicz, Ilonka - Olga Sarzyńska, Illés - Mariusz Drężek, Irma - Izabela Dąbrowska

János Háy "Most nad doliną"

Péter, główny bohater sztuki, jest wrażliwym nastolatkiem mieszkającym w internacie. W domu czeka na niego despotyczny ojciec biznesmen, który w czasie wakacji każe synowi pracować w swojej wypożyczalni sprzętu wodnego, oraz słaba i podporządkowana mężowi matka. Chłopak szuka zrozumienia i silnych emocjonalnych więzi, których nie potrafią zapewnić mu rodzice. Co zrobi, gdy jego oczekiwań nie spełnią także relacje z przyjacielem, cynicznym Dedą oraz jego siostrą, a zarazem ukochaną Pétera, Zsófi?

János Háy (ur. 1960) - pisarz, poeta, dramatopisarz. Autor jednych z najlepszych dramatów węgierskich ostatniego dziesięciolecia, sławę przyniosły mu znane także w Polsce sztuki "Géza dzieciak" (2004), "Niebieski, niebieski, niebieski" (2005) oraz "Ślubuję ci miłość i wierność" (2009).

Przekład: Jolanta Jarmołowicz, Iga Nowak

Reżyseria: Joanna Grabowiecka

Obsada: Péter - Kamil Siegmund, Deda - Rafał Fudalej, Zsófi - Anna Gorajska, Trzeci chłopak - Michał Podsiadło, Przyjaciółka - Marta Dylewska, Juli - Marcela Stańko Nauczyciel, Matematyk - Zdzisław Wardejn, Matka - Elżbieta Kijowska, Ojciec, Narrator - Andrzej Blumenfeld, Nauczycielka - Zuzanna Grabowska

Czytania w Dramatycznym odbędą się w ramach wizyty studyjnej 25 młodych węgierskich dramaturgów i reżyserów (4 - 19 lipca). Podczas pobytu w Polsce goście zapoznają się z festiwalami oraz instytucjami teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Celem wizyty jest odświeżenie teatralnego i literackiego dialogu, zwrócenie uwagi na najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego oraz zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy kulturalnej.

W dniach 4-13 lipca węgierscy goście obejrzą w Warszawie spektakle Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego, wezmą udział w wydarzeniach Festiwalu Sztuka Ulicy oraz odwiedzą Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W dniach 13-19 lipca obejrzą w Krakowie spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Wizycie gości z Budapesztu towarzyszyć będzie zorganizowane przez Centrum Węgierskie w Krakowie i warszawski Teatr Dramatyczny wydarzenie pod hasłem Nowy Węgierski Dramat. Projekt wsparty przez węgierski Fundusz Kultury Narodowej, Instytut Polski w Budapeszcie i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to kolejne wydarzenie zapoczątkowanego 10 lat temu projektu popularyzacji węgierskiej dramaturgii w Polsce, który od początku prowadzi i wspiera Centrum Węgierskie w Krakowie. Tym razem wśród zaproszonych gości będą m.in. pisarze Zoltán Egressy, János Háy i Csaba Székely, tłumacze Jolanta Jarmołowicz, Patricia Pászt i Daniel Warmuz, twórcy grupy teatralnej PanoDráma, wybitni węgierscy dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

(-)
Materiał Teatru
8 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...