Młody OFF o sobie

"Pierogi" kontra "Silent Disco" - Bytomskie Centrum Kultury

19 lutego w Bytomskim Centrum Kultury kolejny wieczór HartOFFania Teatrem. Tym razem Młody teatralny OFF o sobie. I on nas. "Pierogi" kontra "Silent Disco". W co wierzymy? Za czym idziemy? Dokąd zmierzamy? Dwie produkcje o współczesnych wymiarach bycia we wspólnocie. Po spektaklach zapraszamy na spotkanie z twórcami

Teatr UHURU powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie. Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski - były aktor szczecińskiego Teatru KANA, reżyser, polonista i pedagog teatralny. Od 12 lat Teatr UHURU w ramach pracowni teatralnej współpracuje z zagranicznymi, głównie niemieckimi, ośrodkami kultury.

Teatr ma na swoim koncie kilkanaście przedstawień. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego.

"Pierogi" to spektakl o wolności. O możliwości wyboru, o negacji i prawie do zaprzeczenia, ale i akceptacji tego, co uważamy za słuszne i przyjmujemy jako własne. To także spektakl o wierze i możliwości odrzucenia wszelkiej wiary, negacji Boga czy religii czy jakiejkolwiek publicznie głoszonej "prawdy". Aktorzy jednak podchodzą do tych spraw z dużym dystansem i humorem, poprzez ironiczną zabawę. (...)

"Pierogi" to także próba określenia i uchwycenia specyfiki czasów, w których żyjemy oraz stosunku młodych ludzi do tak zwanych "odwiecznych prawd", tradycji i wiary. Nasze czasy to - z jednej strony - czasy wolności (możliwość kształtowania i wyrażania własnego światopoglądu) z drugiej strony także - czasy ideologicznego zamętu, tworzenia się przeróżnych, często skrajnych ideologii, sekt, wyznań, naukowych teorii czy po prostu zwykłych bzdur.

Żyjemy w czasach "pierogów" - bo do pierogów możesz włożyć dowolne nadzienie, takie, które ci odpowiada. "Bo do pierogów możesz dodać wszystko, co lubisz, jak czegoś nie lubisz, to to wyrzucasz, albo tego po prostu nie dodajesz... tak jak z siebie wyrzucasz to, co ci się nie podoba..." - jak mówi jedna z bohaterek spektaklu.

Art. 51 (Zgierz)

"Silent DIsco" to szósty "pełnometrażowy" spektakl zgierskiej grupy Art. 51. Agata Drewnicz, Anka Perek i Justyna Zielińska działają razem od 2003 roku. Oprócz wspólnie realizowanych spektakli, zaangażowane są w różnego typu działania kulturalne w Zgierzu. Organizują Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich Ogień w głowie. Angażują się także w akcje przeciw przemocy wobec kobiet.

"Silent disco" to nasza próba zmierzenia się z tematem tożsamości i wspólnoty. Bycie kochanym, akceptowanym, rozumianym a potrzeba wyjątkowości realizowana poprzez poszukiwanie swojej tożsamości/odrębności - jak wyjść z impasu?

Nie chodzi o filozoficzne rozstrzygnięcia. Zwyczajnie o to, czy potrafimy być razem, choćby przez krótki moment trwania spektaklu? Czy istnieje grunt, na którym "wspólnota" nie brzmi patetycznie lub po prostu śmiesznie? A może chłodny intelekt nie pozwala nam przekroczyć swojego własnego, skrupulatnie konstruowanego "ja".

"Silent disco" to tzw. ciche imprezy. Każdy uczestnik ma na uszach słuchawki i pokrętło do zmiany kanału (w świecie "wielu możliwości" nie do pomyślenia jest pozbawiać kogokolwiek wyboru). Wszechogarniająca cisza, wszyscy tańczą, podejmują decyzje, do jakiej muzyki chcą się bawić, nie mając nawet pewności, czy osoba naprzeciw słyszy to samo.

bilety: 15 i 10 zł

(-)
Materiały Teatru
18 lutego 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia