Młodzi hiphopowcy wystapią w operze

pomysł grupy Madness

Zacznie się w lutym warsztatami tanecznymi, wokalnymi, masteringu i wideo, a zakończy w lipcu nagraniem płyty oraz premierą muzycznego spektaklu w Operze Nova. Młodzi tancerze zapraszają do udziału w projekcie "Patrząc przez ścianę"

Za pomysł odpowiada grupa Madness. To sześcioro bydgoszczan w wieku od 17 do 23 lat, którzy uwielbiają hip-hop. Swoją fascynacją tańcem i muzyką chcą podzielić się z innymi. Wierzą, że taniec może integrować, więc w projekcie wezmą udział nie tylko pasjonaci, ale także m.in. podopieczni z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, którzy będą chcieli bawić się teatrem, tekstami, tworzeniem teledysków czy pracą w studiu nagraniowym.

- Program realizowany będzie w kilku etapach - zapowiada opiekun akcji, Joanna Belzyt. - Najpierw odbędą się warsztaty z "gwiazdami", czyli z ważnymi dla nas artystami. Na spotkania zaprosiliśmy m.in. "Kobrę", czyli Agatę Derędowską, która w 2006 r. wraz ze swoim klubowym partnerem zdobyła tytuł mistrzyni polski duetów seniorów oraz wysoką pozycję na mistrzostwach świata w Niemczech, a w 2007 r. tytuł mistrzyni Polski solistek seniorek.

Za kolejny cykl spotkań - warsztaty wokalne - odpowiedzialna będzie Lilu - Aleksandra Agacik, absolwentka śpiewu na wydziale kompozycji, interpretacji, edukacji i jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Warsztaty z produkcji muzycznej poprowadzi Oer (Rafał Skiba) - student produkcji dźwiękowej w Wolverhampton, który w 2008 r. został uznany za najlepszego producenta roku w ogólnopolskim konkursie WuDoo. Z kolei na warsztatach wideo będzie można spotkać się z Kornikiem - Rafałem Jaworskim - zajmującym się grafiką i animacją komputerową. Rafał ma na swoim koncie współpracę m.in. z Fishem, Emade i Björk. Warsztaty to dopiero start. - Zdobyte na tych spotkaniach doświadczenie uczestnicy projektu wykorzystają przy nagraniu własnej płyty - dodaje Belzyt. - Znajdą się na niej ich własne utwory, które grupa wykona podczas spektaklu muzycznego na scenie Opery Nova już w lipcu. Później planujemy kolejne spektakle, m.in. na trójmiejskim BROOK Summer Street Festival.

"Patrząc przez ścianę" jest finansowany ze środków europejskich Programu "Młodzież w Działaniu", którego ideą jest integracja wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia, środowiska społecznego i kulturowego. - Pomysł powstał podczas warsztatów pisania projektów kulturalnych, organizowanych przez Stowarzyszenie Stumilowy Las - mówi Joanna Belzyt. - Później został przelany na papier, stworzyliśmy konkretny projekt, który zgłosiliśmy do programu "Młodzież w działaniu". Tuż przed gwiazdką otrzymaliśmy odpowiedź, że dostaniemy pieniądze na jego realizację. Bardzo nam też pomaga Fundacja Gaudeamus, działająca przy Wyższej Szkole Gospodarki. Tam korzystamy z sal prób i ze studia nagraniowego. 

Zapisy na warsztaty trwają do 15 lutego. Zgłaszać się można pod nr. tel.: 722 390 778 lub mailowo: joannabelzyt@o2.pl (o uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona). Warsztaty taneczne trwać będą od 18 do 20 lutego, wokalne, z produkcji muzycznej oraz wideo od 23 do 26 lutego. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Marta Krygier
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
4 lutego 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...