Młodzi na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej

Program "Scena Młodych": siedem spektakli operowych i tanecznych

Siedem spektakli operowych i tanecznych pokażą młodzi twórcy na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w ramach programu "Scena Młodych". Zainauguruje go wieczór oper z dwoma przedstawieniami: "Il telefono" Carla Menottiego i "Wą" na podstawie dramatu Mirona Białoszewskiego.

Dwa półgodzinne spektakle zostaną wystawione 27 września. W przedstawieniu "Il telefono (albo miłość we troje)" w zabawny sposób zostaje ukazany problem porozumiewania się we współczesnym świecie. Ben pragnie wyznać Lucy miłość. Przeszkadza mu jednak wciąż dzwoniący telefon. "100 kochanków jest niczym w porównaniu z telefonem" - mówi bohater. Na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej spektakl zaprezentują sopran Katarzyna Kowalska i baryton Dawid Dubec z towarzyszeniem fortepianu.

Po antrakcie publiczność zobaczy premierowy pokaz "Wą" Marcina Piotra Łopackiego na podstawie dramatu Mirona Białoszewskiego. "Wą" to jedna ze sztuk pokazywanych w założonym przez poetę Teatrze Osobnym. Język rozpada się w tym utworze na przypadkowe głoski z powracającą natrętną sylabą "wą" (od "wątroby"). Zdaniem Łopackiego Białoszewski był kompozytorem w swej poezji - traktował słowa jak kompozytorzy nuty. Ten aspekt twórczości poety Łopacki chce wydobyć w operze "Wą".

"Tym młodym artystom udostępniliśmy tylko scenę i własną orkiestrę na etatach. To jest tak mało. Dziwię się, że inne warszawskie sceny nie otwierają się na młodych" - powiedział na wtorkowej konferencji szef Warszawskiej Opery Kameralnej Jerzy Lach. Dodał, że będzie chciał kontynuować projekt w nadchodzących latach.

Łopacki podkreślił, że Warszawska Opera Kameralna to jedno z nielicznych miejsc w Warszawie, w którym młodzi artyści mogą próbować swoich sił.

Na "Scenie Młodych" zostanie wystawiona też opera "Młoda mężatka" na sopran i fortepian. Bohaterką inscenizacji "Pamiętników młodej mężatki" Gabrieli Zapolskiej jest poślubiona dla posagu Margaret, która opowiada o swoim nieszczęśliwym pożyciu. W tę rolę wciela się sopranistka Courtney Kalbacker. Sztukę pokazano po raz pierwszy w lipcu br. na Capital Fringe Festival w Waszyngtonie, gdzie zdobyła nagrodę publiczności.

Autorzy spektaklu - reżyser Adam Biernacki i kompozytor Katarzyna Brochocka - powiedzieli we wtorek, że w Polsce nikt nie był zainteresowany ich sztuką, dlatego postanowili pokazać ją zagranicą tłumacząc tekst z języka polskiego na angielski. Na "Scenie Młodych" spektakl zostanie pokazany w języku angielskim z polskimi napisami.

Operę "Siostra Angelica" Giacomo Pucciniego zrealizują studentki i absolwentki Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem dr Jolanty Janucik. Początkowo spektakl był pokazywany we Włoszech. Na scenie opery artystkom po raz pierwszy w Polsce będzie towarzyszyła orkiestra.

Z dwoma projektami "Profanum" i "Ex Ego" wystąpią tancerze, będzie je można oglądać w czasie jednego wieczoru. W obu projektach uczestniczą studenci i absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, oddziału Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Zwieńczeniem "Sceny Młodych" będzie multimedialny spektakl muzyczny "TV LAB". 22 i 23 listopada grupa młodych artystów przypomni eksperyment polskich naukowców, którzy w latach 70. przygotowując się do katastrofy nuklearnej wymyślili studio telewizyjne automatycznie generujące ramówkę. Chodziło o to, aby w schronie przeciwatomowym telewizję można było oglądać non stop. Pomysł ten podchwyciła Grupa Dochodzeniowa - pięciu aktorów, którzy na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej będą "nagrywać" "Dziennik telewizyjny" czy "Koncert życzeń".

Program "Scena Młodych" Warszawskiej Opery Kameralnej i fundacji Luna Plus ma pomóc młodym artystom w zaistnieniu na scenie lub w realizacji ich pomysłów. Zapoczątkowali go wiosną br. studenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina spektaklem "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego.

Młodzi twórcy w ramach programu zgłaszali projekty w różnych dziedzinach, m.in.: opery, baletu, tańca i multimediów. Wpłynęło 48 wniosków, najwięcej na realizację oper, spektakli muzycznych i musicali. Siedem wybranych projektów zostanie zrealizowanych w 2013 r., każdy spektakl będzie pokazany dwukrotnie.

Patronat medialny nad "Sceną Młodych" objęła Polska Agencja Prasowa.

(-)
(PAP)
18 września 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...