Monika Strzępka zdobywa Laur Konrada

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

W niedzielę 17 marca w Katowicach odbył się finał 15. edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. Po prezentacji mistrzowskiego "Korzeńca" w reżyserii Remigiusza Brzyka (laureata Lauru Konrada z 2001 roku) przyznano szereg nagród: jurorów, jury społecznego, publiczności, mediów oraz tych pozaregulaminowych. Tryumfowała niezaprzeczalnie Monika Strzępka. Wśród nagrodzonych znalazła się także Ewelina Marciniak. Poniżej werdykt jury oraz lista nagród.

MIESZKI O WARTOŚCI 10 000 zł – przyznawane przez jury:

· od Doroty Masłowskiej dla Eweliny Marciniak za spektakl „Zbrodnia" (Teatr Polski w Bielsku-Białej)

· od Remigiusza Brzyka dla Moniki Strzępki za spektakl „W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

· od Mikołaja Grabowskiego dla Eweliny Marciniak za spektakl „Zbrodnia" (Teatr Polski w Bielsku-Białej)

· od Mirka Kaczmarka dla Moniki Strzępki za spektakl „W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

· od Macieja Wojtyszki dla Moniki Strzępki za spektakl „W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

LAUR KONRADA – nagrodę główną Festiwalu otrzymała:

· Monika Strzępka za spektakl „W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

NAGRODA PUBLICZNOŚCI O WARTOŚCI 10 000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego, Mirosława Sekuły:

· Monika Strzępka za spektakl „W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

NAGRODA JURY SPOŁECZNEGO podarowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach grafika absolwentki wydziału malarstwa, Aleksandry Bajer, laureatki II nagrody konkursu FASHION DESIGNER AWARDS, stypendystki Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, projektantki autorskiej marki „bola", zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą kolekcję pokazów OFF organizowaną w ramach łódzkiego Fashion Week:

· Monika Strzępka za spektakl W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

NAGRODA DZIENNIKARZY I FOTOREPORTERÓW, projekt kostiumu teatralnego „Renesansowa dama. Karnawał" do spektaklu Gliwickiego Teatru Muzycznego „Noc w Wenecji" (2012 r.) podarowany przez Barbarę Ptak, wybitną polską scenografkę i autorkę kostiumów filmowych i teatralnych (zrealizowała kostiumy m. in. do takich filmów, jak „Ziemia obiecana", „Faraon", „Królowa Bona" czy „Nóż w wodzie")

· Monika Strzępka za spektakl W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

NAGRODA REDAKCJI DZIENNIKA TEATRALNEGO dla najlepszego aktora XV edycji INTERPRETACJI, drzeworyt sztorcowy z 1880 roku, zatytułowany „Król Lear i Błazen" autorstwa Gustava Schauera z niemieckiego zbioru arcydzieł sztuki drzeworytniczej wydanego w 1880 roku w Lipsku dla:

· Grzegorza Małeckiego za rolę Terry'ego w spektaklu „W mrocznym mrocznym domu" w reżyserii Grażyny Kani (Teatr Narodowy w Warszawie)

NAGRODY SPECJALNE, statuetki autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, z okazji XV edycji Festiwalu otrzymali:

· Jerzy Mulet, Dyrektor Zarządu ELBAR Katowice Sp. Z o.o. w podziękowaniu za wieloletnią współpracą, życzliwość oraz finansowe wsparcie festiwalu od jego pierwszej edycji

· Zbigniew Gruca – nagroda dla widza doskonałego, miłośnika i znawcy teatru, wiernego i wieloletniego przyjaciela Festiwalu

· Henryka Wach Malicka – nagroda dla dziennikarki i krytyka sztuki, recenzentki teatralnej Dziennika Zachodniego za wieloletnią współpracę przy Festiwalu oraz fachowe i rzetelne relacje z jego przebiegu na łamach prasy

(-)
Materiał Organizatorów
18 marca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia