Mozart letnią porą

17. Festiwal Mozartowski w Warszawie

15 czerwca to data mocno już wpisana w świadomość każdego miłośnika muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego dnia od szesnastu lat rozpoczyna się Festiwal Mozartowski organizowany przez Warszawską Operę Kameralną.

WOK jest nadal jedynym teatrem na świecie posiadającym w bieżącym repertuarze inscenizacje wszystkich scenicznych dzieł Mozarta. Większość inscenizacji ma już kilkanaście lat, ale stanowią zamkniętą całość przygotowaną przez ten sam tandem harmonijnie ze sobą współpracujących realizatorów: Ryszarda Peryta - reżyseria, i Andrzeja Sadowskiego - scenografia. Zmieniają się jedynie kierownicy muzyczni. Tym razem przy dyrygenckim pulpicie staną: Kai Bumann, Tadeusz Karolak, Ruben Silva, Zbigniew Graca, Tadeusz Wicherek i Dariusz Waszak. 

Tegoroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie ograniczy swoje wydarzenia teatralne tylko do własnej siedziby przy al. Solidarności. W ciągu sześciu festiwalowych tygodni pokazanych zostanie 28 dzieł scenicznych Mozarta w 22 przedstawieniach. Najczęściej pojawią się na scenie: "Czarodziejski flet" i "Don Giovanni" po 5 razy, "Wesele Figara", "Uprowadzenie z Seraju" i "Cosi fan tutte" po 4 razy. Pozostałe dzieła wystawione będą dwa, trzy razy. 

Program festiwalu tradycyjnie uwzględnia nie tylko twórczość sceniczną Mozarta, ale również jego dzieła symfoniczne, oratoryjne i muzykę kameralną. W sumie zaplanowano 27 koncertów. Tradycyjnie Sala Wielka Zamku Królewskiego będzie miejscem koncertów symfonicznych. Kościół seminaryjny na Krakowskim Przedmieściu to miejsce prezentowania twórczości religijnej Mozarta: "Requiem" KV 626 i Mszy c-moll KV 427. Podchorążówka i Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich staną się w tym roku miejscem koncertów kameralnych, których program obejmuje divertimenta i serenady oraz kwartety smyczkowe.

Jak co roku każde przedstawienie będzie miało optymalną obsadę, w której pojawia się coraz więcej nazwisk młodych śpiewaków. Obok doświadczonych i cenionych: Olgi Pasiecznik, Anny Radziejewskiej, Marty Boberskiej, Marzanny Rudnickiej czy Roberta Gierlacha, Jerzego Mahlera i Jarosława Bręka, podziwiać będzie można: Justynę Stępień, Justynę Reczeniedi, Piotra Olecha, Artura Rucińskiego i Wojciecha Parchem, którzy coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na polskich scenach operowych. 

Stylowe wnętrze teatru zapewni widzom niepowtarzalną, kameralną atmosferę. Wszystko to sprawia, że ceniony przez krytyków Warszawski Festiwal Mozartowski ma od lat swoją wierną publiczność. Kolejny raz, od 15 czerwca do 26 lipca, Warszawa będzie rozbrzmiewać wspaniałą muzyką Mozarta. A zielony skwer przed siedzibą teatru stanie się na ten czas jednym z najpopularniejszych salonów stolicy, w którym warto znaleźć się przynajmniej jeden raz.

Adam Czopek
Nasz Dziennik
9 czerwca 2007

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia