Musical nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wręczono w sobotę wieczorem nagrody w ogólnopolskim konkursie na Wydarzenie Historyczne 2012 r. Wygrał projekt edukacyjny wokół musicalu "Korczak", który powstał w tej placówce.

To piąta edycja konkursu, który organizuje portal historia.org.pl, a od trzech lat dzieje się to wspólnie z Muzeum Historii Polski. Zwycięzcę wybrali internauci, którzy głosowali na 12 pomysłów wybranych przez ekspertów (historyków, dziennikarzy, intelektualistów) spośród 65 propozycji z całego kraju - poinformował dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zespół osób, który pracował na projektem edukacyjnym "Korczak", odebrał statuetkę - rzeźbę autorstwa Macieja Zychowicza. Obecni na gali przedstawiciele części spośród 12 ocenianych w finale pomysłów odebrali dyplomy.

Celem konkursu jest szerokie pokazywanie w całym kraju najróżniejszych imprez promujących historię - także lokalną, a nie tylko tę wymiarze krajowym - w ciekawy sposób, w formie np. rekonstrukcji, wystaw, portali, szlaków turystycznych czy spektakli. Kostro podkreślił, że sztuką jest nie tylko wymyślić coś ciekawego, ale zmobilizować później publiczność, by zagłosowała w konkursie na te przedsięwzięcia, które wydają się ciekawe, pożyteczne i po prostu się podobają. Wszystko to - jak mówił - pomaga promować wydarzenia historyczne nie tylko w dużych miastach, ale także poza nimi.

Kostro podkreślał wręczając nagrody, że historia jest ważna, a to, że w konkursie było tak wiele różnorodnych pomysłów, to dowód na to, że wielu ludzi wciąż znajduje w historii ważne dla siebie wartości.

Projekt edukacyjny "Korczak" to przedsięwzięcie służące przygotowaniu dzieci i młodzieży do odbioru musicalu "Korczak". Odbyły się m.in. warsztaty dla dzieci przygotowujące ich do odbioru tego musicalu, konferencja dla nauczycieli o tym, jak uczyć o holocauście. Był też konkurs na gazetki szkolne nawiązujące do "Małego Przeglądu" Korczaka. Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski przypomniał także, że została wydana książka dla dzieci o tematyce dotyczącej Zagłady - "Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć" Batszewy Dagan.

Premiera musicalu "Korczak" odbyła się we wrześniu 2012 r. Musical był jednym z wydarzeń kulturalnych związanych z ogłoszeniem przez Sejm roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Drugie miejsce w konkursie zajęła rekonstrukcja historyczna "Ostatnia Tajemnica Riese" - odtworzenie zdarzeń z maja 1945 r., gdy na Dolny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie fabrycznym i obozowym Riese Niemcy niszczyli dokumenty jednego ze swoich najbardziej tajnych projektów. Inicjatorzy rekonstrukcji podkreślali odbierając dyplom, że dzięki konkursowi inicjatywa stała się bardziej znana.

Trzecie miejsce zdobył Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która po zakończeniu I wojny światowej przybyła z polskimi żołnierzami z północy Rosji do modlińskich fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin znajduje się sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Pomysłodawcy mówili na gali, że to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi na zwiedzanie twierdzy.

W finale plebiscytu znalazły się także: konkurs "Hard as a Rock, twardzi jak skała - 70. rocznica powstania Armii Krajowej", otwarcie po odbudowie polskiego cmentarza w Koji w Ugandzie, zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina, transgraniczny projekt e-kultura Muzeum Śląska Cieszyńskiego, otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, "Pamiętaj z nami" - program Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, powrót z Afganistanu do kraju czołgu Renault, używanego podczas wojny polsko-bolszewickiej, otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi, portal e-zabytek.nid.pl Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jak już wcześniej informowali organizatorzy, ogółem w konkursie internauci oddali ok. 5 tys. głosów. Najlepszy pomysł zdobył 18 proc. głosów. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał 16 proc. głosów, trzeciego - 15 proc.

(-)
(PAP)
23 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...