Na co w weekend do Warszawy? [ONLINE]

20 marca, godz. 20:00

„Maski" - oprowadzenie po wystawie online
aut. Daniel Zarewicz
Teatr Druga Strefa/Galeria na piętrze
Galeria, muzea i teatry zamknięte? Mamy dla Was rozwiązanie - nasza #galerianapiętrze za pośrednictwem internetu zagości w Waszych domach.
Zapraszamy do #galerianapietrze na oprowadzenie autorskie po wystawie #maski. Waszym przewodnikiem po świecie masek oraz starożytnej Grecji będzie Daniel Zarewicz.
Streaming #live 20 marca 2021 na naszym [TEATR DRUGA STREFA]
kanale na youtubie.

https://www.youtube/watch?v=kT1e_YnC7TE

22.03.2021, godz. 19:00

„Jak się kochamy w domu?" - reż. Izabella Bukowska-Chądzyńska - Mazowiecki Teatr Muzyczny (w ramach Praskich Dni Teatru)
obsada:
Izabella Bukowska-Chądzyńska
Marta Kurzak
Marta Wiejak
Adrian Brząkała
Paweł Ciołkosz
Robert Kudelski
Występuje na żywo zespół muzyczny pod kierownictwem Urszuli Borkowskiej

Opis: Na drugim piętrze kamienicy, która w przedstawieniu staje się metaforą związku, niewinne z pozoru zdarzenie popycha parę w spiralę ciętych ripost i złośliwych docinków, które wiodą aż na skraj kryzysu. Na trzecim piętrze natomiast, podczas imprezy urodzinowej, niespodziewanie odżywają uczucia małżonków. Pardon - rozwodników. A w kawiarni na parterze dwoje nieznajomych zasiada do tego samego stolika, snując plany na przyszłość dwójce literackich postaci, łudząco podobnych do nich samych. Komedię i dramat dzieli bardzo cienka granica...

Transmisja odbędzie się na Facebooku Urzędu Dzielnicy Praga-Północ: https://www.facebook.com/UrzadDzielnicyPragaPolnoc

20 marca godz. 11:00
„Tajemniczy kredens" - reż. Ania Polarusz - Dom Kultury TuPraga -Dziecięca Scena Teatralna

Reżyseria, scenografia i lalki: Ania Polarusz
Scenariusz: Ania Polarusz i Weronika Lewoń-Juszczyk
Muzyka: Patryk Huńkowski
Występują: Weronika Lewoń-Juszczyk i Patryk Huńkowski

Opis: „Tajemniczy kredens" to spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat.
Myszka, która lubi szyć, Żabollo, który uwielbia gotować i Lisica - kochająca malować sny. A wy co lubicie robić najbardziej? Jeszcze nie wiecie? Nie szkodzi. Odkryć to pomoże wam przemiła Wędrowniczka Kłębuszka i jej "Tajemniczy Kredens" czyli teatralne zabawy z muzyką na żywo i mapetowymi lalkami.

Transmisja online na FB/tupraga i YOUTUBE/domkulturypraga:

https://www.youtube.com/watch?v=bNQcdjPhPIg

21 marca, godz. 18.00

Koncert: „Przystanek Poezja - Leśmian"
Wystąpią:
Elżbieta Rojek– głos, harmonium,
Mandar Purandare– głos, harmonium, tabla;
Waldemar Rychły– gitara, sarod, goongroo;
Maria Porzyc – wizualizacje.

Opis: Poezja Bolesława Leśmiana w zderzeniu z poezją hinduską języku Marathi i Hindi. Przystane
W Międzynarodowy Dzień Poezji zapraszamy na koncert „PRZYSTANEK POEZJA – LEŚMIAN". k Poezja to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi - ManikiemGodghate (Grace), Borkarem oraz Aartim Prabhu. To odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To „plątanie" języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi.

Koncert będzie również transmitowany na Facebooku CPK: https://www.facebook.com/cpkpp

Teatr Ateneum

Nagranie czytania performatywnego sztuki "GATE 23" - reż. Wojciech Adamczyk  - Teatr Ateneum
dostępne w dniach 19-21 marca
Autor: Stefan Vögel
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada:
Ela – Julia Konarska
Patryk – Wojciech Brzeziński
Toni – Dariusz Wnuk
Silke – Paulina Gałązka
Heiner – Marek Lewandowski

Opis: Na lotnisku w Monachium codziennie krzyżują się drogi tysięcy pasażerów. Ale autor tej sztuki wyobraził sobie halę odlotów jako miejsce, gdzie decydują się losy kilkorga z nich.

Teatr Współczesny

Role Krzysztofa Kowalewskiego - zapis spotkania z 2011r.
Nagranie dostępne w dniach: 20.03-20.04.2021.

Opis: 10-go października 2011 roku w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w cyklu spotkań jubileuszowych 60-lecia teatru, odbył się wieczór poświęcony Krzysztofowi Kowalewskiemu - „Role Krzysztofa Kowalewskiego". Szczęśliwie został zarejestrowany przez teatr i możemy wrócić do tamtego dnia. To nasze wspomnienie, pożegnanie i hołd złożony wybitnemu aktorowi, jasnemu duchowi teatru i wspaniałemu człowiekowi.
Link: www.wspolczesny.pl/teatr-online

Alice B. Toklas
Autobiogrfia

Autor: Stein Gertrude
Wydawnictwo: Marginesy
Opis: Wydana po raz pierwszy w 1933 roku Autobiografia Alice B. Toklas przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową. Autorka głosem swojej wieloletniej partnerki opowiada nie tylko o ich wspólnym życiu, ale też o zaprzyjaźnionych artystach, wśród których znajdowali się między innymi Pablo Picasso, Paul Cézanne, Guillaume Apollinaire i Francis Scott Fitzgerald. Książka – oprócz sławy – przysporzyła autorce również wielu wrogów. Nie wszyscy dawni znajomi przewijający się latami przez salon przy rue de Fleurus byli zadowoleni ze sposobu, w jaki ich przedstawiła. Niektórzy, jak choćby Henri Matisse czy Georges Braque, podpisali list otwarty – Świadectwo przeciw Gertrudzie Stein – wyrażając swoje oburzenie, a Ernest Hemingway, jeszcze do niedawna przynoszący mentorce wszystkie swoje teksty do oceny, stał się z dnia na dzień jej najzacieklejszym wrogiem i pozostał nim już do końca życia.
Jednak bez względu na liczne kontrowersje – a może dzięki nim – Autobiografia odniosła ogromny sukces. Przepełniona zaskakującymi anegdotami opowieść to przede wszystkim wgląd w fascynujące życie paryskiej bohemy na początku XX wieku i bogata galeria literackich portretów artystów tamtego okresu, przedstawiająca ich jako ludzi z krwi i kości, a nie odległe i niedostępne pomniki.

Magdalena Kisielińska , Beata Zwierzyńska
Dziennik Teatralny Warszawa
19 marca 2021
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia