Na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie?

Festiwal„My, mieszczanie"

Na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie? Możemy to sprawdzić podczas nadchodzącego festiwalu „My, mieszczanie”, organizowanego przez Komunę// Warszawa

Mieszczanie stali się u nas formacją dominującą. Tymczasem wciąż nie są tematem ani dla socjologów, ani dla artystów. Nie mamy zbyt wielu tekstów opisujących doświadczenie współczesnych polskich mieszczan, nie mamy przedstawień, filmów, wystaw – mówi kurator Tomasz Plata. Diagnoza ta stała się punktem wyjścia interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, obejmującego, poza przedstawieniami teatralnymi, badania socjologiczne i historyczno-kulturowe. Na program festiwalu „My, mieszczanie" składają się debaty i trzy spektakle, które na różne sposoby poruszają tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej – wszystkie wydarzenia od 28 lutego do 15 marca w siedzibie Komuny// Warszawa.

Każde z przedstawień oparte jest na jednym z ważnych tekstów kultury, dotyczących doświadczenia mieszczańskiego – i proponuje jego krytyczną lekturę, przewrotną interpretację. Festiwal otworzy spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki Szczawińskiej TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA. Powszechnie znana i lubiana saga Małgorzaty Musierowicz rozłożona zostanie na części pierwsze i przekształcona w brawurowy koncert rockowy. W PIGMALIONIE Wojtka Ziemilskiego nie zobaczymy łzawej historii o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę. Czerpiąc ze słynnej powieści George'a Bernarda Shawa, reżyser proponuje opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. Ostatni spektakl festiwalu, TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI, w reżyserii Grzegorza Laszuka, inspirowany jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville'a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodzącą się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w słynnej książce „O demokracji w Ameryce", pozostaje aktualna we współczesnej Polsce.

FESTIWAL „My, mieszczanie":

TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA
reż. Weronika Szczawińska
28.02. 2015, 1.03. 2015, g. 19.00

PIGMALION
reż. Wojtek Ziemilski
7-8.03.2015, g. 19.00

TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI
reż. Grzegorz Laszuk
14-15.03.2015. g. 19.00

Komuna// Warszawa, ul. Lubelska 30/32, Warszawa
bilety: 20 - 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@komuna.warszawa.pl
www.komuna.warszawa.pl
http://www.facebook.com/events/910635612330296

(-)
Materiał Teatru
26 lutego 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...