Na ratunek Juliuszowi Słowackiemu

obchody 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego

Czy obchody 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego zmienią obraz hermetycznego, zmitologizowanego wieszcza?

Po kuriozalnym filmie "Balladyna" Dariusza Zawiślaka wydawać by się mogło, że rok Juliusza Słowackiego należałoby jak najszybciej odwołać, zakończyć, ślady zatuszować, świadków przekupić. I milczeć nad tą traumą następne 200 lat. Żaden z patronów odbywających się nieustannie rocznic nie miał wielkiego szczęścia do obchodów (akademie szkolne i monety okolicznościowe zamiast np. nowych tłumaczeń). W przypadku Słowackiego dodatkowo kryzys ekonomiczny obciął fundusze instytucjom, które byłyby w stanie wyprodukować coś sensowniejszego od komedii romantycznej. Jedyny interesujący spektakl według Słowackiego "Król_Duch" stał się ofiarą politycznych przepychanek w Teatrze Nowym w Łodzi (gdzie w atmosferze skandalu prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki pozbył się dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy). Administracja teatru postanowiła, że zrealizowanego za poprzedniej kadencji (czyli niemile widzianego przez nowe władze) "Króla_Ducha" [na zdjęciu] nie będzie umieszczać w repertuarze... bo pewnie i tak się nie sprzeda. Pracownikom nie przyszło do głowy, że ich działy po to nazywają się "promocji\' i "obsługi widzów", by promować i sprzedawać bilety. Gdy rozeszło się, że artyści teatru sami reklamują spektakl, w biurach na wszelki wypadek wyłączono telefony. A nuż ktoś by się o przedstawienie upomniał. 

Biblioteka Narodowa wraz z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego próbują ratować wizerunek wieszcza. 

Wychodzą przy tym ze wspólnego założenia - dzieła Słowackiego należy najpierw przeczytać, potem dopiero uwspółcześniać. Na prośbę BN i TL pierwsi do lektury Słowackiego ruszyli poeci. Ośmiu twórców - Jerzy Górzański, Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Urszula Kozioł, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Różycki, Wisława Szymborska i Adam Zagajewski - ponownie sięgnęło po najbliższe im teksty autora "Balladyny". 

Korzystając z tej inspiracji, napisali wiersze, które od wtorku oglądać będzie można w arkadach Pałacu Rzeczypospolitej na pl. Krasińskich w Warszawie jako Instalację Poetycką "Maska Słowackiego. Dedykacje 2009". 

Tam także, w Sali Rycerskiej, od 16 września prezentowana będzie wystawa rękopisów Słowackiego przechowywanych w zbiorach BN, fotografii z przedwojennych inscenizacji jego dramatów, recenzji, opinii specjalistów. Choć widok Goplany w trykocie przystrojonym siatką i srebrną folijką może śmieszyć nie mniej niż dialogi "Kirka" i "Ally" u Zawiślaka, ciekawie będzie sprawdzić, jak pewne mity i złudzenia na temat Słowackiego pokutują w jego recepcji do dziś. 

Biblioteka i Towarzystwo Literackie przygotowały w tym celu również cykl wykładów otwartych (18 września - 16 października, co tydzień o 18, Sala Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej) i ogłosiły konkurs na lekcję o Słowackim, na której paść ma coś więcej niż "wielkim poetą był". Od wtorku w portalu CBN Polona (www.polona.pl) dostępne są cyfrowe wersje rękopisów, pierwodruków, w tym rękopis "Balladyny" w aplikacji do przeglądania zawartości zbiorów specjalnych Verto. W drugiej połowie września ma się także ukazać (z inicjatywy BN i "Zeszytów Literackich") "Portret Słowackiego" Pawła Hertza, biografia, opowieść, literacka refleksja nad dziełem tego najbardziej może polskiego i najbardziej niezrozumianego w Polsce poety. 

W Instytucie Teatralnym chcą Słowackiego przeczytać. W całości, wszystkie dramaty. Anna Augustynowicz, Monika Strzępka, Piotr Cieplak, Michał Zadara - reżyserzy z różnych generacji zaopiekują się tekstami wieszcza, będą szukać dla nich form pośrednich między głośną lekturą, wykładem, instalacją, inscenizacją. Cykl rozpoczął się w poprzednim sezonie "Fantazym" według scenariusza Konrada Swinarskiego, potrwa do 22 kwietnia. Projekt zaczyna się znów po wakacjach 24 września. "Samuela Zborowskiego" wystawią Remigiusz Brzyk i Tomasz Śpiewak.

Joanna Derkaczew
Gazeta Wyborcza
16 września 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...