Na scenie jak w życiu

"Wiśniowy sad" - reż. Paweł Łysak - Teatr Polski w Bydgoszczy

Na deski teatru wraca "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa. Dramat ten to próba rozwikłania w sposób lekki i humorystyczny dylematu przemijania. Spektakle odbędą się 20, 21 o godz. 19 i 22 czerwca o godz. 18.

"Niech na scenie wszystko będzie równie proste i równie zawiłe jak w życiu. Ludzie jedzą obiad, a tymczasem rozstrzyga się ich szczęście, łamie ich życie" - mawiał o swoim dziele sam autor. "Wiśniowy sad" uważa się za najwybitniejszy dramat w dorobku Antoniego Czechowa. Odnaleźć w nim można zapowiedź nadchodzącej rewolucji, degradację szlachectwa oraz ziemiaństwa.

Dramat opowiada o dziejach wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Raniewska po śmierci syna wyjechała za granicę z kochankiem, który ją porzucił i okradł. Obecnie wraz z córką Anią wraca do rodzinnego majątku, w którym rezyduje Gajew - jej brat. Majątek jest zadłużony, a jedyny sposób na wyjście z długów to rozparcelowanie starego wiśniowego sadu, przylegającego do dworu, i sprzedanie go na działki budowlane. Raniewska nie zgadza się na to. Majątek i sad zostają jednak zlicytowane. Nowym właścicielem zostaje Łopachin, syn pańszczyźnianego chłopa, którego kiedyś nie wpuszczano nawet na pokoje.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Łysak. Reżyser, sięgając po ten utwór, chciał przyjrzeć się współczesnemu kryzysowi i nastrojowi przesilenia, a także zadać pytanie o modele życia, które dominują w dzisiejszym kapitalistycznym świecie.

W rolach głównych występują: Anita Sokołowska jako Raniewska, Julia Wyszyńska jako Ania, Joanna Drozda jako Waria, Michał Jarmicki jako Gajew, Piotr Stramowski jako Łopachin, Michał Czachor jako Trofimow, Paweł Gilewski jako Piszczyk, Magdalena Łaska jako Szarlota Iwanowna, Jakub Ulewicz jako Jepichodow oraz Małgorzata Trofimiuk jako Duniasza.

Łukasz Jędrzejczak
Express Bydgoski
20 czerwca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia