Na światowym poziomie

58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Gruntowny remont łańcuckiego Zamku - Muzeum, jednej z pereł architektury europejskiej, i jego otoczenia, sprawił, że w programie tegorocznego festiwalu, który rozpocznie się 11 i po przerwie będzie trwał od 18 do 26 maja nie będzie plenerowych koncertów i widowisk operowych ze wspaniałą bryłą zamkową w tle. Ale tradycyjnie będą wspaniałe i piękne koncerty!

Chcąc posłuchać muzyki i śpiewu pod niebem trzeba będzie wybrać się do zamku w Krasiczynie za Przemyślem. Tam na dziedzińcu odbędzie się gala operowa w dwusetlecie urodzin Moniuszki. Z udziałem sopranistki Katarzyny Oleś-Blachy, mezzosopranistki Urszuli Kryger, tenorów Rafała Bartmińskiego i Adam Zdunikowskiego oraz barytona Marcina Bronikowskiego. Solistami i orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa będzie dyrygował Jiri Petrdlik.

Jako szczególna atrakcja zapowiada się recital sławnego tenora Piotra Beczały robiącego aktualnie zawrotną karierę na świecie. Artysta ten kreuje najważniejsze partie tenorowe na najbardziej prestiżowych scenach świata, z Covent Garden - Royal Opera Hause w Londynie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku na czele. W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wystąpi z jej orkiestrą pod batutą Wojciecha Rajskiego.

W sali balowej łańcuckiego zamku zaśpiewają The King's Singers z Londynu, grupa sław wokalnych występująca rocznie na całym świecie średnio ze stu koncertami. Każdy z tych śpiewaków jest indywidualnością i osobowością muzyczną. W Łańcucie zaśpiewają kontratenorzy Patrick Dunachie i Edward Button, tenor Julian Gregory, barytoni Christopher Bruerton i Nick Ashby oraz bas Jonathan Howard.

Także w sali balowej pianiści Rita Shen i Krzysztof Jabłoński będą grali Chopina i Moniuszkę, skrzypek Bartłomiej Nizioł utwory Paderewskiego i Żeleńskiego. Będą też koncertowali artyści z Włoch, Rumunii i orkiestra kameralna z Turcji. W salonie hotelu „Sokół" w Łańcucie z koncertem jazzowym poświęconym Krzysztofowi Komedzie wystąpi Andrzej Jagodziński ze swoim zespołem. Na estradzie filharmonii w Rzeszowie będzie można oglądać widowisko baletowe „Jezioro łabędzie" Czajkowskiego z Teatru Opery i Baletu we Lwowie. Natomiast Wielkiej Mszy h-moll Bacha posłuchać w bazylice bernardynów w Leżajsku, która jest perłą architektury i wystroju barokowego oraz posiada słynne na cały świat organy.

Każdy kto lubi dobrą i doskonałą muzykę coś znajdzie, albo najlepiej jak posłucha wszystkich koncertów!

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
7 marca 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...