Nabieramy prędkości w plenerze!

Malta Festival Poznań - 18-29.06.2021

Relaks blisko ziemi na Malcie
80 proc. powierzchni ziemi należy do ludzi – państw i osób prywatnych. Kurczy się powierzchnia ziemi niepodlegającej człowiekowi, znikają też miejsca, o które dbają wspólnoty. Taką właśnie przestrzenią współdzielenia i troski jest ROD im. H. Dąbrowskiego. To tam mieszkańcy Poznania mogą praktykować kontakt z ziemią, troszczyć się o rośliny, a także zapoznawać z zamieszkującymi ten teren owadami i zwierzętami.

Joanna Pańczak (kuratorka Generatora Malta) i Agnieszka Różyńska (kuratorka Kursu Miejskiego Relaksu) spotkały z sobą idee od lat praktykowane w Generatorze Malta, ale po raz pierwszy w takiej fuzji: oddawanie głosu i twórczego pola młodym w tematach społecznie i politycznie istotnych, uprawianie miejskiego rolnictwa i troska o tereny zamieszkałe przez rośliny, owady i ptaki oraz wzmacnianie narzędziami sztuki oddolnych ruchów mieszkanek i mieszkańców w walce o wspólne dobro. Podczas projektu Kurs Miejskiego Relaksu artyści i aktywiści przez dwa miesiące badali formy aktywnego relaksu w jednym z najstarszych ogrodów działkowych w Polsce. A już dziś, podczas rodzinnego pikniku, nastąpi finał projektu – prezentacja zina, akcje performatywne oraz koncert zespołu Tęskno (wokalistka Joanna Longić ma dzisiaj urodziny, zatem życzymy wszystkiego najlepszego!).

Jeśli macie ochotę rozpocząć sobotę od porannego rozruchu, przyjdźcie koniecznie do parku na Latające obiekty. Sprawdźcie, jak wprawić w ruch talerze, smocze kije, piłki na sznurkach, taśmy na drzewach i wszelki inne przedmioty o potencjale lotniczym. W programie mamy również warsztaty dla dzieci Stacja: improwizacja! Zespołowe gry kreatywne i Halo, tu grzyb! Nieco starszych uczestników Malty zapraszamy na warsztaty z tworzenia radioodbiorników Edki Jarząb i Grupy Uskoki, którzy od wczoraj rezydują w twierdzy. Przyjdźcie też na parkową potupajkę z Radiem Uskoki! Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak styl protestów ulicznych zmienia się w zależności od kraju, jak i dlaczego protestujący teatralizują swoje działania oraz co jest akceptowalne w Polsce, we Francji czy w Brazylii, przyjdźcie na debatę Ulica jako scena. Uczestnikami tej odsłony Forum będą Dariusz Kosiński, Przemysław Sadura i Hanna Mamzer. Wieczorem druga odsłona showcase'u muzycznego Berlin – Poznań – Kijów, usłyszymy rockowy Izzy and the Black Trees oraz girlsband Shyness! Zainteresowanych widowiskami w plenerze zapraszamy o 22:00 do Starej Rzeźni na spektakl Eurydyka w reżyserii Pawła Szkotaka.

Wspomnienie z otwarcia Malta Festival Poznań 2021
Oficjalne otwarcie Malta Festival Poznań 2021 nastąpiło o 21:00 tuż przed energetycznymi koncertami Laury Lee & the Jettes i Jennifer Touch. Na scenie mogliście zobaczyć nas wszystkich – organizatorów, wolontariuszy i przyjaciół Malty – i wysłuchać przemówień Michała Merczyńskiego (dyrektora festiwalu Malta), Karola Działoszyńskiego (przewodniczącego Rady Fundacji Malta) oraz Jacka Jaśkowiaka (prezydenta Poznania). To już nasza maltańska tradycja, aby na otwarciu Malty wystąpić całym zespołem na scenie w koszulkach festiwalowych. Na scenie spotkali się partnerzy, wolontariuszki, współorganizatorzy, osoby, które wspierają nas dobrym słowem i wspierają Maltę organizacyjnie. Symboliczne założenie koszulek, to jak wciągnięcie flagi na maszt, po którym ruszamy w festiwalową podróż.

Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński zachęcił do „zmaltowania się" i zabawy w plenerze. Między 18 a 29 czerwca zobaczymy prawie 150 wydarzeń, w tym 136 wydarzeń bezpłatnych w 24 lokalizacjach. W mowie inaugurującej 31. Malta Festival Poznań, Prezydent Miasta, Jacek Jaśkowiak wskazał na jedno z haseł tegorocznej Malty – „powrót do korzeni". Festiwal znowu wyszedł w plener, artyści podbijają kolejne ulice Poznania a sercem Malty stał się park Wieniawskiego, gdzie w minionych latach odbywały się koncerty w ramach programu muzycznego. Jacek Jaśkowiak wyraził nadzieję na rozwinięcie współpracy partnerskiej z Ukrainą i Niemcami, zapraszając na muzyczny program festiwalu Malta, prezentację zespołów z Kijowa, Berlina i Poznania.

Byliście z nami wczoraj? Jeśli nie, spieszymy z podsumowaniem pierwszego dnia festiwalu. Dzień rozpoczął się od rozgrzewki prowadzonej przez Zofię Tomczyk, podczas której uczestnicy mogli swobodnie potańczyć, poskakać, rozciągnąć mięśnie i przygotować ciało na resztę dnia. Kiedy dorośli pląsali na trawie, tuż obok dzieci odkrywały, jak różna jest ziemia. Podczas warsztatów Taka różna ziemia poznawały mikrowymiar życia, oglądając, dotykając, wąchając, smakując i słuchając. Po południu dzieci mogły dalej zadziwiać się światem dzięki warsztatom z fotoniki prowadzonym przez pOtworki. Kolektyw make Larmo przeprowadził zajęcia z tworzenia flag dla miejsc ukochanych. Warsztaty były częścią projektu „Hałda wulkaniczna ziemia".

Dla tych, którzy woleli odpoczynek na trawie, Radio Uskoki przygotowało audycje, sety, live acty, sondy uliczne, słuchowiska, czytania, reportaże, rozmowy, wywiady, wywody oraz wszelkie inne formy radiowe i dźwiękowe, które mogliśmy (i jeszcze dziś możemy!) odbierać na własnych radioodbiornikach przez https://uskoki.pl/. Edka Jarząb i Grupa Uskoki są pierwszymi rezydentami obiektu twierdzy, stworzonego przez duet iwola – Iwo Borkowicza i Olę Korbańską w ramach projektu „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce".

Za nami pierwsza debata Forum Wspólnota oburzonych, rozmówcy – Krzysztof Podemski, Dorota Piontek i Jakub Wygnański – badali charakter i rozwój ruchów społecznych. Codziennie o godz. 17:00 w zacienionej przestrzeni parku Wieniawskiego rozmawiamy o Ruchach oporu.

Spektakl Eurydyka zainaugurował teatralny powrót do korzeni Malty – w zabytkowej przestrzeni Starej Rzeźni zobaczyliśmy premierę widowiska Pawła Szkotaka i Teatru Biura Podróży. W czasie pandemicznego niepokoju i konieczności zmierzenia się z utratą bliskich mieliśmy okazję towarzyszyć pełnej wspomnień i rozterek wędrówce Orfeusza, którego miłość była silniejsza niż śmierć. W roli Orfeusza wystąpił człowiek wielu talentów, wieloletni przyjaciel i fotograf festiwalu, Maciej Zakrzewski, któremu gratulujemy pełnej ekspresji gry aktorskiej. Kto nie mógł wczoraj obejrzeć spektaklu, ma szansę zrobić to jeszcze dziś o 22:00 – wstęp wolny.

Festiwal odwiedził z prewizytą Luk Perceval, bohater przyszłorocznego Portretu Artysty, międzynarodowego programu Malty. Flamandzki reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców, 20 czerwca pokaże u naszych teatralnych sąsiadów z TR Warszawa oparte na motywach dramatu Antona Czechowa 3SIOSTRY.

Na koniec dnia, pełnego intensywnych wrażeń, rozładowaliśmy emocje i wyzwoliliśmy ciała na silent disco, na które zapraszamy też dzisiaj o 23:00.

Od piątku 18 czerwca na poznańskich ulicach, w parku Wieniawskiego, a także na Krzesinach, Głuszynie i w Starej Rzeźni będziemy się natykać na wydarzenia festiwalu Malta. Jest ich w programie ponad 140. Na większość wejdziemy bez biletów. – wydarzenia, które warto zobaczyć na Festiwalu Malta w weekend poleca Marta Kaźmierska z Gazety Wyborczej TUTAJ.

Poznajmy się!
Wpadnijcie też pogadać do Punktu Info, który znajduje się w naszym miasteczku festiwalowym w parku Wieniawskiego. Zdobędziecie tam wszelkie informacje dotyczące festiwalu, a także gadżety Malty: piękne koszulki zrobione przez Dominikę Ignasiak oraz torby pochodzące z recyklingu i bawełniane z hasłem tegorocznego festiwalu „Powrót na ziemię / Back to the Ground". W Punkcie Info znajdują się również regały z książkami, które możecie kupić, a część wziąć za darmo. Czekamy na was!

Dbajmy o siebie
Przed nami sporo upalnych dni, dlatego pamiętajmy o kremie z filtrem i wodzie. Park oferuje dużo zacienionej przestrzeni, ale gdybyście potrzebowali odpocząć w zamkniętym pomieszczeniu, tuż obok miasteczka festiwalowego znajdują się kawiarnia i restauracja.

(-)
Malta Festival Poznań
23 czerwca 2021

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia