Nadchodzące wydarzenia w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna

Ten kto jeszcze nie ma planów na pierwszą połowę maja, ma szansę to zmienić. Gorąco zapraszamy do Teatu Gdynia Główna. W repertuarze wiele ciekawych pozycji m.in. "Antyciało" w reżyserii Marcina Groty czy też "Braciszek i Siostrzyczka" na podstawie baśni braci Grimm reżyserii Luby Zarembińskiej.

Antyciało
Thriller ekonomiczny z piosenkami
scenariusz i reżyseria: Marcin Grota
obsada: Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak, Jeremiasz Gzyl
9 maja godz. 19:00
Kolejny spektakl: 20 czerwca godz. 19:00

Druga część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu. Poważne dylematy w nie do końca poważnej formie. Lekko, surrealistycznie, ironicznie – przewrotny humor i zabawne piosenki z przymrużeniem oka.

Tancereczka i kominiarczyk 
wg baśni H. Ch. Andersena
scenariusz i reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Luba Zarembińska
Teatr Stacja Szamocin
10 maja (niedziela) godz. 12:00

Na obracającym się stoliku pojawia się teatrzyk w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek, które ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Do tego lalki z parasolek – czy to możliwe?
„Tancereczka i kominiarczyk" stanowi propozycję teatru przyjaznego młodemu widzowi, stwarza magiczną atmosferę do spotkania dziecka i dorosłego, w której można porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu.

Von Bingen. Historia prawdziwa
wg dramatu Sandry Szwarc
reżyseria: Błażej Tachasiuk
obsada: Anna Ałaj, Karolina Gaffke, Jacek Panek, Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski, Błażej Tachasiuk
czas trwania: 60 min.
Teatr Czarny Kwadrat
15 maja o godz. 20

Hildegarda von Bingen urodziła się jako dziesiąte dziecko swoich rodziców. Zgodnie z panującymi podówczas zwyczajami oddano ją pod opiekę kościoła – jako dziesięcinę. Zamieszkała więc w pustelni gdzie miała dożyć swoich dni jako mniszka – czytając psałterz, ucząc się pisać i zgłębiając Tajemnicę Zbawienia. Plan ten konsekwentnie zmierzał ku realizacji aż do dnia, kiedy Hildegarda – w absolutnej ciszy pustelni – usłyszała Głos Boga...
Tak skończyło się życie Hildegardy, a zaczął się Żywot Świętej Hildegardy Von Bingen. W przeciwieństwie jednak do typowych hagiografii, ta nie była utworem literackim i nie powstała po śmierci głównej bohaterki. Zanim o Świętej Hildegardzie z Bingen zapisano choćby jedną stronę w księgach – zwykła, ludzka Hildegarda musiała dotrzymać jej kroku.

Braciszek i siostrzyczka
na podstawie baśni braci Grimm
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Karolina Gaffke, Luba Zarembińska
projekt lalek: Magdalena Baragli
Teatr Stacja Szamocin
17 maja godz. 12:00
Kolejny spektakl: 14 czerwca godz. 12:00

Dwie aktorki, stół, wielka, kolorowa skrzynia. I nic więcej. Gdzie scenografia? Gdzie lalkowi bohaterowie? Tajemnicę spektaklu skrywa wspomniany kufer. To z niego wyłania się tytułowe rodzeństwo oraz inne postaci. Znajdują się w nim również kolorowe klocki, z których powstanie las, dom, zamek – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci.
Przedstawienie opowiada historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella. Lalki wg projektu argentyńskiej scenografki Magdaleny Baragli wykonane zostały przy współpracy z reżyserką Lubą Zarembińską.

 

(-)
(na podstawie materiałów Teatru)
2 maja 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia