Nagrania wystrzelone w kosmos w 1977

"Szepty Ziemi" - reż. Piotr Borowski - Studium Teatralne w Warszawie

Studium Teatralne zaprasza na spektakl "Szepty Ziemi" 11 kwietnia o godz. 19 do siedziby przy ul. Lubelskiej 30/32.

Czasami trudno odróżnić, co jest rzeczywiste, a co wytwarzają nasze pragnienia lub cudze koncepcje. Życie jawi się jako gra, którą prowadzimy z coraz większym wyrafinowaniem. Co jest poza tą grą, poza pragnieniem, a nawet poza społecznym dyskursem? Czym jest moja duchowość?

Inspirację dla spektaklu stanowiło doświadczenie aktora S/T. Żyje zwyczajnie, jak wielu ludzi - ma rodzinę, codziennie chodzi do pracy. Jednak w tej codzienności nie traci z oczu tego, co najważniejsze, stale szuka sensu swojego istnienia. Odpowiedzi, których dostarczał mu świat, w żaden sposób nie zaspokajały jego wymagań. Spektakl traktuje o tym, co się stanie, gdy ów głód odpowiedzi przerodzi się w prawdziwe poszukiwanie. Już od przeszło dziesięciu lat u naszego aktora trwa praca nad sobą - próba dotarcia do własnej duchowości poprzez trening ciała i wyzwolenie ukrytej w środku energii. Najważniejsza stała się dla niego praktyka, nieposiadająca ścisłej techniki. W jego ciele urzeczywistnił się dostrzegalny proces zachodzących w nim zmian, jakby życie innego ciała, ciała poza ciałem. Przedstawienie ukazuje ten proces.

Tytuł spektaklu nawiązuje do nagrań wystrzelonych w kosmos w 1977 roku w ramach amerykańskiego programu Voyager. Marcin Cecko przedstawił lot w kosmos jako metaforę osobistego doświadczenia głównego bohatera w taki sposób, aby dać widzowi odczuć potrzebę duchowego poszukiwania w obliczu współczesnych okoliczności. Stworzył przeciwstawne postaci - technika konstruującego rakietę, a także pierwszych ludzi. Mężczyzna i kobieta, spotkani na obcej planecie, wydają się być wygnańcami, stawiającymi pierwsze kroki w nowej rzeczywistości. Wyzwaniem, które rodzi się w wyniku spotkania cywilizacji dojrzałej (wręcz w fazie schyłkowej) z życiem i kulturą rozpoczętymi od nowa, okazuje się synchronizacja.

Co się stanie, jeśli urzeczywistni się nieznane dotąd doświadczenie - coś, co wykracza poza naszą klasyfikację kulturową, a jednak przynależy istocie ludzkiej?

Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Spektakl realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy

(-)
Materiał Teatru
11 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...