Nagroda Archanioła dla Biura Podróży

The Herald Archangel Award otrzymuje... Teatr Biuro Podróży!

Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który otrzymał nagrodę Archanioła przyznawaną przez jury gazety The Herald. Jest to najważniejsza nagroda w Edynburgu.

Przyznawana jest tylko trzy razy i dotyczy wszystkich festiwali odbywających się w tym mieście, czyli Edinburgh Fringe i Edinburgh International Festival, festiwalu muzycznego oraz festiwalu książki.

Nagroda jest wyrazem najwyższego szacunku dla tych, którzy mieli wieloletni, trwały i wartościowy wkład w Festiwale w Edynburgu.

Teatr Biuro Podróży otrzymał dzisiaj ARCHANIOŁA HERALDA, najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na wszystkich edynburskich festiwalach.

Pierwszym tegorocznym laureatem był nowojorski Wooster Group, który wystąpił kilkakrotnie Edinburgh International Festival.

___

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego „Carmen Funebre", pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Premiera spektaklu dofinansowana z dotacji Urzędu Miasta Poznania.

Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF.

Premiera: Londyn 30/06 i 1/072016

Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Wiki Nowikow
Scenografia: Teatr Biuro Podróży, Magdalena Deput, Sławomir Kuśnierz
Aktorzy: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka, Aizah Khan / Natalia Klupp, Łukasz Kowalski, Joshua Patel, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski

(-)
Materiał Teatru
11 sierpnia 2018
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...