Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże

11. Międzynarodowe Triennale Plakatu w Toyamie

Z radością informujemy, że plakat do spektaklu "Dwóch w twoim domu" zaprojektowany przez Wojciecha Korkucia zdobył brązowy medal na 11. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

O LAUREACIE

Wojciech Korkuć (ur. 1967) - jeden z najbardziej znanych ilustratorów i projektantów graficznych w Polsce. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku założył studio projektowe Korek Studio. Jego prace od wielu lat ukazują się w zagranicznych publikacjach. Zostały wielokrotnie uhonorowane w European Design Annual, magazynie Print, amerykańskim konkursie Creativity. Laureat głównej nagrody w konkursie na najlepszy kalendarz Vidical'98, zdobywca nagrody specjalnej New Moment w konkursie reklamy Kreatura w 1999 roku. Jego prace reklamowe zostały docenione w konkursie międzynarodowym Epica. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Dla Teatru Wybrzeże stworzył plakaty do "Grzegorza Dyndały", "Na początku był dom", "Wielkiej Improwizacji" i "Dwóch w twoim domu".

O SPEKTAKLU

Punktem wyjścia "Dwóch w twoim domu"stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010). Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc. Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako „komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

„Pomysł wystawienia tej sztuki w Polsce był zatem ważnym apelem o pamięć. Ale w interpretacji Rudolfa Zioły stała się ona czymś więcej niż paradokumentalnym opisem brutalności białoruskiego reżimu. To „więcej" ma już zresztą swoją utrwaloną nazwę. Mówi się o tym „siła bezsilnych". Jest w tych bezsilnych wszystkich czasów coś, czego żadna zewnętrzna siła nie potrafi złamać."
Jarosław Zalesiński, Teatr

Grzegorz Kwiatkowski
Materiał Teatru
24 września 2015
Portrety
Rudolf Zioło

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia