Nagrody dla radiowców rozdane

wczoraj odbyło się ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

5 listopada w Teatrze na Woli odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Najważniejsze laury zdobyli: Agnieszka Czarkowska i Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok oraz Małgorzata Żerwe z Polskiego Radia Gdańsk.

Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Irena Piłatowska-Mądry, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz przyznało główną nagrodę Agnieszce Czarkowskiej z Polskiego Radia Białystok, autorce reportażu pt. „Rozstrzelany zegarek", za dociekliwą i konsekwentną próbę rozwikłania zagadki pewnego drobiazgu z przeszłości aż do uniwersalnego przesłania. Ponadto jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne – Jolancie i Andrzejowi Rudnikom z Polskiego Radia Koszalin, autorom reportażu pt. „Ostatni świadek", za bardzo dobrze skonstruowaną opowieść – międzypokoleniowy dialog, w którym doznane cierpienie z czasem znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce, oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, autorce reportażu pt. „Na jednym wózku", za przepiękną historię o miłości pomimo tragicznych przeciwności losu.

Przyznano również Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski nagrodziło Grand Prix Małgorzatę Żerwe z Polskiego Radia Gdańsk, autorkę dokumentu pt. „Duchy z Placu Czerwonego", za odnalezienie wnuczki marszałka Rokossowskiego oraz ukazanie paradoksów współczesnej historii Polaków. Dwie równorzędne nagrody specjalne otrzymali: Patrycja Gruszyńska-Ruman i Waldemar Kasperczak ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorzy dokumentu pt. „Między prawdą a prawdą", za rzetelne zdokumentowanie przeciwstawnych wizji tego samego dramatycznego wydarzenia, oraz Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorka dokumentu pt. „Światło na stepie", za poruszające ukazanie historii spełnienia po pół wieku przysięgi złożonej podczas zesłania w Kazachstanie.

Rozstrzygnięto także XX Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury w składzie: Hanna Bogoryja Zakrzewska (przewodnicząca), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho-Jocek, Anna Dudzińska, Katarzyna Michalak, Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska po uwzględnieniu głosów publiczności, nagrodę główną – stypendium przyznano Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok, autorce reportażu „Karty życia", za precyzyjnie skonstruowany portret niejednoznacznej postaci głównego bohatera i perfekcyjne użycie środków radiowych. Natomiast wyróżnieniem uhonorowana została Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice, autorka reportażu „Kobieta z Marsa", za oryginalność tematu i reporterski nerw – jury zachęca autorkę do wierności gatunkowi i dalszego wypowiadania się w formie reportażu radiowego.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Janusza Radka z zespołem.

(-)
Polskie Radio
6 listopada 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...