Najciekawsze przedstawienia ostatnich lat

1. Maskarada - Przegląd Teatrów Ożywionej Formy

Teatr Wierszalin, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Novogo Fronta - przedstawienia tych i wielu innych świetnych zespołów teatralnych będzie można zobaczyć w Rzeszowie podczas "Maskarady - Przeglądu Teatrów Ożywionej Formy" w dniach 26-31 maja

Organizator "Maskarady", rzeszowski Teatr Maska, na prezentowane w ramach przeglądu spektakle zaprasza wszystkich miłośników teatru, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. Każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie. Celem Maskarady jest ukazanie tego, jak różne "maski" przywdziewa współczesny teatr formy, dlatego podczas jej trwania publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakle dla dzieci i spektakle dla dorosłych, wielkie widowiska plenerowe i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu i takie, w których najważniejszy jest tekst. Wszystkie te przedstawienia łączyć będzie jedno - ożywiona forma użyta jako jeden z podstawowych środków wyrazu. Większość z nich ma jeszcze jedną wspólną cechę - długą listę nagród zdobytych na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach teatralnych.

W programie przeglądu znalazły się najciekawsze przedstawienia ostatnich lat, w wykonaniu szesnastu teatrów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski - między innymi Teatru Wierszalin. Zespół z Supraśla, którego przedstawienia były oklaskiwane między innymi na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu czy Sydney, porównywany przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak "Teatr LABORATORIUM" Jerzego Grotowskiego czy "Cricot 2" Tadeusza Kantora, trzykrotny laureat prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu, zagra dla rzeszowskiej publiczności spektakl "Bóg Niżyński" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Gościem Maskarady będzie także należący do czołówki europejskich teatrów alternatywnych Teatr Novogo Fronta - zespół założony w 1994 r. w Sankt Petersburgu, a obecnie działający w Pradze, stały bywalec najważniejszych festiwali teatralnych. Artyści z Czech zaprezentują na płycie rzeszowskiego rynku "Phantomysteria" - wielkie widowisko plenerowe z elementami pirotechniki. Ze spektaklem plenerowym na Maskaradę przyjeżdża także Teatr Ósmego Dnia - najsłynniejsza polska grupa teatralna wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. "Arka", którą artyści z Poznania zagrają na płycie rzeszowskiego rynku, to przedstawienie niezwykle widowiskowe, pełne teatralnych maszyn, wciągające publiczność w rzeczywistość ludzi uchodzących przed światem wojny i nieprawości. Równie ciekawie zapowiadają się prezentacje Olsztyńskiego Teatru Lalek i pochodzącej z Białegostoku Grupy Coincidentia. Ci pierwsi zaprezentują rzeszowskiej publiczności "Chłopców z placu Broni" - spektakl godzien polecenia przede wszystkim ze względu na twórcze odczytanie klasycznej prozy przez reżysera i zarazem autora adaptacji, Marka Ciunela, który do lekturowego tekstu dodał ciekawy współczesny komentarz, czyniąc tym samym oparte na utworze Ferenca Molnára przedstawienie opowieścią o odwadze przekraczania barier dzielących dorosłego i dziecko. Spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek pokazuje, jak szkolną lekturę - często jakby z definicji przeczytaną i zapomnianą - uczynić tekstem mówiącym o sprawach niezwykle istotnych dla czytelnika, poruszającym go do głębi. Przedstawienie Grupy Coincidentia to z kolei sztandarowy przykład tego, jak wiele możliwości kryje w sobie teatr formy.

Organizatorzy przeglądu nie zapomnieli także o najmłodszych widzach. Dla nich spektakl o smoku, który nie jadał księżniczek, i o królewiczu, który postanowił się z nim zaprzyjaźnić zagra Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum". Baj Pomorski z Torunia zaprosi dzieci na opowieść o niezwykłym spotkaniu małej dziewczynki z olbrzymem, Babkove Divadlo z Bańskiej Bystrzycy zaprezentuje spektakl o strachu i jego pokonywaniu. Przedstawienia dla dzieci zagrają także Teatr Poddańczy oraz teatry z Węgier i Ukrainy.

Rzeszowski teatr lalek na organizację Maskarady uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego ceny biletów na prezentowane podczas przeglądu przedstawienia są bardzo atrakcyjne - od 11 do 20 zł. Wstęp na spektakle plenerowe jest oczywiście wolny.

Wieczorami po teatralnych atrakcjach artystów biorących udział w przeglądzie będzie można spotkać w Jazz Club Gramofon.

Szczegółowy program przeglądu można znaleźna stronie Teatru Maska: www.teatrmaska.pl

(-)
Materiały Festiwalu
28 maja 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...