Najlepsze spektakle

9. Festiwal Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś"

Motywy baśniowe i biblijne, problemy współczesnej młodzieży, przeżycia więźniarek - to tylko niektóre z inspiracji uczestników tegorocznego Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś". Najlepsze spektakle festiwalu będzie można zobaczyć już w poniedziałek 6 czerwca 2011 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek. Start: godz. 10.00. Wstęp jest wolny.

Motywy baśniowe i biblijne, problemy współczesnej młodzieży, przeżycia więźniarek - to tylko niektóre z inspiracji uczestników tegorocznego Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś". Najlepsze spektakle festiwalu będzie można zobaczyć już w poniedziałek 6 czerwca 2011 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek. Start: godz. 10.00. Wstęp jest wolny.

Eliminacje odbyły się w dniach 25-27 maja odbyły się w Auli Zespołu Szkół nr 1. Udział w nich wzięło 30 zespołów ze szkół wrocławskich na wszystkich poziomach edukacji. Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Widzowie mogli podziwiać spektakle teatru żywego planu, teatru cieni, maski i pantomimy.

W tym roku „Zielona Gęś” współuczestniczyła w VIII Międzynarodowym Festiwalu Organowym „Asyż we Wrocławiu” organizowanym przez Fundację „Pax et Bonum per Musicam”. Zespoły, które podjęły tematykę „Pokój w sercu, domu, szkole i na świecie” były typowane przez jurorów do Gali październikowej, która odbędzie się jesienią w Hali Stulecia.

Tematyka spektakli była bardzo różnorodna; od adaptacji scenicznych znanych bajek („Ten nieznośny Pinokio”- Teatr Arlekin z Zespołu Szkół nr 9, „Mała Syrenka” ze Szkoły Podstawowej nr 113) po inscenizacje biblijne (zespół teatralny z Gimnazjum nr 13), a także interpretacje sceniczne znanych dramatów („Piekło Balladyny”- Gimnazjum nr 40, czy „Kartoteka”- Gimnazjum „Parnas”). Obecna była także tematyka dotycząca problemów życia współczesnego młodego człowieka (dramat rodzinny- „Niedokończona kompozycja”- Gimnazjum nr 2, czy „Pokolenie bez właściwości”- spektakl Gimnazjum „Optimum”).
Niezwykle ciekawy spektakl - „Tańce nasze codzienne” zaprezentował Teatr „Kiosk Ruchu” z Zespołu Szkół nr 14 - przeżycia i refleksje więźniarek wyrażone tekstami poetyckimi.

6 czerwca w Teatrze Lalek od godz. 10:00 zaprezentują się wyróżnione przez jurorów spektakle szkół podstawowych, a od godz. 12:00 spektakle gimnazjalne i licealne.  Podczas Gali wszystkim uczestnikom Festiwalu zostaną wręczone dyplomy i nagrody.

Niezwykłą wartością liczącego sobie już dziewięć lat Festiwalu jest nie tylko wspaniała rodzinna atmosfera, ale to, że zarówno plakat Festiwalu, jak i pamiątkowe plakietki, to prace plastyczne dzieci z Zespołu Szkół nr 9 (Organizatora Festiwalu), które pracują pod kierunkiem artysty plastyka Małgorzaty Kroplewskiej.

W Gali we Wrocławskim Teatrze Lalek udział wezmą:

(Kategoria I-III)
1. Niepubliczny Zespół Edukacyjny „Alis”- „Świat. Dom. Rodzina. Poema naiwne” - reż. M. Suchecka
2. ODT „Światowid”- Zespół „Ene-Due-Rabe” – „Pchła Szachrajka” - reż. P. Czyżewska- Soroko
3. SP nr 34, koło teatralne „Trzy wszy”- „Inny” - reż. J. Wiland

(Kategoria IV- VI)
1. SP „Optimum”- „Kto widział Ciaptaka?”- reż. B. Kamiński
2. ZS nr 9, Teatrzyk „Arlekin” - „Ten nieznośny Pinokio” - reż. A. Charewicz
3. ZS „Ekola” - „Franek” - reż. B. Kamiński

(Zespoły gimnazjalne)
1. Zespół Szkół nr 14, Teatr „Kiosk Ruchu”- „Tańce nasze codzienne”- reż. M. Tybur
2. Gimnazjum nr 40, Teatr „Ekspresja”- „Piekło Balladyny”- reż. R. Matys- Małaszkiewicz
3. Gimnazjum „Optimum”- „Pokolenie bez właściwości”- reż. B. Kamiński
4. Gimnazjum „Parnas”- „Kartoteka”- reż. D. Szemro- Aleksandrowicz

Do prezentacji na Gali VIII Międzynarodowego Festiwalu „Asyż we Wrocławiu”, która odbędzie się w Hali Stulecia na początku października, jury wytypowało:

1. SP nr 65, zespół „Małe Co Nieco”- „Nasz inny świat”- reż. G. Dżugaj- Michalska
2. Niepubliczny Zespół Edukacyjny „Alis”- „Świat. Dom. Rodzina. Poema naiwne.”- reż. B. Kamiński.

oprac. mo
Materiały Teatru
6 czerwca 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia