Najszlachetniejsza umiejętność człowieka
11. Festiwal Sztuki Słowa Verba SacraFestiwal Sztuki Słowa jest trzecim samodzielnym cyklem, organizowanym od 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra. Podstawowym celem Festiwalu jest rewitalizacja i wspieranie sztuki żywego słowa. Sztuka słowa to najszlachetniejsza umiejętność człowieka. Organizatorzy odwołują się do tradycji sztuki słowa w teatrze, bo tam są największe osiągnięcia i wzorce, choć trzeba z żalem stwierdzić, że coraz mniej dla niej miejsca na współczesnej scenie. Brakuje jej także w naszej kulturze współczesnej, w życiu codziennym i publicznym. Trzeba tę, ginącą w epoce medialnej, sztukę odrodzić, bo jest ona od wieków naszym wspólnym dobrem i fundamentem dzisiejszego dziedzictwa kulturowego Europy.
Jezus z Nazaretu - Gala Biblijna Verba Sacra
Po Kawafisie i Konkursie dla aktorów niedzielę 13 listopada w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, Jerzy Zelnik czytał fragmenty najnowszej książki Ojca Świętego Benedykta XVI pt. „Jezus z Nazaretu”. Prezentacja odbyła się w ramach tegorocznego Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA 2011.
Autorem wyboru fragmentów jest ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, który skierował słowo do uczestników prezentacji. W programie muzycznym zamieszczono kompozycje sakralne Mozarta, m.in. Agnus Dei, Ave Verum, Laudate Dominum - w wykonaniu Joanny Kozłowskiej (sopran) i Sławomira Kamińskiego (organy).
Festiwal Verba Sacra - Obrona Sokratesa
Po Gali Biblijnej Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra 2011 osiągnął półmetek. W poniedziełak 14 listopada miała miejsce unikalna prezentacja artystyczna jednej z najważniejszych mów w historii ludzkości, w interpretacji Tadeusza Malaka - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki słowa, aktora legendarnego Teatru Rapsodycznego, w którym grał Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W komentarzu dr Mateusz Stróżyński pisze m.in.:
„Sokrates-mędrzec to chyba najbardziej rozpoznawalna twarz tego, który stał się synonimem filozofii i życia filozoficznego. Starożytność czciła go zgodnie jako człowieka, który w najwyższym stopniu osiągnął mądrość, cnotę i szczęście. Choć szkoły filozoficzne nadawały tym pojęciom różne znaczenia, zgadzały się wszystkie co do tego, że Sokrates był najmądrzejszym, najbardziej moralnym i najszczęśliwszym z ludzi. Chrześcijaństwo również odniosło się z dużą życzliwością do tej postaci, traktując ją jako symbol pogańskiej mądrości i cnoty: niepełnej, ale wartościowej. Niektórzy chrześcijańscy filozofowie być może skrycie myśleli o Sokratesie w sposób, który głośno wyraził Erazm z Rotterdamu w swej modlitwie: Sancte Socrates, ora pro nobis! („Święty Sokratesie, módl się za nami!”)
Obok tego wizerunku Sokratesa jako doskonałego moralnie człowieka, który, jak sam podkreśla w Obronie, nigdy nikogo z własnej woli nie skrzywdził, czcił bogów i żył zgodnie z tym, co uważał za słuszne i prawdziwe, pojawia się też inny Sokrates: bardziej niepokojący, niejednoznaczny i tajemniczy. To Sokrates Monteskiusza, Kierkegaarda i Nietzschego – indywidualista, który nie mieści się w narzuconych przez społeczeństwo ramach, a przed naszym zaciekawionym wzrokiem kryje się pod płaszczem ironii i zagadki. ”
Jakim pokał go w swojej interpretacji Tadeusz Malak przekonać się było można w poniedziałek 14 listopada 2011 godz.19:00 w Auli Lubrańskiego UAM w Poznaniu ul. Wieniawskiego 1.
Tegoroczny festiwal włączy się także w obchody 70 – lecie Teatru Rapsodycznego. 15 listopada o godz. 19.00 w Auli Lubrańskiego odbędzie się Benefis Mistrza Słowa – Tadeusz Malak (Wstęp za okazaniem zaproszeń). Całość zakończy prezentacja Żongler Matki Bożej. Starofrancuskie opowieści o cudach Matki Bożej w wykonaniu Adama Woronicza z komentarzem Jacka Kowalskiego i oprawą muzyczną Tomasz Dobrzański, Paweł Iwaszkiewicz, Paweł Muzyka. Spotkanie odbędzie się w Kościele OO. Jezuitów, a rozpocznie się o godz. 16.00 (Wstęp wolny).