Nauczyć się opowieści

warsztaty Farbyki Sztuki i Teatru Chorea - Łódź

Teatr Chorea i Fabryka Sztuki w Łodzi zaprasza na majowe warsztaty, które odbędą się w ramach Akademii Twórczych Umiejętności

"Orientalna noc opowieści"

prowadzenie:  Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska, Marcin Zadroniecki
data: 20.05.2011
godz. 20:00
wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona
info/zapisy:  warsztaty@fabrykasztuki.org

Opowieściami  zaczarujemy czas, podobnie jak Szeherezada z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, która historiami ratowała swoje życie i leczyła sułtana Szachrijara z nienawiści. Noc spuszcza bowiem woal tajemnicy na nasze czyny, puścimy więc wodze naszej wyobraźni i pozwolimy się uwieść mądrościom Wschodu. 
Usłyszycie opowieści o dzielnych kobietach Orientu, o zmysłowych wojowniczkach, które swoją odwagą i mądrością dorównywały mężczyznom. Są wśród nich Arabka Szeherezada  i Egipcjanka Fatima, piękna Zubaran z Iranu, Turkmenka Harman Dali i  harfistka Azade. Kobiety te walczą, kochają,  sprawują władzę, bywają też uczonymi. Opowieści pochodzą z tradycji ustnej, eposów orientalnych i literatury pięknej (m.in. epos Nizamiego, „Szahname. Księga Królewska” Ferdousiego, „Hakawati. Mistrz opowieści” Rabiha Alameddine).

Będziemy wspólnie tkać złotą nić opowieści – dopowiadając alternatywne zakończenia, snując równoległe wersje narracyjnych wątków Przywołamy orientalną tradycję wróżenia z wersów poezji perskich i tureckich poetów.  Swoje oczy nasycimy zmysłowymi obrazami prezentującymi orientalne miniatury, nozdrza i podniebienia zapachami i smakami prosto z orientalnej czajchany. Opowieści zabrzmią w oprawie etnicznych pieśni  z towarzyszeniem instrumentów tradycyjnych.
Opowiadają i śpiewają: Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska (Stowarzyszenie Opowiadaczy Grupa Studnia  O., www.studnia.org)
Orientalne instrumentarium, śpiew: Marcin Zadronecki

Agnieszka Ayşen Kaim- opowiadaczka-orientalistka o tureckich korzeniach. Turkolożka, tłumaczka języka tureckiego i wykładowczyni w Katedrze Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi również zajęcia ze sztuki opowiadania w Instytucie Kultury Polskiej UW. Pracę naukową łączy z opowiadaniem historii. Specjalizuje się w repertuarze blisko- i środkowowschodnim (tureckim, turkmeńskim, perskim i arabskim). Jej występy mają klimat orientalnej kawiarni. Autorka projektów m.in.: „Opowieść o Szalonym Dumrulu”, „Miniatury perskie na słowo i instrument”, „Księga Papugi”, „Opowieści zOrientowane”, „Rarytasy Wschodu”. 

Marcin Zadronecki- muzyk związany z zespołem Balkan Sevdah, wcześniej Dżezva, laureat nagród na festiwalach Mikołajki Folkowe i Mazovia Folk Festival. Od kilku lat występujący jako akompaniator w projektach orientalnych i bałkańskich „Grupy Studnia O.”

Stowarzyszenie Grupa Studnia O. - pierwsze Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, działa od 1997 roku.
 Źródłem repertuaru opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej, a także historie autorskie. Sztukę opowiadania traktują jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Praktykę opowiadania historii łączą z działalnością animacyjną i edukacyjną. Opowiadaniem posługują się jako formułą poznawania innych kultur, powszechnie zrozumiałym językiem dialogu międzykulturowego. Owocem 10-letniej pracy Grupy Studni O. jest książka Przyjemności opowiadania pod redakcją Małgorzaty Litwinowicz z 2006 roku.

Działalność Grupy wyrasta ze środowiska uniwersyteckiego skupionego wokół Instytutu Kultury Polskiej UW. Grupa występuje regularnie w muzeach, bibliotekach, domach kultury, placówkach edukacyjnych, teatrach. Jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Praktyk Opowiadania, który miał swoją pierwszą edycję w 2006 roku . 

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna w Fabryce".  Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Innuitki- siostry wielorybów"
- warsztat opowiadania historii, tylko dla kobiet!

prowadzenie: Beata Frankowska
data: 21.05.2011
godz. 11:00
wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona
info/zapisy: warsztatyi@fabrykasztuki.org

Punktem wyjścia warsztatu jest  autorski projekt opowieści „Innuitki, siostry wielorybów”. Źródłem opowiadanych historii są autentyczne mity, bajki i przypowieści pochodzące z eskimoskiej tradycji, zaczerpnięte z antologii kobiecych baśni z różnych stron świata, pod redakcją Angeli Carter.

Celem nie jest jednak etnograficzne odtworzenie egzotycznej kobiecej kultury, lecz osobiste spotkanie, połączenie tradycyjnej narracji z osobistą kobiecą historią. Jest to  historia kulturowej opresji i zdobywania wolności, historia budowania głębokich więzi między kobietami i duchowego połączenia z przodkiniami. To odkrywanie, jak w języku mitu można opowiedzieć kobiece doświadczenie ciała, w tym seksu i porodu, jak w baśni odnaleźć kobiecy ryt inicjacyjny, odmienny od tego, który znamy z europejskiej wersji „Czerwonego Kapturka”. To wreszcie przypomnienie wspólnej historii kobiet i wielorybów…

Związek eskimoskich kobiet z wielorybami jest niezwykły. Sedna, innuicka bogini, to matka wielorybów. Ciało wielorybicy okazuje się bezpiecznym domem dla kobiet, źródłem ich odnalezionej mocy, seksualnej rozkoszy i wyzwalającego śmiechu.

Dlatego dźwiękiem, śpiewem, słowem i opowieścią będziemy od-pominać naszą wspólną starą pamięć. Będziemy śpiewać eskimoskie pieśni, oparte na rytmie szybkich oddechów i wielorybich wibracji. Kto wie, jaka opowieść popłynie, jeśli tylko otworzysz swoje serce i usta?

Beata Frankowska (ur. 1969) – opowiadaczka, animatorka kultury, z wykształcenia polonistka. Członkini Stowarzyszenia Opowiadaczy „Grupa Studnia O.” (www.studnia.org), pierwszego stowarzyszenia w Polsce, które zawodowo zajmuje się sztuką opowiadania historii (storytelling). Związana również ze Stowarzyszeniem Kobiet Dakini (www.dakni.org), gdzie współtworzy projekty związane z opowiadaniem na nowo starych kobiecych mitów i historii, opierając się na wspólnym doświadczeniu kobiecego kręgu.
Brała udział w wielu warsztatach profesjonalnych opowiadaczy z Zachodu, z Maghrebu, z krajów arabskich i afrykańskich. Uczestniczka wieloletnich warsztatów pracy z baśnią i mitem autorstwa duchowej przewodniczki kobiet Aniji Miłuńskiej.
W jej repertuarze znajdują się opowieści z różnych tradycji i kultur, m.in. Dalekiej Północy, historie żydowskie, słowiańskie, skandynawskie.
Prowadzi warsztaty opowiadania historii dla bardzo różnych grup środowiskowych, w tym dla muzealników, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, studentów, osób upośledzonych umysłowo.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna w Fabryce".  Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niemowlanki
- warsztaty teatralne dla rodziców z dziećmi od 0 do 1,5 lub 1-2

prowadzenie: Nela Brzezińska, Anna Olejnik
data: 29.05.2011
godz. 12:00 (dla dzieci w wieku 0- 1), 14.00 (dla dzieci w wieku 1-2)
wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona
info/zapisy: wtorki@fabrykasztuki.org
Warsztaty mają umowną formę próby teatralnej, składającej się z rozgrzewki ruchowej, rozgrzewki głosowej i wspólnej zabawy w inscenizowanie.

Oczywiście wszystko opiera się o aktywny i radosny udział rodziców/opiekunów. Dzieci do niczego nie zmuszamy - zachęcamy i uwodzimy ruchem, tańcem, wygłupami. Dajemy dziecku poczuć rytm, tańcząc z nim na rękach, rozśmieszamy je tworząc chóry śmiesznych dźwięków -buczeń, muczeń, prychań, pomagamy mu poczuć i ogarnąć swoje ciało przez masowanie, i wspólne poruszanie różnymi częściami ciała, nazywanie tych części. A na koniec proponujemy wspólne przeżycie bajkowej przygody.

Wszystko dostosowujemy na bieżąco do wieku i etapu rozwojowego dzieci - jeśli będzie dużo dzieci raczkujących będziemy z nimi raczkować, jeśli przewaga maluszków na rękach, będziemy więcej kołysać.

Zajęcia mają rodzicom umożliwić twórczą zabawę, rozwinięcie ich kontaktu z dzieckiem na nowe obszary, dzieciom dostarczyć miłych i stymulujących bodźców rozwojowych i wszystkim dużo śmiechu i radości.

Liczba dzieci - max.12
Z dzieciakami mile widziane mamusie, tatusiowe, babcie, dziadkowie.

Nela Brzezińska- aktorka, śpiewaczka, tancerka, instrumentalistka i animatorka kultury, ur. w Kijowie. Od 1992 r. związana z Teatrem Węgajty, współpracuje także z Teatrem Remus oraz Sceną Lubelska 30/32. Współautorka projektów animacji kultury Stowarzyszenia Praktyków Kultury skierowanych do dzieci uchodźców z Północnego Kaukazu.  W 2011 r współprowadząca zajęcia dla najmłodszych Teatranki w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Mama Dawida, Sonii i półtorarocznego Krystiana.

Ania Olejnik- wieloletnia aktorka teatru Studium Teatralne (12lat), teatrolog, instruktorka teatralna, studiuje Psychoterapię Tańcem i Ruchem na szkoleniu Polskiego Instytutu DMT, W 2011 r współprowadząca zajęcia dla najmłodszych Teatranki w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Mama dwuipółletniej Róży.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna w Fabryce".  Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Julia Jakubowska
Materiały Teatru
6 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...