Nibylandia w szczecińskim Teatrze Współczesnym

"Piotruś Pan" - reż. Ewelina Marciniak - Teatr Współczesny w Szczecinie

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie trwają przygotowania do premiery "Piotrusia Pana" Michała Buszewicza na motywach powieści Jamesa Matthew Barriego.

Awanturnicza opowieść o przygodach dzieci w tajemniczej krainie Nibylandii to niezwykła podróż do krainy dzieciństwa. John, Michaeli Wendy pewnego wieczoru, namówieni przez Piotrusia Pana, wyfruwają z domu przez okno. Wraz z niesfornym chłopcem i wróżką Dzwoneczkiem odkrywają świat Zagubionych Chłopców i prowadzą wielką batalię z piratami. Czy zatęsknią za rodzinnym domem i będą potrafili porozumieć się z mamą i tatą?

Prapremiera "Piotrusia Pana" 22 marca 2014 na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

O twórcach

Ewelina Marciniak (ur. 1984) – absolwentka reżyserii krakowskiej PWST i dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej pierwszy spektakl –„Nowe wyzwolenie" zrealizowany w Centrum Sztuki Kontrast i Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zdobył główną nagrodę festiwalu II Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr. W marcu 2012, przygotowana na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej „Zbrodnia" Michała Buszewicza (inspirowana opowiadaniem Witolda Gombrowicza pt. „Zbrodnia z premedytacją") przyniosła reżyserce kolejne nagrody w konkursach i na najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych: 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu Prapremier - Bydgoszcz 2012, Festiwalu Forum Młodej Reżyserii – PWST Kraków. Kolejne nagrody zdobył spektakl „Amatorki" Elfride Jelinek z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (m.in. nagrodę jury festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie).

Michał Buszewicz (ur. 1986)– dramatopisarz, dramaturg, student specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST i absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ. Jest autorem tekstów: „Zbrodnia" zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej (nagroda zespołowa dla najlepszego spektaklu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), „Proces Berentyzacji", który został zaprezentowany w formie spektaklu w ramach XII Dni Dramaturgii w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Bohaterki", wystawione w 2013 roku w tym samym teatrze, „Misja (wojny od których uciekłem)", który znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012, a następnie był prezentowany w Moskwie w ramach czytań polskich dramatów w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda, wreszcie wystawiony w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Współrealizował program Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze" w 2011 oraz w 2012 roku w podkrakowskich Piekarach.

Michał Buszewicz współpracuje także jako dramaturg z Eweliną Marciniak, z którą zrealizował oprócz powyższych również „Nowe Wyzwolenie" S.I. Witkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, „Kobietę z przeszłości" Rolanda Schimmelpfenniga w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, „Amatorki" wg Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, „Skąpca" na motywach komedii Moliera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz czytanie performatywne „Mocarza" wg Stanisława Brzozowskiego w ramach projektu „Brzozowski - wstęp wolny" w Instytucie Teatralnym. Był także asystentem Pawła Miśkiewicza przy realizacji spektaklu „Mewa" wg Antoniego Czechowa.

(-)
Materiały Teatru
17 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia