Nie będzie premiery na dużej scenie

Teatr Szaniawskiego wraca do pracy

W ramach Festiwalu SkArPa poświęconego twórczości i osobie Stefana Themersona nie będzie tym razem premiery na dużej scenie. Jacek Mąka przygotowuje monodram Samuela Becketta "Ostatnia taśma" w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka. Premiera odbędzie się 12 września, także z okazji jubileuszu 30-lecia pracy aktora na scenie.

Bohaterem spektaklu jest 69-letni człowiek, który rozlicza się z przeszłością. W każde urodziny Krapp nagrywał na taśmę opinie na temat bieżących wydarzeń i dyskutował z wcześniej nagrywanymi taśmami. Teraz znowu odsłuchuje przypadkowo wylosowaną taśmę, opowiada o swoich ówczesnych poglądach, sprawdza, jak zmieniły się jego przekonania po 30 latach. Czasem śmieje się ze swojej naiwności, czasem kłóci ze sobą. Ciągle żyje przeszłością. Publiczność słyszy dwa monologi: Krappa dzisiejszego i Krappa opowiadającego o wydarzeniach z dawniejszych czasów, w którym toczyła się walka między naturą a intelektem. Spektakle odbędą się 12, 13, 15 i 16 września na scenie kameralnej. 

21 i 22 września zostanie powtórzony spektakl "Być jak Kazimierz Deyna" [na zdjęciu] Radosława Paczochy, w reżyserii Michała Kotańskiego. Główny bohater sztuki rodzi się w październiku 1977 roku, w momencie kiedy Kazimierz Deyna strzela Portugalczykom gola z rzutu rożnego. Dzięki temu golowi Polska jedzie do Argentyny na mundial, a w życiu naszego bohatera piłka zajmie bardzo ważne miejsce. Będzie towarzyszyła mu w czasach komunizmu, "Solidarności" i kapitalizmu, podczas życiowych porażek i wzlotów. Bohater się zakocha, ożeni, skończy studia, a córka urodzi mu się tego samego dnia, w którym Polska wygra z Portugalią po dwóch bramkach Smolarka, i pierwszy raz pojedzie na Euro. Dlaczego warto być jak Kazimierz Deyna? Odpowiedzi trzeba szukać w finale spektaklu.

Cieszące się dużą popularnością przedstawienie z piosenkami Agnieszki Osieckiej - "Słodkie rodzynki, gorzkie migdały" teatr pokaże 29 i 30 września. Z sopockiego Grand Hotelu, gdzie przed wojną grywał pianista Wiktor Osiecki wyruszymy w podróż, w której towarzyszyć nam będą mniej i bardziej znane teksty Agnieszki Osieckiej. Usłyszymy m.in.: "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", "Małgośkę", "Sztuczny miód", "Ucisz serce", "Beskidzie, Beskidzie". W spektaklu muzykę na żywo gra zespół. Autorką scenariusza jest Renata Putzlacher - poetka i tłumaczka, przez kilka lat kierownik literacki Sceny Polskiej Tesinskeho Divadla w Czeskim Cieszynie. Słodkie rodzynki, gorzkie migdały wyreżyserował Bogdan Kokotek.

We wrześniu teatr zaprasza również najmłodszych widzów. Będzie można zobaczyć "Królewnę Śnieżkę" wg Braci Grimm w reżyserii Karola Suszki, ze scenografią Mariana Fiszera. Królewna Śnieżka musi uciekać z dworu swojego taty-króla przed prześladującą ją macochą. Trafia do domku krasnoludków, a potem odnajduje ją przystojny książę. W znanej baśni występuje dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. Rolę tytułową gra Katarzyna Wieczorek. W spektaklu wykorzystano piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya, a piękną scenografię stworzył Marian Fiszer. Po wakacyjnej przerwie kontynuowane będą również cykle "W starym teatrze" i "Scena dramatu współczesnego".

Lena Szatkowska
Tygodnik Płocki
16 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia