Nie "Świętoszek" - "Tartuffe albo Szalbierz"

Tartuffe..." - reż: B. Tosza - Teatr im.Osterwy w Lublinie

Bogdan Tosza liczy na nowe odczytanie sztuki Moliera. Ma w tym pomóc inne podejście reżysera do dorobku Moliera, jak również nowy przekład Jerzego Radziwiłowicza. Premiera w lubelskim Teatrze im. Osterwy w sobotę.

- W 1981 roku zrobiłem "Mizantropa". Spektakl bardzo współczesny. Do Moliera mówi się zazwyczaj: Kolego, sprawdzimy teraz, ile z ciebie zostało we współczesności! Teraz uważam, że to błąd. Trzeba pytać odwrotnie, nie Moliera, a siebie: na ile potrafisz odczytać ten molierowski uniwersalizm? - mówił wczoraj na przedpremierowej konferencji prasowej Bohdan Tosza reżyserujący w Teatrze Osterwy "Świętoszka". Nie, nie - nie "Świętoszka", a "Tartuffe albo Szalbierz", bo Świętoszek wziął się z przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który w kwestii tytułu nie jest zgodny z oryginałem, zaś obecna lubelska inscenizacja sięga po nowy przekład Jerzego Radziwiłowicza. Tosza uważa wprost, że Boy-Żeleński źle zrobił Molierowi, gdyż zawęził potoczne rozumienie sztuki do krytyki udawanego katolicyzmu, starając się rozśmieszyć publiczność.

- Co w sztuce jest śmiesznego? - pyta Tosza. Dla reżysera pierwsze przybliżenie problematyki "Tartuffe..." to temat obcego, obcego w rodzinie, obcego w domu, któremu jednak chce się z jakichś powodów zaufać. Zastrzegając, że w jego inscenizacji nie chodzi o uwspółcześnienie sztuki, Tosza podkreśla jednocześnie współczesność samych postaci z "Tartuffe...", które można analizować np. w perspektywie gombrowiczowskiego "przyprawiania gęby". - W perspektywie antropologicznej to sztuka niebywale współczesna - twierdzi.

"Tartuffe albo Szalbierz" przygotowują realizatorzy, którzy zauroczyli lubelską publiczność "Widnokręgiem" Wiesława Myśliwskiego. Scenografię i kostiumy zaprojektował Jerzy Kalina, muzykę napisał Piotr Salaber (o choreografię dba Zbigniew Szymczyk). W tytułowej roli - Szymon Sędrowski, zaś postać Orgona, pana domu, w którym zjawia się Tartuffe - Jerzy Kurczuk. Premiera 30 stycznia.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
27 stycznia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia