Nie żyje Grzegorz Młudzik

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy, aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Urodził się 1 kwietnia 1953 w Łodzi. Zmarł 25 lutego 2022 w Szczecinie.

W piątek po południu Teatr Współczesny w Szczecinie zmieścił informację: "Pękły nam dziś serca. Grzegorz Młudzik nie żyje. W myślach i modlitwie bądźcie z nami".

Szczecińscy widzowie pamiętają go z takich spektakli jak: "Antygona w Nowym Jorku", "La Pasionaria", "Lalka", "Król potworów", "Czarownice z Salem" czy "Ania z Zielonego Wzgórza".

Grzegorz Młudzik był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jeszcze podczas studiów zadebiutował na scenie łódzkiego Teatru Otwartego w "Domu na zaciszu" w reż. Karola Obidniaka.

W latach 1976-1980 występował w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zagrał tam m.in. Lurwella w "Henryku VI na łowach" Wojciecha Bogusławskiego, Imrego w "Okrutnych kochankach" Borisa Palotai, Towarzysza Trojkina w "Łaźni" Włodzimierza Majakowskiego, Villona w "Wielkim Testamencie" Francoisa Villona, Don Juana w "Wiele hałasu o nic" Williama Shakespeare'a, Prycza w "Domku z kart" Emila Zegadłowicza, Maszejkę w "W małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza, Gromotrubowa w "Płaszczu" Mikołaja Gogola, Drewniaka w "Mizantropie" Molière'a, Angela w "Emilii Galotti" Gotholda Ephraima Lessinga.

Od 1980 roku związany był ze Szczecinem. Od 1980 roku, z przerwą w latach 1985-1989, był aktorem Teatru Współczesnego. Na szczecińskiej scenie zadebiutował rolą Wysockiego w "Warszawiance" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego. Jako aktor współpracował również z Operą na Zamku i Teatrem "13 Muz". Wspólnie z żoną, aktorką Anną Januszewską, grał w kameralnych przedstawieniach w Teatrze Krypta i w Piwnicy przy Krypcie. Również je współreżyserował.

Gościnnie występował na scenach Wrocławia (Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Teatr Pod Gryfami), Poznania (Teatr Polski), Warszawy (Scena Współczesna, Muzeum Powstania Warszawskiego) i Opolu (Teatr im. Jana Kochanowskiego).

Był laureatem Wielkiej Nagrody Jury za wybitną kreację sceniczną w "Ślubie" Gombrowicza w plebiscycie Bursztynowy Pierścień (listopad 2017) oraz Nagrody aktorskiej za rolę Ojca w spektaklu "Ślub" na 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka polska" (kwiecień 2017).

W 2017 roku na scenie Teatru Małego zagrał wraz z Anną Januszewską w spektaklu "Arcydzieło na śmietniku" w reżyserii Tomasza Obary, świętując 40-lecie pracy artystycznej.

Grał w serialach telewizyjnych m.in. w „Prawie Agaty", „Układzie warszawskim", „Wydziale zabójstw" i „Samym życiu".

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
26 lutego 2022
Portrety
Grzegorz Mludzik

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia