Nie żyje Irena Laskowska

Aktorka znana z filmów "Och, Karol" i "Ostatni dzień lata"

Irena Laskowska na kartach historii polskiego kina zapisała się dzięki roli w "Ostatnim dniu lata" Tadeusza Konwickiego. Zagrała też m.in. w "Krzyżakach", "Wszystko na sprzedaż", "Człowieku z marmuru" czy "Och, Karol".

Urodziła się 15 marca 1925 w Piotrowicach woj. wileńskie. Zmarła 6 grudnia 2019 w Warszawie.

Była absolwentką jednego z pierwszych roczników warszawskiej PWST, wtedy jeszcze z siedzibą w Łodzi. Występowała w warszawskich teatrach: Narodowym (1949-53), Dramatycznym (1957-59), Polskim (1959-63), Klasycznym (1963-72) i Rozmaitości (1972-89).

Zetknęła się z całą galerią reżyserów tamtego czasu: Leonem Schillerem, Józefem Wyszomirskim, Zofią Modrzewską, Zygmuntem Hübnerem, Ludwikiem René, Giovannim Pampiglione czy Olgą Lipińską.

Na ekranie zadebiutowała w roku 1948 w filmie "Stalowe serca", ale najważniejszym filmem w jej karierze bez wątpienia jest "Ostatni dzień lata" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, który powstał dekadę później.

Dla Konwickiego był to reżyserski debiut, do którego napisał także scenariusz. Jak przyznał po latach, do spróbowania swoich sił za kamerą przekonała go właśnie Irena Laskowska — prywatnie żona jego przyjaciela Mieczysława Piotrowskiego.

- Przyjaźniłem się w tym czasie ze znakomitym grafikiem i pisarzem Mieczysławem Piotrowskim; jego żoną była Irena Laskowska, młoda piękna aktorka, w której wyczuwałem ogromne możliwości dramatyczne. Grała w teatrze, ale to była końcówka socrealizmu; cóż piękna kobieta o takich warunkach mogła grać w sztukach o kołchoźnikach czy robotnicach włókienniczych? — wspominał filmowiec w rozmowie z Tadeuszem Lubelskim.

"Ostatni dzień lata" to nakręcone w warunkach na pół amatorskich nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia. Młody mężczyzna i dojrzała kobieta spotykają się na bezludnej plaży. Samotni, naznaczeni piętnem wojny i osobistych dramatów, nie potrafią znaleźć drogi do siebie. Wypaleni wewnętrznie, obarczeni przeżyciami wojennymi i utratą bliskich pozostają nieufni do ludzi.

Irenie Laskowskiej partnerował na planie 30-letni wówczas Jan Machulski. Film otrzymał główną nagrodę w dziedzinie filmów eksperymentalnych na festiwalu w Wenecji w 1958 roku.

Irena Laskowska zagrała też m.in. w "Krzyżakach", "Gangsterach i filantropach", "Salcie", "Wszystko na sprzedaż", "Człowieku z marmuru", "Och, Karol", "Obywatelu Piszczyku" i "Ostatnim dzwonku".

Ostatni raz na ekranie pojawiła się 2003 roku w "Pornografii" Jana Jakuba Kolskiego.

(-)
Onet.Kultura
9 grudnia 2019
Portrety
Irena Laskowska

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...