Niebawem początek

56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

Premiera operetki "Karmaniol", gospelowe aranżacje utworów Moniuszki i inne dzieła kompozytora będzie można usłyszeć podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. Wydarzenie rozpocznie się 22 sierpnia.

Premiera operetki "Karmaniol", gospelowe aranżacje utworów Moniuszki i inne dzieła kompozytora będzie można usłyszeć podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. Wydarzenie rozpocznie się 22 sierpnia.

Jak podali organizatorzy festiwal zainauguruje koncert, podczas którego soliści, chór i orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wykonają fragmenty oper Stanisława Moniuszki, m.in. "Halki" i "Strasznego dworu". Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć "Pieśni" patrona festiwalu w tłumaczeniach na języki francuski, niemiecki i rosyjski, w aranżacji Emiliana Madeya. Odbędzie się również koncert utworów religijnych kompozytora w wykonaniu artystów białoruskich.

Na koncercie finałowym kompozycje Moniuszki zostaną wykonane w aranżacjach gospelowych. Wystąpi obchodzący tym roku 40-lecie działalności artystycznej wrocławski zespół Spirituals Singers Band. Podczas wydarzenia odbędą się także spotkania z muzykologami i badaczami twórczości Moniuszki m.in. Sviatleną Niemahaj z Białorusi i dr. Grzegorzem Zieziulą z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Na jednym z koncertów wystąpią laureaci warszawskiego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki: Jury Horodecki i Joanna Zawartko. Publiczność usłyszy również śpiewającą altem Jadwigę Rappe.

Premiera operetki "Karmaniol" Moniuszki do libretta Oskara Milewskiego, w reżyserii Roberto Skolmowskiego odbędzie się pod kierownictwem muzycznym Stanisława Rybarczyka, z udziałem absolwentów i studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Orkiestry Festiwalowej.

W czasie festiwalu organizowany jest Korowód Moniuszkowski. Artyści, władze i mieszkańcy w polskich strojach szlacheckich przechodzą ulicami Kudowy-Zdroju zapraszając do wspólnego tańca publiczność festiwalu.

Występy odbywać się będą w Teatrze Zdrojowym, Teatrze pod Blachą, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, Parku Zdrojowym, na balkonie Sanatorium "Polonia", a także w kościołach. Wydarzenie potrwa do 25 sierpnia.

Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 r. w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy - Stanisława Moniuszki.

Olga Łozińska
Kurier PAP
4 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia