Niech żyje uważność!

Krakowski Salon Poezji w Łodzi

Ferency czyta Szubera w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Pudełko po papierosach, niebieski grzebyk albo lekkie, plastikowe krzesełko – dla Janusza Szubera każdy drobiazg mógł być punktem wyjścia do stworzenia wielkiego dzieła. To właśnie po subtelną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów sięgną w maju organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Już w najbliższą niedzielę o g. 12 przypomną ją Adam Ferency oraz Bronisław Maj w muzycznym towarzystwie kwartetu COTT'N BOAT.

Choć znany był z ogromnej dojrzałości i wrażliwości na otaczający go świat, sam wolał pisać o sobie jak o rzemieślniku, który wiersze wyjmuje z „pieca kuchennego z okapem". Janusz Szuber był poetą szczegółu, potrafiącym zaciekawić opisem drewnianej łyżki czy przypadkowego obiadu w przydrożnym motelu.

– Chcemy przypomnieć naszej widowni o dorobku tego artysty, dla którego ważny był nie tylko talent i kunszt liryczny, ale także umiejętność zatrzymania się na chwilę i dostrzeżenia piękna w małych rzeczach – mówią organizatorzy. – To właśnie ta uważność i wrażliwość czynią twórczość Szubera tak uniwersalną i poruszającą – dodają.

Podczas majowego Salonu łódzka publiczność będzie miała okazję usłyszeć najbardziej docenione utwory artysty, m.in. „O chłopcu mieszającym powidła", „Stojąc przed obrazami Zdzisława Beksińskiego" czy „Gorzkie prowincje", choć wśród wybranych tekstów znajdą się także mniej znane wiersze. Ich interpretacji podejmą się czuwający nad artystyczną formą Salonu Bronisław Maj oraz Adam Ferency, aktor na co dzień związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. W swojej karierze współpracował z Teatrem na Woli oraz Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie zagrał w wielu znakomitych spektaklach, w tym w „Człowieku słoniu" oraz „Mistrzu i Małgorzacie". Szerokiej publiczności znany jest z produkcji na małym i dużym ekranie, takich jak „Przesłuchanie", „W głębi lasu", „Chyłka. Oskarżenie" czy „Król". Pracuje także w dubbingu oraz jako lektor audiobooków.

Tradycyjnie już w roli gospodyni Salonu wystąpi Emilia Klimczak, a poezji towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem o oprawę wydarzenia zadba kwartet COTT'N BOAT – zespół gitarzystek klasycznych, działający od 2023 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. W jego skład wchodzą Martyna Urbaniak, Marta Tadejczyk, Zuzanna Granek i Aniela Milala. Pod kierownictwem mgr Kaliny Polańskiej artystki zdobyły uznanie na scenie muzycznej, prezentując różnorodny repertuar gitarowej muzyki kameralnej. W 2024 roku zespół zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie KRACAMERA, umacniając swoją pozycję na scenie muzyki klasycznej.

Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Co miesiąc w wybraną niedzielę uznani i debiutujący aktorzy czytają najpiękniejsze wiersze znanych i wybitnych poetów, a towarzyszy im muzyka instrumentalna, wykonywana na żywo przez zaproszonych artystów. Majowa odsłona Salonu – „O chłopcu mieszającym powidła. Poezja Janusza Szubera" – już w niedzielę, 25 maja o godzinie 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Na ostatnie spotkanie w ramach cyklicznych spotkań z liryką – „Piękna plejada. Poezja Skamandra i okolic" – Teatr Muzyczny zaprasza 15 czerwca 2025 r.

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
21 maja 2025

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia