Niedziela z Teatrem Polskiego Radia w Jedynce

Autobiograficzna opowieść św. Jana Pawła II i historia prymasa Wyszyńskiego dla dzieci, czyli niedziela z Teatrem Polskiego Radia.

W najbliższą niedzielę 15 listopada, Program 1 Polskiego Radia zaprasza na dwie wyjątkowe premiery teatralne. Najpierw, po godz. 18.00, wyemitowany zostanie spektakl z cyklu „Dzieci bliżej historii" – wspólnego projektu Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej. „Prymas" w reż. Piotra Skotnickiego, to opowieść o wybranych epizodach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. A tuż po godz. 19.00, Program 1 nada „Autobiografię" – słuchowisko poetyckie poświęcone poezji Karola Wojtyły w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ferenca.

Po godz. 18.00, w audycji „Jedynka dzieciom", najmłodsi odbiorcy Polskiego Radia usłyszą opowieść o kilku epizodach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego, nazywanego „Prymasem Tysiąclecia", które śmiało mogłyby posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego: internowania, obławy milicyjne, inwigilacja – oto z czym przyszło się zmierzyć prymasowi w konfrontacji z władzami komunistycznymi. Narratorem historii będzie babcia Joanna, która zabierze swoją wnuczkę w fascynującą podróż w przeszłość wehikułem czasu, czyli... wagonem warszawskiego metra. Występują: Tomasz Borkowski, Justyna Kowalska, Damian Kulec, Wojciech Machnicki, Anna Seniuk, Małgorzata Prochera i Sławomir Pacek. Scenariusz, reżyseria i muzyka: Piotr Skotnicki, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska.

15 listopada, tuż po godz. 19.00, w teatralnym cyklu „Słuchowisko w radiowej Jedynce" Program 1 nada historię osobistej opowieści Ojca Świętego Jana Pawła II o własnym życiu. „Autobiografia", to Ilustrowane i udokumentowane świadectwo życia wybitnej indywidualności, jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów, a jednocześnie przypowieść o ludzkim losie, jego nagłych przemianach, dramatycznych wypadkach, wierze i nadziei. – Poezję Karola Wojtyły odkryto relatywnie późno – gdy był już papieżem. Co więcej, Karol Wojtyła nie miał tradycyjnej premiery artystycznej, poetyckiej. Wiersze przyszłego papieża opatrzone były inicjałami pseudonimów, pod którymi ukrywał się autor. Zakochanego w literaturze romantycznej Wojtyłę, należy interpretować przez pryzmat „scalania" bycia poetą, księdzem, teologiem, filozofem. A po drugie – uznać piękno za kluczową kategorię w jego twórczości – podkreśla Andrzej Ferenc. Obsada słuchowiska: Piotr Bajtlik, Andrzej Ferenc, Krzysztof Gosztyła i Dorota Landowska. Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

„Dzieci bliżej historii", to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy, przedstawiają najmłodszym odbiorcom najważniejsze wydarzenia narodowe oraz biografie postaci, które odegrały istotną rolę w historii Polski. Projekt ma charakter edukacyjny i powstał w celu kształtowania postaw patriotycznych dzieci i młodzieży.

Kaja Zemła
Polskie Radio
14 listopada 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia