Niewidzialne doświadczenia

,,Moja znikająca Połowa" - aut. Brit Bennett - Wydawnictwo Agora

Literatura jako zbiór ludzkich doświadczeń stale wzbogaca się o kolejne nowe opowieści i wynikające z nich morały. Pomimo, że współczesny czytelnik ma naprawdę szeroki wybór spośród pozycji książkowych w bibliotece lub księgarni wciąż brakuje należnej reprezentacji wielu grup społecznych i etnicznych, których historie są spychane na margines. Wypełnienie tej luki nie tylko zwiększyłoby świadomość, wrażliwość i otworzyłoby nas na drugiego człowieka i nieznane nam tradycje, ale miałoby również znaczący wpływ na poczucie przynależności osób zwykle pomijanych przez kulturę popularną.

Na szczęście ta pusta przestrzeń zaczyna się wypełniać i coraz większa część społeczeństwa znajduje w literaturze doświadczenia, z którymi może się utożsamić i dostrzec w nich swoje odbicie. Jedną z takich książek jest nominowana do National Book Award ,,Moja znikająca połowa" autorstwa Brit Bennett.

Talent literacki Bennet zwrócił uwagę w roku 2014 esejem dla Jezebel pt. ,,Nie wiem, co zrobić z dobrymi, białymi ludźmi" zdobywając ponad milion wyświetleń w przeciągu trzech dni od publikacji. W tym samym roku zdobyła także Nagrodę Hurston/Wrighta dla ciemnoskórych pisarzy w wieku studenckim.

Bennet zadebiutowała w 2016 powieścią ,,Matki" zdobywając m.in. nominację do prestiżowej nagrody PEN/Robert W. Bingham Prize.
,,Moja znikająca połowa" ukazała się cztery lata później i podbiła serca milionów czytelników stając się największą premierą 2020 roku w Stanach Zjednoczonych.

Zaledwie miesiąc po publikacji, stacja HBO wykupiła prawa filmowe do ekranizacji książki czyniąc Bennett producentką wykonawczą planowanego serialu.

Co złożyło się na niepodważalny sukces literacki ,,Mojej znikającej połowy" i na czym polega jej przełomowość?

Akcja obejmuje wydarzenia sięgające lat 50. aż do 90. XX wieku na terenie Głębokiego Południa oraz słonecznej Kalifornii. Począwszy od dzieciństwa bliźniaczek Desiree i Stelli, które decydują się na ucieczkę z ich pozbawionego perspektyw miasteczka, kończąc na łączących na nowo ich losy córkach. Historie tych dwóch pokoleń przedstawią różnorodność problemów, z którymi przyjdzie im się zmierzyć, obnażą popełnione przez nich błędy oraz ukażą odmienność dzielących je priorytetów. Rozbudowane tło biograficzne bohaterów tworzy bogatą, wielowątkową powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i drogi życiowej, o bezmyślnej sile tkwiącej w uprzedzeniach oraz skomplikowanych relacjach nie tylko pomiędzy członkami rodziny, ale również przypadkowych osobach, które decydują się do siebie dopuścić.

Główną problematykę ,,Mojej znikającej połowy" stanowi rasizm, którego doświadczają postacie Bennet. Próbują się odnaleźć w rzeczywistości, która jest do nich wrogo nastawiona, przyjmując różne postawy. Desiree przeciwstawia się na swój sposób niesprawiedliwym uprzedzeniom podczas, gdy Stella próbuje przed nimi uciec i wyrzeka się swojego pochodzenia, tworząc zupełnie nową tożsamość. Jednak czy będzie w stanie całkowicie wymazać przeszłość i pozbyć się wizerunku osoby, którą była?

Losy bliźniaczek nasuwają nam na myśl pytania; czy sami decydujemy o tym kim jesteśmy, czy też robią to za nas inni ludzie? Jak wiele obliczy mamy i które z nich jest tym prawdziwym?

W powieści nie jeden raz zauważymy także konflikt wartości dzielący pokolenia - pragnienia córek sprzeczne z planami rodziców, którzy chcieliby zapewnić im więcej niż sami mieli w ich wieku lub uchronić przed losem, który ich spotkał.

Z czasem przekonamy się razem z bohaterami, że miłość nie ma jednego odcienia i niemożliwym jest kochać każdego w ten sam sposób.

,,Moja Znikająca Połowa" to powieść, która wywołała na mnie wielkie wrażenie. Bennett w umiejętny sposób łączy rozbudowane wątki, skomplikowane relacje i trudności życiowe dwóch różnych pokoleń, nie przytłaczając czytelnika zbyt dużą dozą informacji oraz dbając równocześnie o swobodny język literacki. Opowiada historie postaci nienormatywnych, tworząc tym samym przestrzeń dla osób, które zbyt długo pozostawały niewidoczne i niewysłuchane. Jako młoda pisarka, Brit Bennett podarowała literaturze wyjątkową powieść, która swoją autentycznością maluje obraz doświadczeń niewidzialnej do tej pory połowy społeczeństwa.

Kinga Piech
Dziennik Teatralny Wrocław
12 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia