Nizołek o książce "Polski teatr Zagłady"

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

25 listopada w Instytucie Grotowskiego spotkanie z prof. Grzegorzem Niziołkiem dotyczące jego książki "Polski teatr Zagłady".

"Polski teatr Zagłady" to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. I zarazem pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.

Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych - od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po "(A)pollonię" Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi - w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy "symbolicznych zadośćuczynień" i pułapki "retoryki wzniosłości".

Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej - społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, "że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust", i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego "złego widzenia" ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

25 listopada 18:00

Spotkanie z prof. Grzegorzem Niziołkiem poświęcone jego książce "Polski teatr Zagłady" (Instytut im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013), prowadzenie prof. Dariusz Kosiński, Sala Teatru Laboratorium. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
23 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia