Noc Muzeów 2023 w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Noc Muzeów 2023 w Teatrze Powszechnym w Łodzi

W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na dwie wystawy. Będzie można je oglądać 13 maja 2023 od 21:00 do 24:00 w foyer i kawiarni Teatru.

1. Wystawa rysunków Krystiana Lupy

W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wystawę rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została w marcu 2023 podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (obok prezentacji „Rodzeństwa" w reżyserii Lupy i premiery książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner" wystawa była jednym z wydarzeń festiwalowych, które dyrektorka artystyczna Ewa Pilawska poświęciła twórczości wybitnego artysty). Wystawa prezentuje 30 prac plastycznych Lupy wykonanych techniką komputerową – na wystawie eksponowane są w formie drukowanych odbitek sygnowanych przez autora.

Krystian Lupa w teatrze, tworząc spektakle, myśli nie tylko słowem, ale także obrazem. To, co widzimy, i jak to widzimy, jest nieodłączną częścią imaginarium Lupy, które hipnotyzuje nas swoją niepowtarzalnością, nieszablonowym ujęciem. Lupa w swoim myśleniu obrazem zdaje się uchylać część ukrytej tajemnicy. Dopuszcza nas do oglądania tego, co niewidoczne. Tworzy figuratywne wizje symboliczne - wieloznaczne, napełnione niepokojem, ironią, myślą. Rysunki Lupy mówią tym samym językiem co jego spektakle, tworzą całość. Bywają inspiracją i punktem wyjścia dla spektakli Lupy, ale często są osobnym, zamkniętym dziełem twórcy - nie tylko przecież reżysera, ale również grafika, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

2. „Epizody". Wystawa prac Justyny Cieślik

W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na „Epizody" - wystawę habilitacyjną dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa obiektów i kompozycji otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.

Projekt „Epizody" to kolekcja obiektów scenograficznych i kompozycji półprzestrzennych, które zawierają w sobie treści związane z narracjami codzienności. Znalezione przypadkowo elementy ujęte na jednej płaszczyźnie obrazu tworzą nowe sensy i opowiadają nowe historie. Projekt ma na celu ożywienie porzuconych i bezużytecznych „skrawków" rzeczywistości i przeznaczenie im nowych ciekawych ról. Płaszczyzna kompozycji nie jest sceną teatralną, ale zdarzenia pomiędzy elementami powodują, że nie jest im obcy kontekst teatralny.

Miłosz Słota
Teatr Powszechny w Łodzi
5 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia