Noc muzeów, „Zmory" i „Fabryka Absolutu"

Maj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy – „Zmory", Noc Muzeów i „Fabryka Absolutu"

Czy dojrzewanie musi być ZMORĄ? Na to pytanie odpowiemy 16 i 18 maja podczas pokazów „Zmór" w reżyserii Jana Jelińskiego.

Twórcy i twórczynie spektaklu, podążając za powieścią „Zmory" Emila Zegadłowicza, skupiają się na dojrzewaniu Mikołaja, by korzystając zarówno z materiału zawartego w tekście powieści, jak i z własnych wspomnień i doświadczeń, zbadać specyficzne napięcia towarzyszące temu często niełatwemu okresowi.

„Zmory" w swoich czasach wywołały skandal, elektryzując czytelników i krytykę – okrzyknięte zostały książką bulwersującą, pornograficzną i antyklerykalną. Po publikacji „Zmór" autorowi odebrano zarówno nazwę ulicy, która nosiła jego nazwisko, jak i honorowe obywatelstwo Wadowic. Jednocześnie „Zmory" wzbudziły zachwyt odbiorców, między innymi Brunona Schulza i Juliana Tuwima, doczekując się długiego literackiego życia i kultowej adaptacji filmowej. Istnieją świadectwa mówiące, że piętnastoletni wówczas Karol Wojtyła także zaliczał się do grupy czytelniczej „Zmór".

Czy dziś historia dojrzewającego Mikołaja może wciąż wywoływać tak silne emocje? Spotkajmy się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, aby dać sobie okazję do zmierzenia się ze swoimi własnymi zmorami.

Pokazy spektaklu odbędą się na małej scenie TPB 15 i 16 maja o godz. 19:00 oraz 18 maja o godz. 18:00.

Europejska Noc Muzeów 2025 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy!

Już w najbliższą sobotę, 17 maja, Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi do „Teatralnej Garderoby"! Między g. 17:00 a 23:00 będziecie mogli przemienić się w gwiazdy – foyer Teatru zamieni się w garderobę pełną scenicznych kreacji, a Wy staniecie się księżniczkami, piratami, kowbojami i nie tylko!
Będzie również możliwość upamiętnienia swoich metamorfoz – przygotowane zostanie specjalne lustro oraz inne atrakcje, dzięki którym będziecie mogli podziwiać swoje kreacje oraz pochwalić się nimi ze swoimi bliskimi lub w social mediach!
Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w kasie przed wejściem.

Popremierowe pokazy „Fabryki Absolutu" w Auli Copernicanum UKW

Spektakl „Fabryka Absolutu" to opowieść science-fiction, dla której inspiracją stała się książka Karela Čapka, o wynalazku zdolnym do niezwykle wydajnej produkcji energii. Nowa technologia, początkowo postrzegana jako przełom, niesie jednak nieoczekiwane skutki uboczne, które w krótkim czasie zmieniają porządek świata. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a wydarzenia nabierają tempa, prowadząc do nieprzewidywalnych konsekwencji. W centrum tego chaosu znajduje się fikcyjna redakcja lokalnej gazety.

W tej historii odbijają się mechanizmy rządzące współczesnym światem – nierówność, brak odpowiedzialności i konsekwencje ślepej pogoni za sukcesem.

Spektakl śledzi podróż bohatera, który w trakcie rejsu po bydgoskich kanałach mierzy się ze wspomnieniami historii opisanej przez Čapka. Bydgoszcz staje się integralną częścią opowieści i przestrzenią inscenizacji. Wątki spektaklu powstały w oparciu o warsztaty z mieszkańcami i mieszkankami, rozmowy o kluczowych wydarzeniach miasta oraz listy od bydgoszczan i bydgoszczanek, które wpleciono w scenariusz.

Pokazy spektaklu odbędą się w Auli Copernicanum już 23, 24 i 25 maja o godz. 18:00.

Jagoda Jóźwiak
Teatr Polski w Bydgoszczy
16 maja 2025

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia